Fotó: Gábos Albin
Már csak Klaus Iohannisnak kell kihirdetnie a 2022-es költségvetést, miután a parlament két háza csütörtöki együttes ülésén megszavazta azt. A kihirdetés pillanata viszont késhet, miután az ellenzékből politizáló USR máris jelezte, az alkotmánybíróságtól kér jogorvoslatot.
2021. december 23., 15:212021. december 23., 15:21
2021. december 23., 17:162021. december 23., 17:16
Megszavazta csütörtökön a parlament a jövő évi állami költségvetésről, illetve a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvény tervezetét. Előbbi 294 támogató és 120 elutasító szavazatot kapott, utóbbit 291 törvényhozó támogatta és 119 nemmel voksolt. Kedden és szerdán lezajlottak a szakbizottsági viták, szerdán délután egy maratoni, hatórás ülés keretében a törvényhozók megszavazták cikkelyenként a törvénytervezeteket. Az ülés éjszakába nyúlt, így a végszavazás csütörtökre maradt.
Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) viszont máris jelezte, hogy megtámadja az alkotmánybíróságon a jövő évi költségvetésről szóló törvényt. Dan Barna, a párt alelnöke csütörtöki nyilatkozatában azt kifogásolta, hogy a törvényhozók elfogadták a „szélsőségesek” módosító javaslatait, de nem szavazták meg az USR egyetlen indítványát sem.
Az USR alelnöke kijelentésével arra utalhatott, hogy a szerda késő estébe nyúló cikkelyenkénti szavazáson a honatyák több módosítást is jóváhagytak, amelyeket előzőleg negatívan véleményeztek a pénzügyi bizottságok. Az egyik módosítást Alfred Simonis, a Szociáldemokrata Párt (PSD) frakcióvezetője, a másikat George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselőházi frakcióvezetője javasolta.
Nicolae Ciucă miniszterelnök szerint ez a költségvetés olyan fontos szociális intézkedéseket szavatol, mint például a 10 százalékos nyugdíjemelés, amely január 1-jén lép hatályba, emellett emelik a minimális nyugdíjat, a gyermeknevelési pótlékot, az energiadrágulás által sújtott lakossági fogyasztók szociális támogatásban részesülnek, januárban pedig a kisnyugdíjasok támogatást kapnak megnövekedett rezsiköltségeik fedezésére.
Az Alfred Simonis által beterjesztett javaslat értelmében a kormányfőtitkárság 2022-es büdzséjét 160 millió lejjel pótolják ki, amelyet a kötelezettségvállalási előirányzatokra és a vallási felekezetek támogatására fordítanak. A George Simion által benyújtott módosítás értelmében további 4 800 000 lejjel bővítik ki a kormányfőtitkárság költségvetését, ezzel az összeggel a Besszarábiai Metropólia működését támogatják. Közben viszont több, a kórházi, közúti és iskolai infrastruktúra feljavítását célzó módosító javaslatot ugyanakkor elvetett a plénum.
Mint ismeretes, a jövő évi állami költségvetés tervezete 4,6 százalékos gazdasági növekedéssel, 5,84 államháztartási hiánnyal és 6,5 százalékos inflációval számol. A jövő évi bruttó hazai termék (GDP) várhatóan 1317,3 milliárd lej lesz. A költségvetés bevételei a GDP 33,4 százalékát teszik ki az idei 32,6 százalékhoz képest, a kiadások pedig a GDP 39,2 százalékát az idei 39,7 százalék után. A bejelentések szerint a GDP nagyjából 7 százalékát fordítják beruházásokra.
A költségvetés tartalmazza a január 1-től hatályba lépő 10 százalékos nyugdíjemelést is, így 2022-ben a GDP 7,32 százalékát költik a nyugdíjak folyósítására. Januárban a kis jövedelmű nyugdíjasok támogatást kapnak a közüzemi költségeik kifizetésére. Emellett a 2 éves korig, a fogyatékkal élő gyerekek esetében 3 éves korig járó gyermeknevelési pótlék 600 lejre, a 2 és 18 év között járó pótlék 243 lejre nő.
A képviselőház és a szenátus együttes ülés keretében cikkelyenként elfogadta szerda éjjel a 2022-es költségvetés tervezetét és a fő-hitelutalványozók büdzséjét tartalmazó függelékeket. A végső szavazást csütörtökre ütemezte be a parlament.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!