2009. március 24., 18:502009. március 24., 18:50
Lezárultak a tárgyalások a román kormány és az IMF küldöttsége között, a kabinet szerdán aláírja hitelfelvételi szándéknyilatkozatot. Emil Boc miniszterelnök közölte: 10-14 napon belül aláírják a hitelegyezményt a Valutaalappal és az EB-vel, a kölcsön első részletének átutalása pedig május folyamán megtörténik.
Boc azt is elmondta, hogy az egyezmény szövegét aláírása után hozzák nyilvánosságra, a tárgyalásokhoz közel álló forrásokból azonban kiszivárgott, hogy az IMF és a kormány megállapodtak a közszféra béreinek befagyasztásáról. Bérkiigazítások továbbra is lehetségesek ugyan, a a kormánynak azonban költségcsökkentéssel kell azokat kompenzálnia, mondták a Mediafax hírügynökség által idézett források.
Az IMF egy másik feltétele az volt, hogy még az idén készüljön el az egységes bérezési törvény, amely a jelenlegi számos juttatással ellentétben csak a munkavállaló teljesítményéhez szabott bérkiegészítéseket tesz majd lehetővé.
A tárgyalások során a felek 4,6 százalékos költségvetési hiánnyal számoltak, és megállapodtak abban is, hogy Románia a jövő évtől kezdődően több évre szóló állami költségvetéstervezetet készít majd.
A kiszivárgott információk szerint Románia egy összesen 20 milliárd euró értékű hitelcsomagot kapnak, amelyet több nemzetközi pénzintézet finanszírozna: 13 milliárt eurót folyósítana az IMF, 5 milliárdot az Európai Unió, egy-egy milliárd eurót pedig a Világbank illetve az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.