A földcsuszamlások nagy veszélyt jelentenek az ingatlanokra
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Továbbra is rendkívül alacsony természeti katasztrófák ellen biztosított házak, lakások száma, a hatóságok pedig változtatni akarnak ezen. A Pénzügyi Felügyelet (ASF) javaslata szerint kötelezővé kell tenni a biztosításkötést, amikor lakást vásárlunk vagy bérlünk. Az intézkedés már szerepel a hatóság jövőbeli stratégiájában, viszont konkrét döntés még nem született.
2021. január 22., 18:122021. január 22., 18:12
A több mint 9 millió romániai lakásból csak mintegy 1,7 millió van biztosítva az árvíz, földcsuszamlás vagy földrengés ellen.
„A feltételszabás nagyobb biztosítási lefedettséghez vezethet. Nagy területek vannak földcsuszamlásoknak kitéve, ám meglepő módon ezekben a térségekben alacsony a biztosítások száma.
– mondta Nicoleta Radu, a természeti katasztrófák elleni biztosításokat kezelő társaság (PAID) főigazgatója.
„Az eladás könnyebb lenne, mivel a közjegyzők kérni fogják. Mi az új ingatlanok eladásával foglalkozunk, és nyilvánvaló, hogy az új lakások tulajdonosai és építői betartják a szabályokat, viszont bérléskor ezek háttérbe szorulnak. Úgy gondolom, hogy ha bérlési feltétellé válik, és a büntetések is megjelennek, akkor a helyzet normalizálódik” – nyilatkozta Andreea Comșa ingatlanszakértő.
A javaslat megtalálható a Pénzügyi Felügyelet következő két évre vonatkozó stratégiájában, viszont konkrét döntés még nem született.
Az egyéves biztosítás ára 10 és 20 euró között mozog, attól függően, hogy milyen anyagból épült a ház. Egyesek szerint az ár elbátortalanítja a lakástulajdonosokat, főképp az alacsony jövedelemmel rendelkezőket. Falun nagyon gyakoriak a katasztrófák, különösképpen az árvizek. Az ott élő emberek nyugdíja alacsony, ezért nem engedhetik meg maguknak az efféle biztosítást. Szakemberek szerint a másik probléma az információ hiánya: beszélni kell a biztosítás fontosságáról, hogy az emberek erre is szánjanak pénzt, tegyenek némi erőfeszítést a saját érdekükben.
Az ellenkező póluson Gorj és Mehedinți megye áll, ahol minden tíz otthonból csak egy biztosított.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!