Fotó: A szerző felvétele
2011. augusztus 31., 09:412011. augusztus 31., 09:41
A Romplumb szerint a környezetvédelmi hatóságok előírásai olyannyira szigorúak, hogy azokat képtelenség betartani. A felfüggesztésről szóló határozat végrehajtandó, ám a vállalat a törvényes határidőn belül bíróságon megtámadja azt, így amíg ítélet születik az ügyben, a Romplumb biztosan működhet.
„Európában Magyarországon kívül minden országban termelnek ólmot, ám egyik ország kohászati egységének sem köteles olyan alacsony kén-dioxid-kibocsátási értékeket betartani, mint amire őket jelen pillanatban kötelezik, vagyis 200 milligramm per köbmétert” – jelentette ki a történtek kapcsán Vasile Uţă, a Romplumb igazgatója. Ezt az értéket szabta meg a Kolozsvári Regionális Környezetvédelmi Ügynökség idén, május 5-én kibocsátott új, 124-es számú környezetvédelmi engedélyben. „Az első, 2007-ben kibocsátott környezetvédelmi engedély maximum 500 milligramm per köbméter kén-dioxid-kibocsátást írt elő, amit mi egyébként betartunk. A mérőszerkezet a kéménynél mindig 400-500 közötti értékeket mutat. Utólag a Regionális Környezetvédelmi Ügynökség 200-ra módosította ezt az értéket, amit mi túlzottnak vélünk. Ezt az értéket a szakhatóság a létező leghatékonyabb technológiákra (Best Available Technologies, BAT) alapozza, azonban ez csak iránymutató, egy ajánlás, semmiképp sincs szó kötelező előírásról” – mutatott rá Vasile Uţă.
A Kolozsvári Regionális Környezetvédelmi Ügynökség szerint azonban az előírás kötelező érvényű, mivel európai uniós irányelv határozza meg ezeket a paramétereket. Az ügynökség képviselője kijelentette: a Romplumb elfogadta a májusban kibocsátott, új környezetvédelmi engedélyt, és vállalta, hogy betartja az abban megszabott értékeket. Ezt a Romplumb igazgatója cáfolta. Bevallása szerint ők ezt nem vállalták, éppen ezért bírósági úton részlegesen megtámadták azt. Ez ügyben még nem született bírósági döntés.
„A Regionális Környezetvédelmi Ügynökség azért függesztette fel a Romplumb vállalat környezetvédelmi engedélyét, mert az nem tartotta be a 120 méteres kéménynél a kén-dioxid kibocsátására vonatkozó értékeket. Az engedélyt felfüggesztettük mindaddig, amíg a vállalatnak sikerül javítania ezeket az értékeket. Amennyiben a megadott hat hónapon belül ez nem sikerül, a környezetvédelmi engedély érvényét veszti” – nyilatkozta Adina Maier, a Kolozsvári Regionális Környezetvédelmi Ügynökség szóvivője. Mint hangsúlyozta: a kén-dioxid-érték túllépése nem befolyásolja negatívan Nagybánya levegőjének minőségét, tehát nincs szó szennyezésről. „Ennek ellenére kötelesek voltunk felfüggeszteni a környezetvédelmi engedélyt, hiszen a cég nyilvánvalóan túllép bizonyos törvény által megszabott értékeket” – öszszegzett a szóvivő.
Az egyetlen ólomkitermeléssel foglalkozó romániai vállalatnak jelenleg 600 dolgozója van.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.