Utolérhetetlen. Brassó megye továbbra is nemcsak Erdély, de Románia egyik leglátogatottabb megyéje
Fotó: Pinti Attila
Az országos átlagot meghaladó ütemben bővült tavaly nyáron az idegenforgalom Erdélyben, a székely megyék pedig az erdélyi átlagnál is jobban teljesítettek a 2021. május és október közötti időszakban.
2022. január 10., 15:252022. január 10., 15:25
2022. január 10., 15:432022. január 10., 15:43
Nőtt ugyan, de továbbra is jelentősen a járvány előtti szint alatt maradt az erdélyi turistaforgalom a tavalyi nyári idényben – derül ki az Erdélystat által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból. Az erdélyi statisztikai szolgálat által a megyei statisztikai hivatalok előzetes adatai mentén készített összesítés szerint
A vendégéjszakák száma ugyanebben a periódusban 5 578 650 volt, ami 2 185 266-tal (64,4 százalékkal) több mint a 2020-as nyári szezonban.
A növekedés az országos átlagnál (62,5 százalék, illetve 56 százalék) magasabb, ugyanakkor a turistaforgalom még mindig jelentősen, 28 százalékkal elmarad a koronavírus-járvány előtti utolsó, 2019-es nyári idénytől. Ugyanebben a periódusban a turisztikai szálláshelyek kapacitáskihasználtsága 28,8 százalékos volt, amely ugyancsak magasabb érték, mint az előző év hasonló időszakában (23,3 százalék).
A kapacitáskihasználtság kapcsán az Erdélystat közleménye megjegyzi, hogy ez a mutató a turisztikai fogadóegységek férőhelyeinek kihasználtságát mutatja, és egy adott időszakban regisztrált vendégéjszakák és a rendelkezésre álló működő férőhelyek számából (kapacitás) számolják. A működő férőhelyek száma nem tartalmazza az ideiglenesen bezárt egységek férőhelyeit, ezért a koronavírus-járvány ideje alatt a turisztikai kapacitás is csökkent. A most közzétett adatsorok szerint
Mint az elemzés készítői rámutatnak, a koronavírus-járvány nagyon negatívan érintette az előző nyári szezon erdélyi turistaforgalmát, ami a járvány előtti szint felére esett vissza, annak ellenére, hogy a 2020. tavaszi koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások feloldása után újraindult a turizmus. A 2021-es nyári szezont az előző évhez képest kevésbé érintették korlátozások és az utazástól való tartózkodás is enyhült, így a turistaforgalom jelentősen növekedett az előző évhez képest, viszont továbbra is a járvány előtti szint alatt maradt. 2021-ben a vendégéjszakák száma még mindig 28 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől. Ez valamivel nagyobb csökkenés, mint az országos átlag (–24,9 százalék).
Az erdélyi régiók közül 2019-hez viszonyítva a legnagyobb – 30 százalékot meghaladó – visszaesés a Bánságban, illetve a közép-erdélyi régióban történt, miközben a legkisebb a Partiumban (–19,1 százalék).
A nyári időszakban az erdélyi turistaforgalom nagy részét, a turistaérkezések 39,3 százalékát és a vendégéjszakák 34,6 százalékát a dél-erdélyi megyékben regisztrálták.
Fotó: Székelyhon
További 17,3 százalékkal járult hozzá az erdélyi vendégéjszakák számához a két közép-erdélyi megye (Kolozs és Maros), valamint 17 százalékkal a Partium és 15,2 százalékkal a Bánság.
Az erdélyi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága a nyári szezonban 28,8 százalékos volt, amely elmarad az országos átlagtól, viszont magasabb az előző év azonos időszakában regisztrált értéknél. A mutató a partiumi régióban a legmagasabb, 35,9 százalékos aránnyal, míg Észak-Erdélyben a legalacsonyabb (20,7 százalék).
A Székelyföldön a nyári szezonban 176 176 turistaérkezést (amiből 79 212 Kovászna, illetve 96 964 Hargita megyében) és 540 392 vendégéjszakát (323 350 Kovászna, illetve 217 042 Hargita megyében) regisztráltak.
A két székelyföldi megye közül a mérsékeltebb növekedés Kovászna megyében történt (59,7 százalék a vendégéjszakák számában), miközben Hargita megyében több mint duplájára nőtt a forgalom (103,2 százalék).
Ezzel Székelyföld a teljes erdélyi turistaérkezések 6,8 százalékát és a vendégéjszakák 9,7 százalékát adta, ami enyhe bővülést jelent az előző évekhez mérve.
Fotó: Beliczay László
Növekvő tendenciát mutatott a székelyföldi szálláshelyek kapacitáskihasználtsága is. Ez az érték a 2021-es szezonban 31,6 százalék, míg egy évvel korábban 26,6 százalék volt. A mutató Kovászna megyében az erdélyi megyék közül továbbra is kiemelkedő, 40,1 százalékos, miközben Hargita megyében az előző évi 17,8 százalékról 24,1 százalékra növekedett.
A másik jelentős arányban magyarok lakta erdélyi, a Bihar, Szatmár és Szilágy megyékből összesített partiumi régióban az erdélyi átlagnál magasabb növekedést regisztráltak: 357 913 turistaérkezést és 946 557 vendégéjszakát.
Az előző év nyári időszakához viszonyítva a régió turisztikai forgalmának növekedése 77,1 százalék a turistaérkezések és 67,3 százalék a vendégéjszakák számában. A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága (35,9 százalék) növekedett a régióban az előző évhez viszonyítva, és az erdélyi és országos átlag fölött van.
Fotó: Bálint Eszter
Az elmúlt nyári időszakban a két közép-erdélyi megyében (Kolozs és Maros) volt a legjelentősebb vendégforgalom-növekedés. A turistaérkezések száma 495 163 (ami 78,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban), és a vendégéjszakák száma 965 252 volt (ami 82,5 százalékos növekedést jelent).
Ugyanakkor a régióban az erdélyi átlagnál magasabb a szálláshelykapacitás-kihasználtság mértéke is: 30,9 százalék (Kolozs megyében 28 százalék, Maros megyében pedig 34,7 százalék). Ezek az értékek az előző évhez viszonyítva ebben a régióban is jelentős növekedést mutatnak.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!