Gyors-gyors, de mennyire? Nincs konkrét cél, nincs megegyezés a magyar és a román fél között
Fotó: Pixabay.com
Kész tényként kezeli Adina Vălean, az Európai Bizottság román közlekedésügyi biztosa, hogy a jövőben gyorsvasút fogja összekötni Budapestet és Bukarestet: ennek érdekében például már projektváltoztatást is eszközöltek egy Brassó melletti szakaszon. Elmondása szerint a megvalósítás időpontja „a felektől függ”. Közben továbbra sem tiszta, hol „találkozhatnak” a magyar és a román elképzelések.
2024. március 10., 10:012024. március 10., 10:01
Egy bukaresti hírportálnak adott interjújában az EU-biztosi testület román tagja emlékeztetett, hogy Magyarország már évekkel ezelőtt szorgalmazta fővárosa „összekötését” ily módon legalább Kolozsvárral. Bár Románia érdeke azt kívánná, hogy Bukarestig létrejöjjön a nagy sebességű kötött pályás kapcsolat, „bármekkora szakasz jól jön” Vălean szerint.
Mint ismeretes, a Budapest–Nagyvárad–Kolozsvár-vonalon, vagy egészen Bukarestig elképzelt gyorsvasút ötlete évek óta foglalkoztatja a közvéleményt, kiemelten az erdélyi magyarokat, hiszen
A 450 kilométer hosszúságú Budapest–Kolozsvár-gyorsvasút kiépítésére a magyar kormány tett javaslatot évekkel ezelőtt. A pályaszakasz jellemzően 250, 300 vagy 350 kilométeres sebességet tenne lehetővé óránként, és legalább 500 ezer utas szállítását oldaná meg évente. 2018 januárjában az Orbán Viktor vezette kabinet jóvá is hagyta az infrastrukturális beruházás létrehozásának tervtanulmányait. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2018 februárjában tett bukaresti látogatása során tárgyalt a gyorsvasút megépítéséről a román külügyminisztérium akkori vezetőjével, Teodor Meleșcanuval.
Közzétették a budapesti hatóságok a közbeszerzési tájékoztatót a Budapestet Kolozsvárral összekötő nagysebességű vasútvonal megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére. A magyar kormány évek óta szorgalmazza a nagyszabású beruházást.
Akkor Szijjártó elmondta: egyetértés van Magyarország és Románia között abban, hogy a térség első TGV-típusú gyorsvasúti összeköttetése Budapest és Kolozsvár között épüljön meg. Bár a kétoldalú tárgyalások során többször felvetődött, hogy a gyorsvasút-összeköttetést nem csak a magyar főváros és Kolozsvár, hanem Budapest és Bukarest között kellene megteremteni, a román hatóságok sokáig nem tettek konkrét lépéseket ebbe az irányba.
Fotó: Pixabay.com
így szivárogni kezdtek a különböző elképzelések a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) Romániát érintő szakaszainak megfeleltetéséről, illetve a nyugati gyorsvasúthálózatra kapcsolódásról.
Tizennyolc év múlva kell elkészülnie a Bukarest–Kolozsvár–Budapest-gyorsvasútnak a legújabb elvárások értelmében.
Az új TEN-T szabályzat szerint az érintett vonalakon elég lenne „csupán” a 160 kilométer/órás sebességet biztosítani 2040-ig. Adina Vălean, az Európai Bizottság közlekedésért felelős biztosa 2021 végén úgy nyilatkozott, a Bukarest–Budapest-gyorsvasút romániai vonala a fővárostól Brassó, Szeben, Kolozsvár és végül Nagyvárad érintésével haladhat majd.
Közben Bukarestben is „mozgolódni” kezdtek. A szállításügyi minisztérium 2022 áprilisában nagy sebességű vasút megépítéséről szóló terveket ismertetett, miután az Európai Unió által masszívan támogatott országos helyreállítási tervben (PNRR) Románia vállalta, hogy 2026-ig 25 százalékkal növeli a vasúton közlekedők számát a tavalyi utasszámhoz képest, illetve a teherforgalmat is hasonló arányban bővíti. Mindezeket pedig a meglévő infrastruktúra felújításával, illetve új vonalak kiépítésével valósítanák meg.
Pénzpazarlásnak tartja a Pro Infrastruktúra Egyesület a bukaresti szállításügyi minisztérium nagy sebességű vasút megépítéséről szóló terveit. A szaktárca akár 17 milliárd eurót is költene arra, hogy 200 km/h felett száguldjanak a szerelvények.
Romániának ugyanis rá kell kapcsolódnia a közép- és nyugat-európai nagy sebességű vasúthálózatra, erre pedig két lehetőséget vázoltak fel. A Bukarest–Pitești–Curtea de Argeș–Nagyszeben–Medgyes–(Marosvásárhely)–Kolozsvár–Zilah–Nagyvárad–Biharpüspöki-vonal mintegy 590 kilométer hosszú lenne; egy kilométernyi vasút megépítését akkor körülbelül 25-30 millió euróra taksálták, tehát a munkálatok összértéke mintegy 17 milliárd euróra rúgna.
Egy másik elképzelésben egy „hibrid” gyorsvasútvonalat vázoltak fel, melynek egyes – más tervben is szereplő – szakaszain „csupán” 160 km/h-val haladnának a szerelvények, például Brassó–Arad vagy Kolozsvár–Biharpüspöki között, a maradék szakaszokat pedig újonnan építenék meg úgy, hogy eleget tegyenek a 200 km/h feletti sebességelvárásnak.
Fotó: Pixabay.com
Lázár János építési és közlekedési miniszter egy évvel ezelőtt tett kolozsvári látogatása során azt nyilatkozta a Krónikának, Magyarország a Budapestet Kolozsvárral is összekötő gyorsvasúti rendszer kiépítéséről szeretne ismét tárgyalásokat kezdeményezni a román kormánnyal.
Magyarország a Budapestet Kolozsvárral is összekötő gyorsvasúti rendszer kiépítéséről szeretne tárgyalásokat kezdeményezni a román kormánnyal – nyilatkozta pénteki kolozsvári látogatása során a Krónikának Lázár János építési és közlekedési miniszter.
„Azért lobbizom a kormányzatnál sok más itteni barátommal együtt, hogy megvalósulhasson egy Budapest–Kolozsvár-gyorsvasút. Ez részben azon múlik, hogy a két vasúti infrastruktúra, a két kötött pálya miként egyeztethető össze, részben pedig hogy milyen együttműködést tudunk kialakítani a román és a magyar közlekedési minisztérium között” – vázolta akkor Lázár János, hozzátéve: a projektet kezdeményezni fogja a román kormánynál is.
„Engem ez a projekt foglalkoztat, meggyőződésem, hogy jó lenne Magyarországnak és Kolozsvárnak egyaránt” – mondta a miniszter.
Az Unió támogatja a nagy sebességű vasúti összeköttetések létrehozását
Fotó: Pixabay.com
Lázár János idén a magyarországi sajtónak is nyilatkozott a témában. Januári debreceni sajtótájékoztatóján a Debreciner portál eredetileg azt kérdezte tőle, várhatóan mikor készül el a közvetlen vasúti kapcsolat Debrecen és Nagyvárad között, és a kormány jelenlegi elképzelései szerint ez tram-train (vasútvillamos) lesz-e. „Ez nemcsak rajtunk, hanem a román partnereinken és a nagyváradi önkormányzaton is múlik” – fogalmazott a miniszter.
Mint mondta, már nagyon régi terv, hogy a két város kötött pályán legyen összekötve, mindegy, hogy ezt gyorsvasútnak vagy tram-trainnek nevezzük. „A kormány – amennyiben a román állammal meg tud erről egyezni – kész ennek a vonalnak a fejlesztésére, és kész állami beruházásként a megvalósítására” – magyarázta. Hozzátette:
Újabb lépéssel került közelebb a nagyváradi önkormányzat ambiciózus terve, a vasútvillamos (tram-train) megvalósítása.
Lázár János a Debrecinernek azt is jelezte, hogy „a kormány tárgyal egy Budapest–Debrecen–Kolozsvár-gyorsvasút építéséről” is, amely jelentősen javítana a Budapest és Debrecen közötti közlekedésen, a Budapest és Kolozsvár közötti távot pedig három és fél óra alatt lehetne megtenni. Jelenleg a Budapest–Debrecen-táv is legalább két és fél órát vesz igénybe, Budapest és Kolozsvár között pedig a hajdú-bihari megyeszékhely nagyjából félúton van – emlékeztetett a debreceni portál. Hozzá kell tenni azonban, hogy a romániai domborzati viszonyok már jóval kedvezőtlenebbek közlekedés szempontjából.
Fotó: Pixabay.com
Időközben a romániai oldalon konkrét fejlesztések is elkezdődtek: idén januárban nekifogtak a 166,2 kilométeres Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki-vasútvonal korszerűsítésének, villamosításának, a 9,36 milliárd lejes összeget az Európai Unió helyreállítási alapjából biztosítják. A lezárt szakaszok miatt a közlekedést évekig felborító, a nemzetközi járatok elterelését maga után vonó fejlesztések lezártával a személyszállító szerelvények 160 km/h-s sebességgel közlekedhetnek majd.
Január 8-ától 2026 januárjáig szünetel a vasúti forgalom a Kolozs megyei Egeres és Kissebes (Poieni) települések között a Kolozsvár és Nagyvárad közötti fővonalon zajló korszerűsítési munkálatok miatt – tájékoztatott pénteken a Román Vasúttársaság.
Ez azonban még messze van a Budapest által eredetileg elképzelt nagy sebességű vonatok (TGV vagy HSV) akár 300 km/h-s száguldásától.
Ugyanez a helyzet a Bukarest felé vezető vonallal is, amely szintén nagyívű fejlesztések tárgyát képezte az elmúlt bő évtizedben, és képezi most, illetve a közeljövőben is. Erről és a Budapest–Bukarest-gyorsvasútról is beszélt Adina Vălean, az Európai Bizottság közlekedésügyi biztosa a Hotnews hírportálnak a minap adott nagyinterjújában.
Adina Vălean EU-biztos
Fotó: Ec.europa.eu
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) EP-képviselője, az Európai Parlament volt alelnöke – aki 2019 óta az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság közlekedésügyi biztosa – a javarészt a romániai infrastruktúra helyzetét taglaló interjúban elismerte: vasúti szempontból az ország a legelmaradottabbak között van. Ezt maga is megtapasztalhatta, amikor a vonatozásnak dedikált európai évben Romániában is utazott vasúton.
Emlékeztetett: kiemelt figyelmet szentelnek az európai politikákban a vasúti közlekedésnek, főképpen fenntartható mivolta miatt. Egy projekt részeként kipróbálták, milyen vonattal eljutni valamennyi európai fővárosba, Lisszabontól a balti országokig, Görögországig, és az utak során összesítették a problémákat, akadályokat.
Megkésve, 2024 második negyedévében készülhet el a Brassó–Predeál-vasútvonal korszerűsítési munkálatainak megvalósíthatósági tanulmánya.
„Itt egy talán kevésbé ismert példa. Brassó és Segesvár között van vagy 160 km, ami a Nagyvárad és Európa közepe felé vezető összeköttetés része. Ott több száz millió állt rendelkezésünkre, és mégsem működik. Miközben vagy 10 éve itt volt a pénz, még az előző támogatási ciklusból. Vagy a kivitelező nem volt elég jó, vagy a szerződést nem tartották be, számos variánst hallottunk” – nyilatkozta a hírhedt szakaszról. Melynek 2020-ban elrajtolt korszerűsítése szakemberek szerint meghaladhatja a „szégyenrekordot”, a szintén kudarcokkal teli Segesvár–Piski-vonal 11 évig tartó „kínzását”.
Fotó: Máthé Zoltán/MTI
Ugyanakkor Adina Vălean pozitív példáról is beszámolt, amely kapcsán a Budapest–Bukarest-gyorsvasútra is kitért. „Egy alagútról van szó Predeál és Brassó között. Eredetileg Románia rövid és emelkedős pályát tervezett, mert úgy kevesebbe kerül. De az Európai Unió gyorsvasútkapcsolatok kiépítését célzó törekvései láttán – hogy minden fővárost így kössünk össze –
Ehhez bizonyos technikai standardoknak kell megfelelni, és végül beépítették ezeket a tervekbe. Már dolgoznak rajta, és így elejétől fogva jó munkát végeznek a jövő érdekében” – nyilatkozta a Hotnewsnak az EU-biztos.
A portál újságírója konkrétan rákérdezett: milyen „realista” határidőn belül várható az említett Budapest–Bukarest-vonal megvalósítása.
– jelentette ki Adina Vălean. Hozzátette, hogy „nekünk sok szakaszunk” kivitelezés alatt áll más-más stádiumban a Bukarest–Nagyvárad-vonalon. Azt is megjegyezte, hogy ezek a fejlesztések sokszor háttérbe szorulnak a jóval „felkapottabb” autópálya-építések árnyékában, de közben párhuzamosan zajlanak a munkálatok. „Nem toporognak egy helyben, haladnak. Kivéve a Brassó–Segesvár-szakaszt, ahol nagyok a késések” – szögezte le az Európai Bizottság szállításügyi biztosa.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!