Fotó: Veres Nándor
Korlátozások nélkül részesülhetnek kiszolgálásban az éttermekben, kávézókban, léphetnek be a mozikba, színházakba, behetnek részt kulturális és sporteseményeken a koronavírus ellen beoltottak – ez a lehetőség körvonalazódik a romániai vendéglátóipar és a hatóságok elképzelése szerint.
2021. április 05., 21:172021. április 05., 21:17
2021. április 05., 21:242021. április 05., 21:24
Bukaresti sajtóértesülés szerint a szállodai, étterem- és vendéglátó-ágazat (HoReCa) képviselői, valamint az egészségügyi, illetve a gazdasági minisztérium illetékesei a napokban munkacsoport létrehozásáról döntöttek az újrakezdés módozatairól. Daniel Mischie, a szállodákat és vendéglőket üzemeltető munkáltatók szövetségének (HORA) elnöke hétfőn az Economedia.ro gazdasági portálnak úgy nyilatkozott, az egyeztetések célja annak a forgatókönyvnek a kidolgozása, hogy a védőoltással immunizált polgárok miként mentesülhetnek a korlátozások alól a vendéglátóipari egységekben, valamint a különböző eseményeken.
Az ötlet amúgy német mintán alapszik: a berlini hatósgok azt tervezik, hogy felmentést kapnak a járványügyi korlátozások alól az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) által okozott betegség (Covid-19) ellen védőoltással rendelkezők, akik mindenféle megkötés nélkül mehetnek majd például fodrászhoz vagy a korlátozások lazítása révén ismét megnyíló boltokba, és külföldi út után nem kell karanténba vonulniuk.
„Az ötlet nagyon egyszerű és korrekt. Az éttermekben például két, egymástól elkülönülő részt alakítanánk ki, akárcsak korábban a dohányzók és nemdohányzók számára. A beoltottaknak vagy a negatív koronavírus-teszttel rendelkezőknek külön helyiségekbe lenne bejárásuk, ahol nem lennének semmiféle megszorítások. Máshol kapnának helyet a beoltatlan személyek, és akik nem mutatnak fel negatív tesztet, és rájuk vonatkoznának a jelenleg is érvényes megszorítások, például csak 6 személy ülhet egy asztalnál, ezek között pedig kötelező a 2 méter távolság” – nyilatkozta Daniel Mischie az Economediának. Az ágazati illetékes úgy véli, hasonló mechanizmus alapján ad otthont majd Románia idén a labdarúgó-Európa-bajnokság négy mérkőzésének, amelyre csak beoltott vagy negatív vírustesztet felmutató szurkolók nyernek bebocsátást.
A HORA elnöke szerint a majdani szabályok gyakorlatba ültetését a közös uniós egészségügyi igazolás, az úgynevezett „zöld tanúsítvány” teszi majd lehetővé, amely a legfrissebb elképzelések alapján június 15-től lesz érvényes digitális és papír változatban mind a 27 tagállam számára. A QR kóddal ellátott igazoláson szerepelni fog a tulajdonos neve, születési dátuma, az útlevele száma, illetve az, hogy kapott-e oltást és hogy milyen típusút, valamint, hogy átesett-e a fertőzésen és vannak-e antitestjei. Aki nem kapott oltást és nem is volt beteg, annak a PCR-teszt eredménye szerepel majd az igazoláson.
Ennek némileg ellentmond Florin Cîţu miniszterelnök hétfői nyilatkozata, miszerint az országon belül az európai oltási igazolvány nélkül vakációzhatnak majd a polgárok. „Romániában nem fogják bevezetni a zöld igazolványt, a románok anélkül fognak vakációra indulni. Azért lesz ez a minisztériumközi bizottságunk, hogy biztosítsuk a szabályok betartását, de a zöld igazolvány nélkül” – jelentette ki a kormányfő azon a sajtótájékoztatón, amelyen bejelentette, hogy Románia június elsején lazít a járványügyi korlátozásokon, és megteszi az első lépést a normalitás felé.
A bukaresti kormány minisztériumközi bizottságot alakít, amelynek az lesz a feladata, hogy június elsejétől biztosítsa a visszatérést a normális élethez – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Florin Cîțu miniszterelnök.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!