Fotó: Krónika Live
A tökéletes vihar – akár így is lehet jellemezni az üzemanyagárak szempontjából a romániai helyzetet abban az értelemben, hogy most minden körülmény a drágulás felé vezeti a folyamatokat.
2022. június 23., 20:012022. június 23., 20:01
A Krónika Live e heti vendége dr. Nagy Bálint Zsolt közgazdász, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatója volt, akivel a lassan két számjegyű tartományba növekvő romániai üzemanyagárak drágulásának okairól, a kormányzati ellenlépések tulajdonképpen teljes hiányáról és a közeljövő kilátásairól esett szó.
Hogy miért nem léptek fel a román hatóságok annak érdekében, hogy ne szabaduljanak így el a benzinkutaknál az árak, azt Nagy Bálint Zsolt többek között azzal is magyarázta, hogy a két fő irányzat, az ársapka alkalmazása és a jövedéki adók csökkentése között tulajdonképpen képtelen volt dönteni az a kormány, amelyben a szociáldemokrata oldal inkább az ársapkát preferálná, a döntéseiben liberális oldal pedig az adócsökkentést.
De hogy mire számíthatunk a közeljövőben, van-e esély arra, hogy komolyabban beavatkozzon az állam, mire tippel a közgazdász, lesz-e Romániában is ársapka? Sok egyéb mellett ez is kiderül a Krónika Live csütörtöki adásából, amit a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet visszanézni.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!