Egyelőre nem élénkült meg újra a belföldi idegenforgalom, a járvány miatt óvatosak a turisták
Fotó: Rusu Róbert
Az emberek a járvány miatt óvatosak, ugyanakkor az anyagi helyzetük is megrendült, ezért sem mennek nyaralni. Ha a kormány nem indítja újra az idegenforgalmat, a turizmus térdre kényszerül, rengetegen maradnak munka nélkül, és ekkora kiesést évek alatt sem lehet kiheverni – mondta el a Krónikának Daragus Attila, a Falu-, Ökológiai és Kulturális Turizmus Országos Szövetsége (ANTREC) Kovászna megyei képviselője.
2020. július 09., 08:032020. július 09., 08:03
Már a téli idényben leállította a növekedésben levő erdélyi turizmust a koronavírus-járvány. Az Erdélystat a kedden tette közzé a téli szezonra – 2019 novembere és 2020 márciusa közti időszakra – vonatkozó, az erdélyi turizmus alakulásáról szóló statisztikai közleményét. Az adatokból kiderül, a turistaérkezések száma 14,1 százalékkal, a vendégéjszakáké pedig 13,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. A csökkenés az országos átlaghoz hasonló, és elsősorban a koronavírus-járvány által befolyásolt februári, márciusi hónapokban tapasztalt visszaeséssel magyarázzák.
A lapunk által megszólaltatott turisztikai vállalkozó szerint a lazítások után remélt visszaállás jelenleg kis mértékű,
„Amíg nem engedik a beltéri medencék, éttermek, kávézók megnyitását, nem is reménykedhetünk a forgalom élénkülésében. Már megkezdődött a főszezon, és a panziókban még mindig csak 30–40 százalékos a kihasználtság” – mondta Daragus Attila, a Romániában 2500 szállásadóval kapcsolatot tartó Falu-, Ökológiai és Kulturális Turizmus Országos Szövetség (ANTREC) Kovászna megyei képviselője.
Az év elején még dübörgő turizmus nehézkesen tér magához, már megkezdődött a főszezon, és még mindig csak 30 százalék körül van a panziók kihasználtsága – mondta el lapunknak Daragus Attila.
– figyelmeztet a turisztikai szakember. Hozzátette, ha minden visszaáll a rendes kerékvágásba, akkor is az előző évek forgalmának legfeljebb felére tudják feltornázni a forgalmat, mert az emberek óvatosak, ugyanakkor az anyagi helyzetük is megrendült. „Ha a szezonból még hátramaradt két hónapot nem tudjuk kihasználni, térdre kényszerül a turizmus, az ágazatban vállalkozók közül sokan kénytelenek lesznek eladni az ingatlanjaikat, rengetegen maradnak munka nélkül, ekkora kiesést évek alatt sem tudunk kiheverni” – mondta Daragus Attila. Meglátása szerint
„Az emberek ezerével vonulnak ki az országból nyaralni, viszik a pénzt külföldre. Inkább vállalják a hosszú utat, a várakozást a határátlépőknél, még a vakációs jegyekkel sem jönnek a hazai szálláshelyekre, ha nem nyitják meg a beltéri medencéket, éttermeket. Senki nem akar úgy nyaralni, hogy ha esik az eső, bekényszerül a szobájába” – részletezte a szövetség képviselője.
Fotó: Székelyhon
Országos összehasonlításban Erdélyben jegyezték a romániai turistaérkezések és vendégéjszakák közel felét, 49,5, illetve 49,0 százalékát – derül ki az Erdélystat elemzéséből. A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága 24,9 százalékos volt, ami megegyezik az előző év hasonló időszakában jegyzett adatokkal.
a vendégéjszakák száma pedig meghaladta a 3,5 milliót, ami 13,7 százalékos csökkenést jelent.
A téli időszakban egy turista átlag két napot töltött valamelyik erdélyi szálláshelyen.
Az elemzésből kiderült, a járvány előtti időszak, vagyis november–január még illeszkedik az előző évek növekvő trendjébe. Februárban elkezdődött a visszaesés, márciusban pedig az előző évi turistaforgalom több mint kétharmada „eltűnt”.
Az erdélyi turistaforgalom nagy része a dél-erdélyi megyékben zajlott, Brassó megye ebben az időszakban is nemcsak Erdély, hanem Bukarestet leszámítva az egész ország leglátogatottabb megyéje. A vendégéjszakák számához Kolozs és Maros megye, valamint a Bánság járult hozzá jelentős mértékben. Az erdélyi szálláshelyek kihasználtságát tekintve a közép-erdélyi és partiumi megyék teljesítettek a legjobban, 27,5 százalékos aránnyal, míg az észak-erdélyi megyék a leggyengébben, 17,1 százalékkal.
Az elmúlt év egészét tekintve az előző évhez viszonyított növekedés 4,1, illetve 5,5 százalékos volt.
Fotó: Barabás Ákos
A visszaesés a két magyar többségű székely megyét is érintette, viszont az erdélyi átlagnál kisebb mértékben: az előző évhez képest a 2019. november és 2020. március közötti időszakban 10,4 százalékkal kevesebb turista érkezett, és 4,7 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak a Székelyföldön. Amíg Hargita megyében az országos átlagnál nagyobb mértékben csökkent a turistaforgalom, addig
ami a járvány előtti, november és január közti időszak kimagasló, 20 százalék fölötti növekedésének köszönhető.
Bihar, Szatmár és Szilágy megyében a székelyföldi vendégforgalom közel kétszeresét regisztrálták: 201 397 turistaérkezést és 448 817 vendégéjszakát. Ez elsősorban a kiemelkedő Bihar megyei vendégforgalomnak tulajdonítható. Az előző év téli időszakához viszonyítva ez a régió is jelentős visszaesést mutatott: a vendégek száma 12,6 százalékkal, míg a vendégéjszakák száma 14,6 százalékkal csökkent. A szálláshelyek kapacitáskihasználtsága is csökkent, viszont az erdélyi és országos átlag fölött volt, 27,7 százalékkal.
A turistaérkezések száma 337 418, ami 16,4 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, a vendégéjszakák száma pedig 644 386 volt, ami 14,8 százalékos csökkenést jelent. Ugyanakkor mindkét megye továbbra is igen magas szálláshelykapacitás-kihasználtsággal büszkélkedhetett: Kolozs megye 25,1, Maros megye pedig 30,5 százalékos, az előző évhez viszonyítva valamivel csökkenő kihasználtságot regisztrált.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!