Fotó: Gábos Albin
Már csak Klaus Iohannisnak kell kihirdetnie a 2022-es költségvetést, miután a parlament két háza csütörtöki együttes ülésén megszavazta azt. A kihirdetés pillanata viszont késhet, miután az ellenzékből politizáló USR máris jelezte, az alkotmánybíróságtól kér jogorvoslatot.
2021. december 23., 15:212021. december 23., 15:21
2021. december 23., 17:162021. december 23., 17:16
Megszavazta csütörtökön a parlament a jövő évi állami költségvetésről, illetve a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvény tervezetét. Előbbi 294 támogató és 120 elutasító szavazatot kapott, utóbbit 291 törvényhozó támogatta és 119 nemmel voksolt. Kedden és szerdán lezajlottak a szakbizottsági viták, szerdán délután egy maratoni, hatórás ülés keretében a törvényhozók megszavazták cikkelyenként a törvénytervezeteket. Az ülés éjszakába nyúlt, így a végszavazás csütörtökre maradt.
Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) viszont máris jelezte, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a jövő évi költségvetésről szóló törvényt. Dan Barna, a párt alelnöke csütörtöki nyilatkozatában azt kifogásolta, hogy a törvényhozók elfogadták a „szélsőségesek” módosító javaslatait, de nem szavazták meg az USR egyetlen indítványát sem.
Az USR alelnöke kijelentésével arra utalhatott, hogy a szerda késő estébe nyúló cikkelyenkénti szavazáson a honatyák több módosítást is jóváhagytak, amelyeket előzőleg negatívan véleményeztek a pénzügyi bizottságok. Az egyik módosítást Alfred Simonis, a Szociáldemokrata Párt (PSD) frakcióvezetője, a másikat George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselőházi frakcióvezetője javasolta.
Nicolae Ciucă miniszterelnök szerint ez a költségvetés olyan fontos szociális intézkedéseket szavatol, mint például a 10 százalékos nyugdíjemelés, amely január 1-jén lép hatályba, emellett emelik a minimális nyugdíjat, a gyermeknevelési pótlékot, az energiadrágulás által sújtott lakossági fogyasztók szociális támogatásban részesülnek, januárban pedig a kisnyugdíjasok támogatást kapnak megnövekedett rezsiköltségeik fedezésére.
Az Alfred Simonis által beterjesztett javaslat értelmében a kormányfőtitkárság 2022-es büdzséjét 160 millió lejjel pótolják ki, amelyet a kötelezettségvállalási előirányzatokra és a vallási felekezetek támogatására fordítanak. A George Simion által benyújtott módosítás értelmében további 4 800 000 lejjel bővítik ki a kormányfőtitkárság költségvetését, ezzel az összeggel a Besszarábiai Metropólia működését támogatják. Közben viszont több, a kórházi, közúti és iskolai infrastruktúra feljavítását célzó módosító javaslatot ugyanakkor elvetett a plénum.
Mint ismeretes, a jövő évi állami költségvetés tervezete 4,6 százalékos gazdasági növekedéssel, 5,84 államháztartási hiánnyal és 6,5 százalékos inflációval számol. A jövő évi bruttó hazai termék (GDP) várhatóan 1317,3 milliárd lej lesz. A költségvetés bevételei a GDP 33,4 százalékát teszik ki az idei 32,6 százalékhoz képest, a kiadások pedig a GDP 39,2 százalékát az idei 39,7 százalék után. A bejelentések szerint a GDP nagyjából 7 százalékát fordítják beruházásokra.
A költségvetés tartalmazza a január 1-től hatályba lépő 10 százalékos nyugdíjemelést is, így 2022-ben a GDP 7,32 százalékát költik a nyugdíjak folyósítására. Januárban a kis jövedelmű nyugdíjasok támogatást kapnak a közüzemi költségeik kifizetésére. Emellett a 2 éves korig, a fogyatékkal élő gyerekek esetében 3 éves korig járó gyermeknevelési pótlék 600 lejre, a 2 és 18 év között járó pótlék 243 lejre nő.
A képviselőház és a szenátus együttes ülés keretében cikkelyenként elfogadta szerda éjjel a 2022-es költségvetés tervezetét és a fő-hitelutalványozók büdzséjét tartalmazó függelékeket. A végső szavazást csütörtökre ütemezte be a parlament.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!