Archív felvétel
Fotó: Nagy D. István
Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági felügyelők 156 bírságot szabtak ki összesen 983.600 lej értékben, valamint 27 esetben írásban figyelmeztettek a hiányosságok miatt, a nem állati eredetű élelmiszerek ágazatában decemberben végzett ellenőrzések során.
2022. január 07., 18:482022. január 07., 18:48
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) pénteken kiadott sajtóközleménye értelmében az ellenőrzések a sütőipari termékek, kenyér és péksütemények, egyéb, nem állati eredetű élelmiszerek, üdítőitalok és alkoholos italok előállításával foglalkozó élelmiszeripari vállalkozókat célozták meg.
A felügyelők számos szabálytalanságot tapasztaltak, többek között a következőket: a helyes higiéniai és gyártási gyakorlat be nem tartása (a tárolóterületek higiéniai karbantartásának hiánya, a termelési területek nem megfelelő karbantartása, a munkavállalók öltözőinek hiánya, a fertőtlenítési műveletekhez szükséges megfelelő anyagkészletek biztosításának elmulasztása, az élelmiszer-specifikus jogszabályokkal összhangban lévő kártevőirtási műveletek elmulasztása); a dolgozók egészségvédelmi felszerelése karbantartásának és higiéniájának elmulasztása.
A feltárt rendellenességek között szerepeltek továbbá a következők is: hiányosságok az élelmiszerek nyomon követhetőségének biztosításában; az élelmiszerek nem megfelelő csomagolása és címkézése, illetve nem megfelelő módon és körülmények között történő tárolása; nem engedélyezett szállítóeszközök használata az élelmiszerek szállításához; a munkavállalók higiéniai képzésének, illetve az egészségi állapot ellenőrzésének az elmulasztása; a koronavírus-járvány megfékezésére irányuló intézkedések hiánya.
Az ANSVSA nyomatékosítja, hogy az ellenőrzések elsősorban a megelőzésre és az élelmiszeripari vállalkozóknak nyújtott tanácsadásra összpontosítanak, és a felügyelők akkor szabnak ki bírságokat, ha a kezdetben megállapított hiányosságokat a vállalkozók nem orvosolják a meghatározott határidőn belül, vagy veszélyeztetik a fogyasztók egészségét.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!