Lesz gyorsvasút Budapest, Kolozsvár és Bukarest között: már „csak” az a kérdés, mégis hogyan

Lesz gyorsvasút Budapest, Kolozsvár és Bukarest között: már „csak” az a kérdés, mégis hogyan

Gyors-gyors, de mennyire? Nincs konkrét cél, nincs megegyezés a magyar és a román fél között

Fotó: Pixabay.com

Kész tényként kezeli Adina Vălean, az Európai Bizottság román közlekedésügyi biztosa, hogy a jövőben gyorsvasút fogja összekötni Budapestet és Bukarestet: ennek érdekében például már projektváltoztatást is eszközöltek egy Brassó melletti szakaszon. Elmondása szerint a megvalósítás időpontja „a felektől függ”. Közben továbbra sem tiszta, hol „találkozhatnak” a magyar és a román elképzelések.

Páva Adorján

2024. március 10., 10:012024. március 10., 10:01

Egy bukaresti hírportálnak adott interjújában az EU-biztosi testület román tagja emlékeztetett, hogy Magyarország már évekkel ezelőtt szorgalmazta fővárosa „összekötését” ily módon legalább Kolozsvárral. Bár Románia érdeke azt kívánná, hogy Bukarestig létrejöjjön a nagy sebességű kötött pályás kapcsolat, „bármekkora szakasz jól jön” Vălean szerint.

Mint ismeretes, a Budapest–Nagyvárad–Kolozsvár-vonalon, vagy egészen Bukarestig elképzelt gyorsvasút ötlete évek óta foglalkoztatja a közvéleményt, kiemelten az erdélyi magyarokat, hiszen

az anyaországi kezdeményezésű tervek azzal kecsegtetnek, hogy így három és fél óra alatt el lehetne jutni a kincses városból a magyar fővárosba. Ez jelenleg több mint 11 órás út.

A 450 kilométer hosszúságú Budapest–Kolozsvár-gyorsvasút kiépítésére a magyar kormány tett javaslatot évekkel ezelőtt. A pályaszakasz jellemzően 250, 300 vagy 350 kilométeres sebességet tenne lehetővé óránként, és legalább 500 ezer utas szállítását oldaná meg évente. 2018 januárjában az Orbán Viktor vezette kabinet jóvá is hagyta az infrastrukturális beruházás létrehozásának tervtanulmányait. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2018 februárjában tett bukaresti látogatása során tárgyalt a gyorsvasút megépítéséről a román külügyminisztérium akkori vezetőjével, Teodor Meleșcanuval.

korábban írtuk

Indul a közbeszerzés: egy lépéssel közelebb a Budapest–Kolozsvár-szupervasút megvalósítása
Indul a közbeszerzés: egy lépéssel közelebb a Budapest–Kolozsvár-szupervasút megvalósítása

Közzétették a budapesti hatóságok a közbeszerzési tájékoztatót a Budapestet Kolozsvárral összekötő nagysebességű vasútvonal megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére. A magyar kormány évek óta szorgalmazza a nagyszabású beruházást.

Akkor Szijjártó elmondta: egyetértés van Magyarország és Románia között abban, hogy a térség első TGV-típusú gyorsvasúti összeköttetése Budapest és Kolozsvár között épüljön meg. Bár a kétoldalú tárgyalások során többször felvetődött, hogy a gyorsvasút-összeköttetést nem csak a magyar főváros és Kolozsvár, hanem Budapest és Bukarest között kellene megteremteni, a román hatóságok sokáig nem tettek konkrét lépéseket ebbe az irányba.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

Közben azonban az európai uniós előírások, forráslehívási feltételek is „gyorsításra” kényszerítették a román hatóságokat,

így szivárogni kezdtek a különböző elképzelések a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) Romániát érintő szakaszainak megfeleltetéséről, illetve a nyugati gyorsvasúthálózatra kapcsolódásról.

korábban írtuk

Várni kell a Bukarest–Budapest-gyorsvasútra: sok beruházásra van még szükség ahhoz, hogy Romániában „száguldhassanak” a vonatok
Várni kell a Bukarest–Budapest-gyorsvasútra: sok beruházásra van még szükség ahhoz, hogy Romániában „száguldhassanak” a vonatok

Tizennyolc év múlva kell elkészülnie a Bukarest–Kolozsvár–Budapest-gyorsvasútnak a legújabb elvárások értelmében. 

Az új TEN-T szabályzat szerint az érintett vonalakon elég lenne „csupán” a 160 kilométer/órás sebességet biztosítani 2040-ig. Adina Vălean, az Európai Bizottság közlekedésért felelős biztosa 2021 végén úgy nyilatkozott, a Bukarest–Budapest-gyorsvasút romániai vonala a fővárostól Brassó, Szeben, Kolozsvár és végül Nagyvárad érintésével haladhat majd.

Közben Bukarestben is „mozgolódni” kezdtek. A szállításügyi minisztérium 2022 áprilisában nagy sebességű vasút megépítéséről szóló terveket ismertetett, miután az Európai Unió által masszívan támogatott országos helyreállítási tervben (PNRR) Románia vállalta, hogy 2026-ig 25 százalékkal növeli a vasúton közlekedők számát a tavalyi utasszámhoz képest, illetve a teherforgalmat is hasonló arányban bővíti. Mindezeket pedig a meglévő infrastruktúra felújításával, illetve új vonalak kiépítésével valósítanák meg.

korábban írtuk

Fából vasútkarika? Civilek szerint le kellene mondani az Erdélyt is átszelő nagy sebességű vonat tervéről
Fából vasútkarika? Civilek szerint le kellene mondani az Erdélyt is átszelő nagy sebességű vonat tervéről

Pénzpazarlásnak tartja a Pro Infrastruktúra Egyesület a bukaresti szállításügyi minisztérium nagy sebességű vasút megépítéséről szóló terveit. A szaktárca akár 17 milliárd eurót is költene arra, hogy 200 km/h felett száguldjanak a szerelvények.

Romániának ugyanis rá kell kapcsolódnia a közép- és nyugat-európai nagy sebességű vasúthálózatra, erre pedig két lehetőséget vázoltak fel. A Bukarest–Pitești–Curtea de Argeș–Nagyszeben–Medgyes–(Marosvásárhely)–Kolozsvár–Zilah–Nagyvárad–Biharpüspöki-vonal mintegy 590 kilométer hosszú lenne; egy kilométernyi vasút megépítését akkor körülbelül 25-30 millió euróra taksálták, tehát a munkálatok összértéke mintegy 17 milliárd euróra rúgna.

Egy másik elképzelésben egy „hibrid” gyorsvasútvonalat vázoltak fel, melynek egyes – más tervben is szereplő – szakaszain „csupán” 160 km/h-val haladnának a szerelvények, például Brassó–Arad vagy Kolozsvár–Biharpüspöki között, a maradék szakaszokat pedig újonnan építenék meg úgy, hogy eleget tegyenek a 200 km/h feletti sebességelvárásnak.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

Időközben a magyar kormány képviselői kitartottak az eredeti felvetés mellett.

Lázár János építési és közlekedési miniszter egy évvel ezelőtt tett kolozsvári látogatása során azt nyilatkozta a Krónikának, Magyarország a Budapestet Kolozsvárral is összekötő gyorsvasúti rendszer kiépítéséről szeretne ismét tárgyalásokat kezdeményezni a román kormánnyal.

korábban írtuk

Gyorsvasútról, támogatáspolitikáról és a kolozsvári metróról faggattuk Lázár János közlekedési minisztert
Gyorsvasútról, támogatáspolitikáról és a kolozsvári metróról faggattuk Lázár János közlekedési minisztert

Magyarország a Budapestet Kolozsvárral is összekötő gyorsvasúti rendszer kiépítéséről szeretne tárgyalásokat kezdeményezni a román kormánnyal – nyilatkozta pénteki kolozsvári látogatása során a Krónikának Lázár János építési és közlekedési miniszter.

„Azért lobbizom a kormányzatnál sok más itteni barátommal együtt, hogy megvalósulhasson egy Budapest–Kolozsvár-gyorsvasút. Ez részben azon múlik, hogy a két vasúti infrastruktúra, a két kötött pálya miként egyeztethető össze, részben pedig hogy milyen együttműködést tudunk kialakítani a román és a magyar közlekedési minisztérium között” – vázolta akkor Lázár János, hozzátéve: a projektet kezdeményezni fogja a román kormánynál is.

A miniszter úgy vélte, érdemi minőségi javulást eredményezne Magyarország és Románia együttműködésében, ha három és fél óra alatt meg lehetne tenni a Budapest és a kincses város közötti távolságot vasúton.

„Engem ez a projekt foglalkoztat, meggyőződésem, hogy jó lenne Magyarországnak és Kolozsvárnak egyaránt” – mondta a miniszter.

Galéria

Az Unió támogatja a nagy sebességű vasúti összeköttetések létrehozását

Fotó: Pixabay.com

Lázár János idén a magyarországi sajtónak is nyilatkozott a témában. Januári debreceni sajtótájékoztatóján a Debreciner portál eredetileg azt kérdezte tőle, várhatóan mikor készül el a közvetlen vasúti kapcsolat Debrecen és Nagyvárad között, és a kormány jelenlegi elképzelései szerint ez tram-train (vasútvillamos) lesz-e. „Ez nemcsak rajtunk, hanem a román partnereinken és a nagyváradi önkormányzaton is múlik” – fogalmazott a miniszter.

Mint mondta, már nagyon régi terv, hogy a két város kötött pályán legyen összekötve, mindegy, hogy ezt gyorsvasútnak vagy tram-trainnek nevezzük. „A kormány – amennyiben a román állammal meg tud erről egyezni – kész ennek a vonalnak a fejlesztésére, és kész állami beruházásként a megvalósítására” – magyarázta. Hozzátette:

a magyar kormány célja, hogy Nyíregyházát Szatmárnémetivel, Debrecent pedig Nagyváraddal kössék össze nemcsak négysávos autópályán, hanem kötött pályán is.

korábban írtuk

Sínen a nagyváradi vasútvillamos, több mint 230 millió eurós uniós támogatásból valósulhat meg a beruházás
Sínen a nagyváradi vasútvillamos, több mint 230 millió eurós uniós támogatásból valósulhat meg a beruházás

Újabb lépéssel került közelebb a nagyváradi önkormányzat ambiciózus terve, a vasútvillamos (tram-train) megvalósítása.

Lázár János a Debrecinernek azt is jelezte, hogy „a kormány tárgyal egy Budapest–Debrecen–Kolozsvár-gyorsvasút építéséről” is, amely jelentősen javítana a Budapest és Debrecen közötti közlekedésen, a Budapest és Kolozsvár közötti távot pedig három és fél óra alatt lehetne megtenni. Jelenleg a Budapest–Debrecen-táv is legalább két és fél órát vesz igénybe, Budapest és Kolozsvár között pedig a hajdú-bihari megyeszékhely nagyjából félúton van – emlékeztetett a debreceni portál. Hozzá kell tenni azonban, hogy a romániai domborzati viszonyok már jóval kedvezőtlenebbek közlekedés szempontjából.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

Időközben a romániai oldalon konkrét fejlesztések is elkezdődtek: idén januárban nekifogtak a 166,2 kilométeres Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki-vasútvonal korszerűsítésének, villamosításának, a 9,36 milliárd lejes összeget az Európai Unió helyreállítási alapjából biztosítják. A lezárt szakaszok miatt a közlekedést évekig felborító, a nemzetközi járatok elterelését maga után vonó fejlesztések lezártával a személyszállító szerelvények 160 km/h-s sebességgel közlekedhetnek majd.

korábban írtuk

Hosszú buszozásra is készüljön, aki hétfőtől Nagyvárad és Kolozsvár között vasútra száll
Hosszú buszozásra is készüljön, aki hétfőtől Nagyvárad és Kolozsvár között vasútra száll

Január 8-ától 2026 januárjáig szünetel a vasúti forgalom a Kolozs megyei Egeres és Kissebes (Poieni) települések között a Kolozsvár és Nagyvárad közötti fővonalon zajló korszerűsítési munkálatok miatt – tájékoztatott pénteken a Román Vasúttársaság.

Ez azonban még messze van a Budapest által eredetileg elképzelt nagy sebességű vonatok (TGV vagy HSV) akár 300 km/h-s száguldásától.

Mivel nehezen elképzelhető, hogy az uniós pénzekből frissen elkészült sínpárokat a közeljövőben újabb nagyszabású fejlesztéseknek vessék alá, a magyar főváros és a kincses város közötti gyorsvasút szorgalmazóinak romániai oldalon minden bizonnyal vagy „meg kell elégednie” az adott helyzettel, vagy teljesen új sínpárokat kell építeni.

Ugyanez a helyzet a Bukarest felé vezető vonallal is, amely szintén nagyívű fejlesztések tárgyát képezte az elmúlt bő évtizedben, és képezi most, illetve a közeljövőben is. Erről és a Budapest–Bukarest-gyorsvasútról is beszélt Adina Vălean, az Európai Bizottság közlekedésügyi biztosa a Hotnews hírportálnak a minap adott nagyinterjújában.

Galéria

Adina Vălean EU-biztos

Fotó: Ec.europa.eu

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) EP-képviselője, az Európai Parlament volt alelnöke – aki 2019 óta az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság közlekedésügyi biztosa – a javarészt a romániai infrastruktúra helyzetét taglaló interjúban elismerte: vasúti szempontból az ország a legelmaradottabbak között van. Ezt maga is megtapasztalhatta, amikor a vonatozásnak dedikált európai évben Romániában is utazott vasúton.

Emlékeztetett: kiemelt figyelmet szentelnek az európai politikákban a vasúti közlekedésnek, főképpen fenntartható mivolta miatt. Egy projekt részeként kipróbálták, milyen vonattal eljutni valamennyi európai fővárosba, Lisszabontól a balti országokig, Görögországig, és az utak során összesítették a problémákat, akadályokat.

korábban írtuk

Valahogy muszáj lesz elszáguldania az európai vonatnak az erdélyi határvidék legmagasabban fekvő városáig
Valahogy muszáj lesz elszáguldania az európai vonatnak az erdélyi határvidék legmagasabban fekvő városáig

Megkésve, 2024 második negyedévében készülhet el a Brassó–Predeál-vasútvonal korszerűsítési munkálatainak megvalósíthatósági tanulmánya.

Románia esetében azt nehezményezte, hogy a sok pénz egy részét nem tudták elkölteni.

„Itt egy talán kevésbé ismert példa. Brassó és Segesvár között van vagy 160 km, ami a Nagyvárad és Európa közepe felé vezető összeköttetés része. Ott több száz millió állt rendelkezésünkre, és mégsem működik. Miközben vagy 10 éve itt volt a pénz, még az előző támogatási ciklusból. Vagy a kivitelező nem volt elég jó, vagy a szerződést nem tartották be, számos variánst hallottunk” – nyilatkozta a hírhedt szakaszról. Melynek 2020-ban elrajtolt korszerűsítése szakemberek szerint meghaladhatja a „szégyenrekordot”, a szintén kudarcokkal teli Segesvár–Piski-vonal 11 évig tartó „kínzását”.

Galéria

Fotó: Máthé Zoltán/MTI

Ugyanakkor Adina Vălean pozitív példáról is beszámolt, amely kapcsán a Budapest–Bukarest-gyorsvasútra is kitért. „Egy alagútról van szó Predeál és Brassó között. Eredetileg Románia rövid és emelkedős pályát tervezett, mert úgy kevesebbe kerül. De az Európai Unió gyorsvasútkapcsolatok kiépítését célzó törekvései láttán – hogy minden fővárost így kössünk össze –

Idézet
rájöttünk, hogy fő útvonalon van, így olyan műszaki megoldásra van szükség, mely a leendő Budapest–Bukarest-gyorsvasútkapcsolat láncszemévé teszi az alagutat.

Ehhez bizonyos technikai standardoknak kell megfelelni, és végül beépítették ezeket a tervekbe. Már dolgoznak rajta, és így elejétől fogva jó munkát végeznek a jövő érdekében” – nyilatkozta a Hotnewsnak az EU-biztos.

A portál újságírója konkrétan rákérdezett: milyen „realista” határidőn belül várható az említett Budapest–Bukarest-vonal megvalósítása.

Idézet
Ez a felektől függ. Tudom például, hogy évekkel ezelőtt Budapest nagyon érdekelt volt benne, legalábbis a Kolozsvárig húzódó szakaszt illetően. Természetesen Románia számára fontos a kapcsolat egészen Bukarestig. Másrészt valamennyi megépített szakasz jól jön, mégiscsak elég nagy távról van szó”

– jelentette ki Adina Vălean. Hozzátette, hogy „nekünk sok szakaszunk” kivitelezés alatt áll más-más stádiumban a Bukarest–Nagyvárad-vonalon. Azt is megjegyezte, hogy ezek a fejlesztések sokszor háttérbe szorulnak a jóval „felkapottabb” autópálya-építések árnyékában, de közben párhuzamosan zajlanak a munkálatok. „Nem toporognak egy helyben, haladnak. Kivéve a Brassó–Segesvár-szakaszt, ahol nagyok a késések” – szögezte le az Európai Bizottság szállításügyi biztosa.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét