Fotó: Gov.ro
A romániai autógyártók egyesületének (ACAROM) becslése szerint az idén várhatóan majdnem 500 ezer járművet fog gyártani Romániában a francia Renault tulajdonában levő Dacia és az amerikai Ford – közölte hétfőn a Ziarul Financiar című gazdasági napilap.
2021. február 22., 12:432021. február 22., 12:43
Az újság Adrian Sandut, az ACAROM főtitkárát idézte, aki elmondta, hogy a romániai autóipart is kedvezőtlenül érintette a félvezetők globális hiánya, de arra számítanak, hogy a termelés az idén nőni fog, miután a koronavírus elleni oltást egyre többen igénylik, így arra számítanak, hogy az élet lassan visszatér a normális kerékvágásba. Sandu elmondta, hogy amennyiben nem lesz újabb válság, és nem kell leállítani a termelést, 2022-ben jó eséllyel több mint félmillió járművet fog előállítani a két gyártó romániai üzemeiben.
A Daciát érzékenyen érintette a koronavírus-járvány, termelése 25 százalékkal esett vissza, a cégnél 259 099 autót szereltek össze, mintegy 90 900-zal kevesebbet az előző évinél. A Ford 179 008 autót gyártott, ami 39 ezer darabos, 27 százalékos bővülés 2019-hez képest. Az ACAROM becslése szerint a romániai járműgyártók árbevétele tavaly mintegy 17 százalékkal, 30 milliárd euróról 25 milliárd euróra csökkent.
Sandu közölte azt is, hogy az egyesület új befektetőket keres a romániai autóiparba, példaként említette, hogy alumíniumfelnit gyártó vállalatra lenne szükség – olvasható a Ziarul Financiarban.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!