Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
A romániai vasúthálózat csaknem háromnegyede javításra szorul, miközben az elmúlt években a szaktárca alig hívott le támogatást az erre a célra felkínált európai uniós forrásból – derül ki a kormányfő ellenőrző bizottságának jelentéséből.
2020. május 25., 17:172020. május 25., 17:17
A G4Media hírportál szerint a Román Vasúttársaság (CFR) „átvilágítása” során kiderült, a 2017–2019-es időszakban – a Szociáldemokrata Párt minisztereinek irányítása alatt – óriási bevételkiesést jegyzett az állami vállalat: miközben három évvel ezelőtt a CFR több mint 210 millió lejnyi számviteli profitot jegyzett, tavaly már több mint 32 millió lejes számviteli veszteséget produkált.
Szintén beszédes adat, hogy a vizsgált időszakban Románia képtelen volt célirányos uniós támogatásokat lehívni: az infrastrukturális hálózatokat támogatni hivatott uniós pénzügyi mechanizmuson, az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközön (CEF) keresztül elérhető összeg csupán 0,04 százalékát használta fel.
2019. augusztus 30-án 1236 állandó sebességkorlátozás volt érvényben a vasúti pályák 1335 kilométernyi szakaszán. Ezek következtében a tervezett 86,3 km/órás átlagsebességhez képest a romániai vonatok átlagosan 68,86 kilométert tesznek meg óránként – számolt be az Agerpres. Példának a Bukarest–Brassó szakaszt hozták fel, ahol a tervezett átlagsebesség 122,54 km/óra, ám a valóságban ennek alig több mint felével, 66,78 km/órás sebességgel közlekednek a szerelvények.
Ugyanakkor ezek a számok még mindig jobban mutatnak, mint a korábban közölt adatok, hiszen más számítások szerint a tehervonatok átlagsebessége alig haladja meg a 20 kilométer/órát, a személyvonatokat pedig évekkel ezelőtt még alig 50 km/h-s átlagsebességgel „mérték” Romániában.
A dokumentumban azt is megállapítják, hogy 2017–2019 között a költségvetésből a CFR-nek kiutalt összeg nem fedezte a tervezett modernizálások költségét.
Az idézett jelentés szerint 2017 elején a CFR vasúthálózatában 1206 veszélyes szakaszt tartottak számon, összesen körülbelül 604 km hosszúságban, amelyekből 2019. augusztus 30-ig a felújítások nyomán 74-et felszámoltak, ám ez alatt az idő alatt 39 másik szakaszt nyilvánítottak veszélyesnek.
A miniszterelnök szaktestülete 2017. január 1-je és 2019. július 31-e között végzett ellenőrzést a CFR-nél. Jelentésüket május 20-án küldték el a cég vezetőségének, a közlekedési miniszternek, a miniszterelnöknek és a Számvevőszéknek.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!