Várni kell a Bukarest–Budapest-gyorsvasútra: sok beruházásra van még szükség ahhoz, hogy Romániában „száguldhassanak” a vonatok

Sok a tennivaló. Többek között a vasúti átjárókat is fel kell számolni a gyorsabb vonatozás érdekében •  Fotó: Veres Nándor

Sok a tennivaló. Többek között a vasúti átjárókat is fel kell számolni a gyorsabb vonatozás érdekében

Fotó: Veres Nándor

Tizennyolc éven belül kell elkészülnie a Bukarest–Kolozsvár–Budapest-gyorsvasútnak a legújabb elvárások értelmében. Benedek Zakariás, a bukaresti képviselőház infrastruktúra- és közlekedésügyi szakbizottságának tagja a Krónika kérdésére úgy vélekedett, komoly hozzáállással, az uniós pénzek hatékony felhasználásával tartható a célkitűzés.

Bíró Blanka

2022. január 08., 19:322022. január 08., 19:32

Bár az elmúlt évtizedben több alkalommal is téma volt a Bukarest–Kolozsvár–Budapest-gyorsvasút kiépítése, egyhamar nem fogunk rajta gyorsabban eljutni Erdélyből egyik fővárosba sem. Az Európai Unió nemrég jelezte, azt várja Romániától, hogy 2040-ig fejezze be az ország területén áthaladó szakaszokat.  A transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) új szabályzata értelmében tehát 18 éven belül be kell fejezni a Bukarestet Budapesttel összekötő gyorsvasút kiépítését, akkorra

a hálózat részét képező romániai szakaszokon is 160 kilométer/órás sebességgel kell közlekedniük a személyszállító vonatoknak, a tehervonatoknak pedig el kell érniük a 100 kilométer/órás sebességet.

Az új TEN-T szabályzat egy új korridor létesítését is előírja, amely a Balti-, a Fekete- és az Égei-tengereket köti össze, áthalad Lengyelországon, Szlovákián, Magyarországon, Románián, Bulgárián és Görögországon.

Adina Vălean, az Európai Bizottság közlekedésért felelős biztosa úgy nyilatkozott, a Bukarest–Budapest-gyorsvasút romániai vonala a fővárostól Brassó, Szeben, Kolozsvár és végül Nagyvárad érintésével halad. Szerinte uniós szinten az infrastruktúra-fejlesztésre szánt alapokat 270 milliárd euróval kell kiegészíteni, hogy az ambíciós terveket megvalósítsák.

Tartható cél

Lehet teljesíteni az elvárást, ha az ország lehívja az uniós pénzeket, és komolyan veszi az infrastruktúra fejlesztését célzó beruházásokat – jelentette ki csütörtökön a Krónika megkeresésére Benedek Zakariás, a bukaresti képviselőház infrastruktúra- és közlekedésügyi szakbizottságának tagja. Mint az RMDSZ-es politikus részletezte,

a következő tíz évben annyi pénz áramolhat Romániába, mint korábban soha, és azután sem fog, így okosan kell kihasználni, hogy a romániai közlekedési infrastruktúra megközelítse az uniós átlagot.

Rámutatott: Románia a közeljövőben hagyja jóvá a beruházási tervet, ami szerint 2030-ig 78 milliárd eurót fektetnek a közlekedési infrastruktúra fejlesztésébe, beleérve a közúti, a vasúti, a légi és a vízi szállítást. Benedek Zakariás elmondása szerint a tervben szerepel a Konstanca–Bukarest–Nagyvárad–magyar határ közötti vasúti szakaszok korszerűsítése.

„Lebontva, ez úgy néz ki, hogy a Konstanca–Bukarest-vasútvonalat nagy vonalakban már felújították, kisebb beruházásokra van szükség. A Bukarest–Brassó-szakasz viszonylag jól működik, ha éppen nincs vihar, és nem dőlnek fák a sínekre. Brassó–Segesvár közötti harminc kilométert teljesen fel kell újítani, Segesvártól a magyar határig pedig mintegy hetven kilométeres szakaszt kell korszerűsíteni, a többi már fel van javítva” – ecsetelte Benedek Zakariás.

A közlekedési szakember ugyanakkor úgy látja,

nehezen megvalósítható, sok pénzbe kerülne, hogy a gyorsvasút áthaladjon Nagyszebenen,

mert a Nagyszeben–Kiskapus-szakasz nincs villamosítva, Vízaknánál pedig annyira sós a talaj, hogy ott soha nem ment 30 kilométer/óránál gyorsabban a vonat.

A másik vonalat a Nagyszeben–Alvinc közötti hetven kilométeres szakaszt 1896-ban adták át, a gond az, hogy földmozgások vannak, ezért reped meg a Nagyszeben–Szászsebes közötti autópálya is. Ezen a részen nehezen megoldható jutányos áron, hogy 160 kilométer/órás sebességgel haladjon a vonat, szögezte le a politikus. Meglátása szerint az a logikus, hogy a már felújított szakaszokat építsék be a Budapest fele vezető gyorsvasút vonalába, tehát Brassó–Segesvár–Tövis onnan délre Alvinc és északra Kolozsvár fele letérve. A Kolozsvár–Nagyvárad-szakasz tervezésére az ígéretek szerint idén sor kerül, sőt a kivitelezést is elkezdik.

•  Fotó: Facebook/CFR Călători Galéria

Fotó: Facebook/CFR Călători

Nem elég az új sínpár

Benedek Zakariás kérdésünkre ugyanakkor arra is kitért: ahhoz, hogy a vonatok 160 kilométer/órás sebességgel közlekedjenek, más koncepcióra van szükség,

a mostani töltés nem elég, új sínpárokat kell lefektetni.

Továbbá azokon a szakaszokon, ahol ez megtörtént, még mindig nem mennek ilyen sebességgel a vonatok. Például Segesvár–Kiskapus szakaszon lefektették a teljesen új sínpárt, de további fejlesztésekre van szükség, hogy a gyorsvasútról beszélhessünk. „Meg kell oldani a vasúti közlekedés digitalizálását, hiszen amint a vonat kifutott az állomásról, kilométereken keresztül biztonságban kell haladnia ezzel a sebességgel. Ha jól digitalizálják a rendszert, az minimálisra csökkenti az emberi tévedés lehetőségét, és a késések is minimálisak lesznek. Ugyanakkor a gyorsvasút vonalán nem lehetnek vasútátjárók, csak felül- vagy aluljárók, hiszen ha ilyen sebességgel halad a vonat, nincs idő arra, hogy a gépkocsik átdöcögjenek a síneken” – sorolta a tennivalókat Benedek Zakariás. Ő maga is úgy látja, hogy

jelenleg a romániai vasút siralmas állapotban van, a személyszállító vonatok átlagsebessége 45 kilométer/óra, a teherszállításban 19 kilométer/óra, „ami kisebb, mint egy ló vontatta szekéré, amely átlagban 21 kilométer/órás sebességgel halad”.

Összehasonlításképpen rámutatott: Magyarországon 70 kilométer/óra a vasúti teherszállítás átlagsebessége, tehát több mint háromszorosa a romániainak. A képviselő ugyanakkor leszögezte, komoly hozzáállással, az uniós pénzek hatékony felhasználásával 2030-ig meg lehet oldani az infrastruktúrában tetten érhető problémákat, hiányosságokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány
2024. október 22., kedd

„Rárepültek” a romániai polgárok a baromfihúsra

A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.

„Rárepültek” a romániai polgárok a baromfihúsra
2024. október 22., kedd

Nem kell drágulástól tartani, van elég földgáz a romániai tárolókban – nyugtatja a kedélyeket az energiaügyi miniszter

Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.

Nem kell drágulástól tartani, van elég földgáz a romániai tárolókban – nyugtatja a kedélyeket az energiaügyi miniszter
2024. október 21., hétfő

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány

Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).

A rendszerváltáskor abbamaradt öntözési nagyberuházást éleszt újjá a kormány
2024. október 21., hétfő

Katasztrofális következményekkel járhat a szeszes italok jövedéki adójának tervezett emelése a gyártók szerint

Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.

Katasztrofális következményekkel járhat a szeszes italok jövedéki adójának tervezett emelése a gyártók szerint
2024. október 21., hétfő

Összekapcsolja a magyar és a romániai felhasználókat a népszerű virtuális turkáló

A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.

Összekapcsolja a magyar és a romániai felhasználókat a népszerű virtuális turkáló
2024. október 21., hétfő

Nem kérnek az árréskorlátozásból az élelmiszeripari munkáltatók

Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.

Nem kérnek az árréskorlátozásból az élelmiszeripari munkáltatók
2024. október 20., vasárnap

Az elmúlt két évben átadott autópályákkal dicsekszik a közlekedési miniszter

A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.

Az elmúlt két évben átadott autópályákkal dicsekszik a közlekedési miniszter