Fotó: Gov.ro
A romániai autógyártók egyesületének (ACAROM) becslése szerint az idén várhatóan majdnem 500 ezer járművet fog gyártani Romániában a francia Renault tulajdonában levő Dacia és az amerikai Ford – közölte hétfőn a Ziarul Financiar című gazdasági napilap.
2021. február 22., 12:432021. február 22., 12:43
Az újság Adrian Sandut, az ACAROM főtitkárát idézte, aki elmondta, hogy a romániai autóipart is kedvezőtlenül érintette a félvezetők globális hiánya, de arra számítanak, hogy a termelés az idén nőni fog, miután a koronavírus elleni oltást egyre többen igénylik, így arra számítanak, hogy az élet lassan visszatér a normális kerékvágásba. Sandu elmondta, hogy amennyiben nem lesz újabb válság, és nem kell leállítani a termelést, 2022-ben jó eséllyel több mint félmillió járművet fog előállítani a két gyártó romániai üzemeiben.
A Daciát érzékenyen érintette a koronavírus-járvány, termelése 25 százalékkal esett vissza, a cégnél 259 099 autót szereltek össze, mintegy 90 900-zal kevesebbet az előző évinél. A Ford 179 008 autót gyártott, ami 39 ezer darabos, 27 százalékos bővülés 2019-hez képest. Az ACAROM becslése szerint a romániai járműgyártók árbevétele tavaly mintegy 17 százalékkal, 30 milliárd euróról 25 milliárd euróra csökkent.
Sandu közölte azt is, hogy az egyesület új befektetőket keres a romániai autóiparba, példaként említette, hogy alumíniumfelnit gyártó vállalatra lenne szükség – olvasható a Ziarul Financiarban.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
szóljon hozzá!