Florin Cîţu pénzügyminiszter szerint átmeneti év lesz a 2020-as és a 2021-es
Fotó: Gov.ro
Jövő évre a hazai össztermékhez (GDP) mérten 3,6 százalékos, 2021-re 3,34 százalékos államháztartási hiánnyal számol a román kormány – derül ki a költségvetési kiadások keretszámairól szóló törvény tervezetéből, amelyet kedd este hozott nyilvánosságra a pénzügyminisztérium.
2019. december 11., 10:392019. december 11., 10:39
2019. december 11., 10:412019. december 11., 10:41
A tervezet értelmében az államadósság felső határát a GDP 45 százalékában szabták meg. A konszolidált állami költségvetés kiadásait 371,586 milliárd lejre tervezik, amelyből 109,754 milliárd lejt tesznek ki a személyi jellegű költségek (9,7 százalék). A tervezetből az is kiderül, hogy 2020. január elsejétől a cigaretta specifikus jövedéki adója az ezer darabonkénti 366,147 lejről 386,377 lejre nő, ugyanakkor megszüntetik a megosztott áfafizetés mechanizmusát.
Florin Cîţu pénzügyminiszter a Digi 24 televíziónak adott interjúban kedd este azt mondta, hogy elkészült a jövő évi állami költségvetés tervezete, amelyet várhatóan jövő héten küldenek el a parlamentnek. „A jelenleg hatályos törvényekre és a meglévő adókra alapozva dolgoztuk ki a költségvetést. Nem áll szándékunkban új adókat bevezetni 2020-ban” – idézte az Orban-kormány tárcavezetőjét az Agerpres hírügynökség. Cîţu hozzátette, a jövő évi és a 2021-es államháztartási hiány meg fogja haladni a 3 százalékot, de ezek „átmeneti” évek lesznek, amelyek alatt megtörténik majd az áttérés „a prociklikus politikáról az anticiklikus, normális politikára”, amit szerinte nem lehet egyik napról a másikra megvalósítani.
„A 2020-as év lesz az az esztendő, amelyikben megtisztítjuk és stabilizáljuk a gazdaságot, és felkészítjük a 2021-es évre. 2021-től a beruházások képezik majd a gazdasági növekedés alapját, fenntartható lesz a gazdasági fejlődés” – tette hozzá a pénzügyminiszter.
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Hiába várják sokan hosszú évek óta, a közeljövőben nem fognak látványosan csökkenni a hatalmasra duzzadt kolozsvári ingatlanárak – vallják a Krónika által megkérdezett szakemberek, akik szerint több tényező együttállása alakította az árakat.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
szóljon hozzá!