Várni kell a Bukarest–Budapest-gyorsvasútra: sok beruházásra van még szükség ahhoz, hogy Romániában „száguldhassanak” a vonatok

Sok a tennivaló. Többek között a vasúti átjárókat is fel kell számolni a gyorsabb vonatozás érdekében •  Fotó: Veres Nándor

Sok a tennivaló. Többek között a vasúti átjárókat is fel kell számolni a gyorsabb vonatozás érdekében

Fotó: Veres Nándor

Tizennyolc éven belül kell elkészülnie a Bukarest–Kolozsvár–Budapest-gyorsvasútnak a legújabb elvárások értelmében. Benedek Zakariás, a bukaresti képviselőház infrastruktúra- és közlekedésügyi szakbizottságának tagja a Krónika kérdésére úgy vélekedett, komoly hozzáállással, az uniós pénzek hatékony felhasználásával tartható a célkitűzés.

Bíró Blanka

2022. január 08., 19:322022. január 08., 19:32

Bár az elmúlt évtizedben több alkalommal is téma volt a Bukarest–Kolozsvár–Budapest-gyorsvasút kiépítése, egyhamar nem fogunk rajta gyorsabban eljutni Erdélyből egyik fővárosba sem. Az Európai Unió nemrég jelezte, azt várja Romániától, hogy 2040-ig fejezze be az ország területén áthaladó szakaszokat.  A transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) új szabályzata értelmében tehát 18 éven belül be kell fejezni a Bukarestet Budapesttel összekötő gyorsvasút kiépítését, akkorra

a hálózat részét képező romániai szakaszokon is 160 kilométer/órás sebességgel kell közlekedniük a személyszállító vonatoknak, a tehervonatoknak pedig el kell érniük a 100 kilométer/órás sebességet.

Az új TEN-T szabályzat egy új korridor létesítését is előírja, amely a Balti-, a Fekete- és az Égei-tengereket köti össze, áthalad Lengyelországon, Szlovákián, Magyarországon, Románián, Bulgárián és Görögországon.

Adina Vălean, az Európai Bizottság közlekedésért felelős biztosa úgy nyilatkozott, a Bukarest–Budapest-gyorsvasút romániai vonala a fővárostól Brassó, Szeben, Kolozsvár és végül Nagyvárad érintésével halad. Szerinte uniós szinten az infrastruktúra-fejlesztésre szánt alapokat 270 milliárd euróval kell kiegészíteni, hogy az ambíciós terveket megvalósítsák.

Tartható cél

Lehet teljesíteni az elvárást, ha az ország lehívja az uniós pénzeket, és komolyan veszi az infrastruktúra fejlesztését célzó beruházásokat – jelentette ki csütörtökön a Krónika megkeresésére Benedek Zakariás, a bukaresti képviselőház infrastruktúra- és közlekedésügyi szakbizottságának tagja. Mint az RMDSZ-es politikus részletezte,

a következő tíz évben annyi pénz áramolhat Romániába, mint korábban soha, és azután sem fog, így okosan kell kihasználni, hogy a romániai közlekedési infrastruktúra megközelítse az uniós átlagot.

Rámutatott: Románia a közeljövőben hagyja jóvá a beruházási tervet, ami szerint 2030-ig 78 milliárd eurót fektetnek a közlekedési infrastruktúra fejlesztésébe, beleérve a közúti, a vasúti, a légi és a vízi szállítást. Benedek Zakariás elmondása szerint a tervben szerepel a Konstanca–Bukarest–Nagyvárad–magyar határ közötti vasúti szakaszok korszerűsítése.

„Lebontva, ez úgy néz ki, hogy a Konstanca–Bukarest-vasútvonalat nagy vonalakban már felújították, kisebb beruházásokra van szükség. A Bukarest–Brassó-szakasz viszonylag jól működik, ha éppen nincs vihar, és nem dőlnek fák a sínekre. Brassó–Segesvár közötti harminc kilométert teljesen fel kell újítani, Segesvártól a magyar határig pedig mintegy hetven kilométeres szakaszt kell korszerűsíteni, a többi már fel van javítva” – ecsetelte Benedek Zakariás.

A közlekedési szakember ugyanakkor úgy látja,

nehezen megvalósítható, sok pénzbe kerülne, hogy a gyorsvasút áthaladjon Nagyszebenen,

mert a Nagyszeben–Kiskapus-szakasz nincs villamosítva, Vízaknánál pedig annyira sós a talaj, hogy ott soha nem ment 30 kilométer/óránál gyorsabban a vonat.

A másik vonalat a Nagyszeben–Alvinc közötti hetven kilométeres szakaszt 1896-ban adták át, a gond az, hogy földmozgások vannak, ezért reped meg a Nagyszeben–Szászsebes közötti autópálya is. Ezen a részen nehezen megoldható jutányos áron, hogy 160 kilométer/órás sebességgel haladjon a vonat, szögezte le a politikus. Meglátása szerint az a logikus, hogy a már felújított szakaszokat építsék be a Budapest fele vezető gyorsvasút vonalába, tehát Brassó–Segesvár–Tövis onnan délre Alvinc és északra Kolozsvár fele letérve. A Kolozsvár–Nagyvárad-szakasz tervezésére az ígéretek szerint idén sor kerül, sőt a kivitelezést is elkezdik.

•  Fotó: Facebook/CFR Călători Galéria

Fotó: Facebook/CFR Călători

Nem elég az új sínpár

Benedek Zakariás kérdésünkre ugyanakkor arra is kitért: ahhoz, hogy a vonatok 160 kilométer/órás sebességgel közlekedjenek, más koncepcióra van szükség,

a mostani töltés nem elég, új sínpárokat kell lefektetni.

Továbbá azokon a szakaszokon, ahol ez megtörtént, még mindig nem mennek ilyen sebességgel a vonatok. Például Segesvár–Kiskapus szakaszon lefektették a teljesen új sínpárt, de további fejlesztésekre van szükség, hogy a gyorsvasútról beszélhessünk. „Meg kell oldani a vasúti közlekedés digitalizálását, hiszen amint a vonat kifutott az állomásról, kilométereken keresztül biztonságban kell haladnia ezzel a sebességgel. Ha jól digitalizálják a rendszert, az minimálisra csökkenti az emberi tévedés lehetőségét, és a késések is minimálisak lesznek. Ugyanakkor a gyorsvasút vonalán nem lehetnek vasútátjárók, csak felül- vagy aluljárók, hiszen ha ilyen sebességgel halad a vonat, nincs idő arra, hogy a gépkocsik átdöcögjenek a síneken” – sorolta a tennivalókat Benedek Zakariás. Ő maga is úgy látja, hogy

jelenleg a romániai vasút siralmas állapotban van, a személyszállító vonatok átlagsebessége 45 kilométer/óra, a teherszállításban 19 kilométer/óra, „ami kisebb, mint egy ló vontatta szekéré, amely átlagban 21 kilométer/órás sebességgel halad”.

Összehasonlításképpen rámutatott: Magyarországon 70 kilométer/óra a vasúti teherszállítás átlagsebessége, tehát több mint háromszorosa a romániainak. A képviselő ugyanakkor leszögezte, komoly hozzáállással, az uniós pénzek hatékony felhasználásával 2030-ig meg lehet oldani az infrastruktúrában tetten érhető problémákat, hiányosságokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra