Fotó: Veres Nándor
Korlátozások nélkül részesülhetnek kiszolgálásban az éttermekben, kávézókban, léphetnek be a mozikba, színházakba, behetnek részt kulturális és sporteseményeken a koronavírus ellen beoltottak – ez a lehetőség körvonalazódik a romániai vendéglátóipar és a hatóságok elképzelése szerint.
2021. április 05., 21:172021. április 05., 21:17
2021. április 05., 21:242021. április 05., 21:24
Bukaresti sajtóértesülés szerint a szállodai, étterem- és vendéglátó-ágazat (HoReCa) képviselői, valamint az egészségügyi, illetve a gazdasági minisztérium illetékesei a napokban munkacsoport létrehozásáról döntöttek az újrakezdés módozatairól. Daniel Mischie, a szállodákat és vendéglőket üzemeltető munkáltatók szövetségének (HORA) elnöke hétfőn az Economedia.ro gazdasági portálnak úgy nyilatkozott, az egyeztetések célja annak a forgatókönyvnek a kidolgozása, hogy a védőoltással immunizált polgárok miként mentesülhetnek a korlátozások alól a vendéglátóipari egységekben, valamint a különböző eseményeken.
Az ötlet amúgy német mintán alapszik: a berlini hatósgok azt tervezik, hogy felmentést kapnak a járványügyi korlátozások alól az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) által okozott betegség (Covid-19) ellen védőoltással rendelkezők, akik mindenféle megkötés nélkül mehetnek majd például fodrászhoz vagy a korlátozások lazítása révén ismét megnyíló boltokba, és külföldi út után nem kell karanténba vonulniuk.
„Az ötlet nagyon egyszerű és korrekt. Az éttermekben például két, egymástól elkülönülő részt alakítanánk ki, akárcsak korábban a dohányzók és nemdohányzók számára. A beoltottaknak vagy a negatív koronavírus-teszttel rendelkezőknek külön helyiségekbe lenne bejárásuk, ahol nem lennének semmiféle megszorítások. Máshol kapnának helyet a beoltatlan személyek, és akik nem mutatnak fel negatív tesztet, és rájuk vonatkoznának a jelenleg is érvényes megszorítások, például csak 6 személy ülhet egy asztalnál, ezek között pedig kötelező a 2 méter távolság” – nyilatkozta Daniel Mischie az Economediának. Az ágazati illetékes úgy véli, hasonló mechanizmus alapján ad otthont majd Románia idén a labdarúgó-Európa-bajnokság négy mérkőzésének, amelyre csak beoltott vagy negatív vírustesztet felmutató szurkolók nyernek bebocsátást.
A HORA elnöke szerint a majdani szabályok gyakorlatba ültetését a közös uniós egészségügyi igazolás, az úgynevezett „zöld tanúsítvány” teszi majd lehetővé, amely a legfrissebb elképzelések alapján június 15-től lesz érvényes digitális és papír változatban mind a 27 tagállam számára. A QR kóddal ellátott igazoláson szerepelni fog a tulajdonos neve, születési dátuma, az útlevele száma, illetve az, hogy kapott-e oltást és hogy milyen típusút, valamint, hogy átesett-e a fertőzésen és vannak-e antitestjei. Aki nem kapott oltást és nem is volt beteg, annak a PCR-teszt eredménye szerepel majd az igazoláson.
Ennek némileg ellentmond Florin Cîţu miniszterelnök hétfői nyilatkozata, miszerint az országon belül az európai oltási igazolvány nélkül vakációzhatnak majd a polgárok. „Romániában nem fogják bevezetni a zöld igazolványt, a románok anélkül fognak vakációra indulni. Azért lesz ez a minisztériumközi bizottságunk, hogy biztosítsuk a szabályok betartását, de a zöld igazolvány nélkül” – jelentette ki a kormányfő azon a sajtótájékoztatón, amelyen bejelentette, hogy Románia június elsején lazít a járványügyi korlátozásokon, és megteszi az első lépést a normalitás felé.
A bukaresti kormány minisztériumközi bizottságot alakít, amelynek az lesz a feladata, hogy június elsejétől biztosítsa a visszatérést a normális élethez – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Florin Cîțu miniszterelnök.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!