A 230-as űrlap kitöltésével rendelkezhetünk adónk 2 vagy 3,5 százalékáról
Fotó: Barabás Ákos
Éppen egy hetük maradt mindazoknak, akik szeretnék felajánlani a tavalyi év folyamán befizetett jövedelemadójuk 2 vagy 3,5 százalékát civil szervezeteknek, miután idén március 15-ére hozták előre azt a határidőt, ameddig a kitöltött 230-as űrlapokat el kell juttatni az Országos Adóhatóság (ANAF) területi székhelyére. Időközben a román kormány halasztani szándékszik a leadási határidőt.
2019. március 08., 12:412019. március 08., 12:41
2019. március 08., 13:172019. március 08., 13:17
Változás ugyanakkor ebben az évben az is, hogy tavaly kevesebb jövedelemadó folyt be, miután az egységes adókulcs a korábbi 16 százalékról 10 százalékra csökkent – ezért is kérik azt az érintettek, hogy minél többen tegyék meg a felajánlást, hogy legalább a tavalyihoz hasonló összeg folyjon be. Felajánlásra buzdított csütörtöki sajtótájékoztatóján Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere is. „Éljünk ezzel a lehetőséggel, hiszen ha nem rendelkezünk róla, ez a pénz az államkaszában marad.
Ez nem bürokratikus, egyszerű meglépni” – fogalmazta meg a székelyföldi politikus.
Antal Árpád emlékeztetett egyúttal, hogy minden évben az előző év adójáról lehet rendelkezni. Mint részletezte: 2017-ben például a sepsiszentgyörgyiek az egy évvel korábbi adóból 946 ezer lejt ajánlottak fel, tavaly viszont a 2017-es adóból csak 894 ezer lejnyit „adakoztak”. A tavaly így a felajánlható érték 55,6 százalékáról rendelkeztek a város adófizetői, tehát az összeg közel fele az államnál maradt. „Ez azt jelenti, hogy majdnem kétszer annyi pénz kerülhetett volna a civil szervezetekhez” – hívta fel a figyelmet Antal Árpád, aki azt is kiszámolta, hogy a személyi jövedelemadó 16 százalékról 10 százalékra csökkentésével 80 millió lejről 49 millió lejre csökkent a városban befizetett adóalap, ezzel arányosan kevesebb a felajánlható összeg is. Így
Mint ismeretes, idén március 15-ig nyújt lehetőséget a kormány, hogy rendelkezzünk az adónk 2 százalékával, viszont az eddigi 2 százalék helyett a 3,5 százalék is felajánlható olyan civil szervezeteknek, amelyek pótolhatatlan, akkreditált szociális tevékenységet folytatnak. Április 1-től amúgy a törvény úgy változik, hogy egységesen minden civil szervezetnek 3,5 százalékot lehet felajánlani, de ez már csak jövő évre vonatkozik, mert az idei adományokról még a törvénymódosítás életbe lépése előtt kell rendelkezni.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!