A háború kitörése után tömegesen érkeztek az ukrán menekültek Romániába
Fotó: Haáz Vince
Közel 3000 ukrán állampolgár talált munkát Romániában a háború kitörése óta az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) közvetítésével.
2024. május 05., 20:042024. május 05., 20:04
A szakhatóság mérlege szerint 22 165 ukrán állampolgár regisztráltak a megyei vagy a bukaresti ügynökségek nyilvántartásában 2022. február 24-e óta.
A legtöbb ukrán menekültet Konstanca megyében (5381), Bukarestben (5153), Ilfovban (1800), illetve Máramaros (1444), Brassó (1443), Suceava (849), Galac (812), Kolozs (695), Iași (669), Szeben (589) és Temes (538) megyében vettek nyilvántartásba.
Olyan munkakörökben dolgoznak, mint csomagoló, szakképzetlen munkás épületbontás területén, falazás, mozaikcsempézés, csempézés, padlóburkolás, szakácsnő, árufeltöltő, takarítónő, konyhai kisegítő, kereskedelmi munkás, szállodai szobalány, pincérsegéd, ruhaipari szakképzetlen munkás, szociálpedagógus, szakács vagy éppen manikűrös.
Az ANOFM szerint 654 munkáltató jelezte, hogy hajlandó ukrán állampolgárokat alkalmazni, és 5791 üres álláshelyet jelentett be ezen személyek számára is.
A román határrendészet adatai szerint az Ukrajnából érkező menekültek száma 2022. február 10-től kezdett emelkedni, áprilisig pedig 7 millió 759 ezer ukrán állampolgár érkezett Romániába. Többségük azonban gyorsan tovább is állt.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!