Fotó: Pál Árpád
Ugyan az előzetes bejelentések értelmében több mint 30 ezer fuvarozó vonult volna szerdán Bukarest és az ország nagyobb városainak utcáira, a hivatásos közúti szállítók szövetsége (COTAR) alig néhány órával a kezdési időpont előtt lefújta a tiltakozó akciót.
2017. december 13., 16:522017. december 13., 16:52
2017. december 13., 16:542017. december 13., 16:54
Mint Vasile Ștefănescu, a COATR elnöke a Realitatea Tv-nek nyilatkozva elmondta, a Felix Stroe közlekedésügyi miniszterrel folytatott egyeztetés nyomán jutottak erre a következtetésre,
Mint ismeretes, a tüntetéseket beharangozó sajtóközleményben a COTAR az ellen emelte fel a hangját, hogy az olyan fuvarmegosztó (ride-sharing) cégek, mint az Uber, a Taxify vagy a Black Cab, engedély és a vonatkozó törvények betartása nélkül foglalkozhatnak személyszállítással.
Mintegy 35 ezer fuvarozó vesz részt az ország több városában szerdára meghirdetett nagyszabású tiltakozó megmozduláson, amellyel a közúti személyszállítók a „hiénajelenségre” és az ágazatban eluralkodott adócsalásra próbálják ráirányítani a figyelmet.
Az Uber illetékesei eközben változatlanul úgy gondolják, hogy az általuk nyújtott szolgáltatás nem szeg meg egyetlen törvényt sem, igaz nem is tart be egyet sem, mivel nem létezik rájuk vonatkozó szabályozás. Erről Alexandra Corolea, az Uber balkáni térségért felelős szóvivője beszélt szerdán egy konferencián, aki egyúttal a más országokban alkalmazott modellt ajánlotta a bukaresti hatóságok figyelmébe.
„Új szolgáltatásokról beszélünk.
– mutatott rá a szóvivő. Leszögezte ugyanakkor, hogy a cég, amelyet képvisel, szabályozás- és párbeszédpárti. Hangsúlyozta, ahelyett, hogy Uber betiltásáról beszélnének, meg kellene nézni a más országokban alkalmazott modellt.
„Mi minden megoldásra nyitottak vagyunk, ami lehetővé teszi a szolgáltatás fejlődését egy meghatározott és törvényes kereten belül. Nagyon sok ország kezeli eltérően a szolgáltatást a taxik által nyújtottól. Olyan országokról beszélünk, ahol a szolgáltatás úgy működik, mintha autót bérelnél sofőrrel együtt. Ez nálunk is létezik, azonban nem világos a jogszabályi keret, és nem adnak ki ilyen engedélyeket.
– magyarázta Corolea, megjegyezve, az Uber bízik abban, hogy 2018-ban Romániában is megtalálják a megoldást a szabályozásra.
Ebben meghatározó lehet az európai bíróság december 20-án várható ítélete is arról, hogy az Uber egy szállítási szolgáltatás vagy egy technológia. A döntés azonban nem lesz kötelező érvényű, a tagállamoknak továbbra is jogában áll majd úgy szabályozni az Uber-típusú szolgáltatásokat, ahogy akarja.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!