A földcsuszamlások nagy veszélyt jelentenek az ingatlanokra
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Továbbra is rendkívül alacsony természeti katasztrófák ellen biztosított házak, lakások száma, a hatóságok pedig változtatni akarnak ezen. A Pénzügyi Felügyelet (ASF) javaslata szerint kötelezővé kell tenni a biztosításkötést, amikor lakást vásárlunk vagy bérlünk. Az intézkedés már szerepel a hatóság jövőbeli stratégiájában, viszont konkrét döntés még nem született.
2021. január 22., 18:122021. január 22., 18:12
A több mint 9 millió romániai lakásból csak mintegy 1,7 millió van biztosítva az árvíz, földcsuszamlás vagy földrengés ellen.
„A feltételszabás nagyobb biztosítási lefedettséghez vezethet. Nagy területek vannak földcsuszamlásoknak kitéve, ám meglepő módon ezekben a térségekben alacsony a biztosítások száma.
– mondta Nicoleta Radu, a természeti katasztrófák elleni biztosításokat kezelő társaság (PAID) főigazgatója.
„Az eladás könnyebb lenne, mivel a közjegyzők kérni fogják. Mi az új ingatlanok eladásával foglalkozunk, és nyilvánvaló, hogy az új lakások tulajdonosai és építői betartják a szabályokat, viszont bérléskor ezek háttérbe szorulnak. Úgy gondolom, hogy ha bérlési feltétellé válik, és a büntetések is megjelennek, akkor a helyzet normalizálódik” – nyilatkozta Andreea Comșa ingatlanszakértő.
A javaslat megtalálható a Pénzügyi Felügyelet következő két évre vonatkozó stratégiájában, viszont konkrét döntés még nem született.
Az egyéves biztosítás ára 10 és 20 euró között mozog, attól függően, hogy milyen anyagból épült a ház. Egyesek szerint az ár elbátortalanítja a lakástulajdonosokat, főképp az alacsony jövedelemmel rendelkezőket. Falun nagyon gyakoriak a katasztrófák, különösképpen az árvizek. Az ott élő emberek nyugdíja alacsony, ezért nem engedhetik meg maguknak az efféle biztosítást. Szakemberek szerint a másik probléma az információ hiánya: beszélni kell a biztosítás fontosságáról, hogy az emberek erre is szánjanak pénzt, tegyenek némi erőfeszítést a saját érdekükben.
Az ellenkező póluson Gorj és Mehedinți megye áll, ahol minden tíz otthonból csak egy biztosított.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!