Lendületet vett a koronavírus által „megfertőzött” erdélyi turizmus

Lendületet vett a koronavírus által „megfertőzött” erdélyi turizmus

Utolérhetetlen. Brassó megye továbbra is nemcsak Erdély, de Románia egyik leglátogatottabb megyéje

Fotó: Pinti Attila

Az országos átlagot meghaladó ütemben bővült tavaly nyáron az idegenforgalom Erdélyben, a székely megyék pedig az erdélyi átlagnál is jobban teljesítettek a 2021. május és október közötti időszakban.

Krónika

2022. január 10., 15:252022. január 10., 15:25

2022. január 10., 15:432022. január 10., 15:43

Nőtt ugyan, de továbbra is jelentősen a járvány előtti szint alatt maradt az erdélyi turistaforgalom a tavalyi nyári idényben – derül ki az Erdélystat által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az erdélyi statisztikai szolgálat által a megyei statisztikai hivatalok előzetes adatai mentén készített összesítés szerint

a hivatalosan bejegyzett turisztikai fogadóegységek 2 611 388 turistaérkezést regisztráltak 2021. május és október között Erdélyben, ami 1 052 911 fővel (67,6 százalékkal) magasabb, mint az előző év azonos időszakában.

A vendégéjszakák száma ugyanebben a periódusban 5 578 650 volt, ami 2 185 266-tal (64,4 százalékkal) több mint a 2020-as nyári szezonban.

A növekedés az országos átlagnál (62,5 százalék, illetve 56 százalék) magasabb, ugyanakkor a turistaforgalom még mindig jelentősen, 28 százalékkal elmarad a koronavírus-járvány előtti utolsó, 2019-es nyári idénytől. Ugyanebben a periódusban a turisztikai szálláshelyek kapacitáskihasználtsága 28,8 százalékos volt, amely ugyancsak magasabb érték, mint az előző év hasonló időszakában (23,3 százalék).

A kapacitáskihasználtság kapcsán az Erdélystat közleménye megjegyzi, hogy ez a mutató a turisztikai fogadóegységek férőhelyeinek kihasználtságát mutatja, és egy adott időszakban regisztrált vendégéjszakák és a rendelkezésre álló működő férőhelyek számából (kapacitás) számolják. A működő férőhelyek száma nem tartalmazza az ideiglenesen bezárt egységek férőhelyeit, ezért a koronavírus-járvány ideje alatt a turisztikai kapacitás is csökkent. A most közzétett adatsorok szerint

egy turista átlagosan 2 napot töltött egy erdélyi szálláshelyen a nyári időszakban. Országos összehasonlításban Erdély a romániai vendégéjszakák kevesebb mint kétötödét adta (37,1 százalék).

Megsínylette az idegenforgalom a járványt

Mint az elemzés készítői rámutatnak, a koronavírus-járvány nagyon negatívan érintette az előző nyári szezon erdélyi turistaforgalmát, ami a járvány előtti szint felére esett vissza, annak ellenére, hogy a 2020. tavaszi koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások feloldása után újraindult a turizmus. A 2021-es nyári szezont az előző évhez képest kevésbé érintették korlátozások és az utazástól való tartózkodás is enyhült, így a turistaforgalom jelentősen növekedett az előző évhez képest, viszont továbbra is a járvány előtti szint alatt maradt. 2021-ben a vendégéjszakák száma még mindig 28 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől. Ez valamivel nagyobb csökkenés, mint az országos átlag (–24,9 százalék).

Az erdélyi régiók közül 2019-hez viszonyítva a legnagyobb – 30 százalékot meghaladó – visszaesés a Bánságban, illetve a közép-erdélyi régióban történt, miközben a legkisebb a Partiumban (–19,1 százalék).

Brassó megye teljesítménye kiemelkedő

A nyári időszakban az erdélyi turistaforgalom nagy részét, a turistaérkezések 39,3 százalékát és a vendégéjszakák 34,6 százalékát a dél-erdélyi megyékben regisztrálták.

Brassó megye továbbra is nemcsak Erdély, de az egész ország egyik leglátogatottabb megyéje, egymaga adta az ország teljes turistaérkezéseinek 9 százalékát a nyári idényben.

Galéria

Fotó: Székelyhon

További 17,3 százalékkal járult hozzá az erdélyi vendégéjszakák számához a két közép-erdélyi megye (Kolozs és Maros), valamint 17 százalékkal a Partium és 15,2 százalékkal a Bánság.

Az erdélyi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága a nyári szezonban 28,8 százalékos volt, amely elmarad az országos átlagtól, viszont magasabb az előző év azonos időszakában regisztrált értéknél. A mutató a partiumi régióban a legmagasabb, 35,9 százalékos aránnyal, míg Észak-Erdélyben a legalacsonyabb (20,7 százalék).

Felpörgött a turizmus a Székelyföldön

A Székelyföldön a nyári szezonban 176 176 turistaérkezést (amiből 79 212 Kovászna, illetve 96 964 Hargita megyében) és 540 392 vendégéjszakát (323 350 Kovászna, illetve 217 042 Hargita megyében) regisztráltak.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva ez az erdélyi átlagnál jóval magasabb, 80,1 százalékos növekedést jelent a turisták, valamint 74,7 százalékos növekedést a vendégéjszakák számában.

A két székelyföldi megye közül a mérsékeltebb növekedés Kovászna megyében történt (59,7 százalék a vendégéjszakák számában), miközben Hargita megyében több mint duplájára nőtt a forgalom (103,2 százalék).

Ezzel Székelyföld a teljes erdélyi turistaérkezések 6,8 százalékát és a vendégéjszakák 9,7 százalékát adta, ami enyhe bővülést jelent az előző évekhez mérve.

Galéria

Fotó: Beliczay László

Növekvő tendenciát mutatott a székelyföldi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága is. Ez az érték a 2021-es szezonban 31,6 százalék, míg egy évvel korábban 26,6 százalék volt. A mutató Kovászna megyében az erdélyi megyék közül továbbra is kiemelkedő, 40,1 százalékos, miközben Hargita megyében az előző évi 17,8 százalékról 24,1 százalékra növekedett.

A Partiumban is az átlagosnál nagyobb volt a növekedés

A másik jelentős arányban magyarok lakta erdélyi, a Bihar, Szatmár és Szilágy megyékből összesített partiumi régióban az erdélyi átlagnál magasabb növekedést regisztráltak: 357 913 turistaérkezést és 946 557 vendégéjszakát.

Ez az elemzés készítői szerint továbbra is elsősorban a kiemelkedő Bihar megyei vendégforgalomnak köszönhető, amely a régió vendégéjszakáinak 80 százalékát adja.

Az előző év nyári időszakához viszonyítva a régió turisztikai forgalmának növekedése 77,1 százalék a turistaérkezések és 67,3 százalék a vendégéjszakák számában. A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága (35,9 százalék) növekedett a régióban az előző évhez viszonyítva, és az erdélyi és országos átlag fölött van.

Galéria

Fotó: Bálint Eszter

Közép-Erdély viszi a prímet

Az elmúlt nyári időszakban a két közép-erdélyi megyében (Kolozs és Maros) volt a legjelentősebb vendégforgalom-növekedés. A turistaérkezések száma 495 163 (ami 78,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban), és a vendégéjszakák száma 965 252 volt (ami 82,5 százalékos növekedést jelent).

Ugyanakkor a régióban az erdélyi átlagnál magasabb a szálláshelykapacitás-kihasználtság mértéke is: 30,9 százalék (Kolozs megyében 28 százalék, Maros megyében pedig 34,7 százalék). Ezek az értékek az előző évhez viszonyítva ebben a régióban is jelentős növekedést mutatnak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”