2011. október 17., 09:352011. október 17., 09:35
Egyre közelebb áll a megállapodáshoz Németország és Franciaország az euróövezeti adósságválság átfogó megoldásának kérdésében. Erre utalnak a legnagyobb, iparilag fejlett és fejlődő G20-as államok pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek kétnapos párizsi megbeszéléséről kiszivárgó információk és a befolyásos döntéshozók nyilatkozatai.
A kiszivárgott részletek alapján a terv három elemből áll: a görög adósság részleges leírásából – egy rendezett körülmények között lezajló részleges államcsődből –, az európai bankok feltőkésítéséből, illetve az intézkedések tovagyűrűző hatásainak megfékezéséből. A terv pontosabb kidolgozása még várat magára, az alapelvekről az Európai Tanács október 23-i ülésén születhet döntés, az átfogó megoldást, a technikai részleteket pedig csak több héttel később véglegesíthetik – közölte Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi biztosa a konferenciát követően. Francois Baroin francia pénzügyminiszter a magánbefektetői részvétel arányának növelésére utalt.
Az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) állampapír-biztosítóként léphet majd fel, amely a bajba jutott államok által újonnan kibocsátott kötvényekre 25 százalékos garanciát vállal – értesült a Dow Jones üzleti hírügynökség. Más források szerint már 2012-ben létrejöhet az euróövezet állandó mentőmechanizmusa, az EFSF-et felváltó Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM).
Timothy Geithner, az Egyesült Államok pénzügyminisztere biztatónak nevezte a kidolgozás alatt álló terveket, de figyelmeztetett, hogy a lépések hatékonysága a még tárgyalás alatt álló részleteken múlik. Korábban az amerikai pénzügyminiszter rendre kételkedően fogalmazott az európai mentőakcióval kapcsolatosan, és sürgette az euróövezeti vezetőket, hogy hatékonyabban lépjenek fel az elhúzódó adósságválság megfékezése érdekében. A Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója, Christine Lagarde arra hívta fel a figyelmet, hogy immár a fejlődő piacokat is sújtja az euróövezeti adósságválság.
A konkrétumok hiányában a találkozót egy általánosabb kommünikével zárták. A témára a G20-as államok vezetőinek november 3–4-i cannes-i találkozóján térnek vissza. A kétnapos rendezvényen több, fejlődő piaci delegált is az IMF kapacitásainak bővítése mellett szólalt fel. A fejlett piacok többnyire elutasították, a javaslattevő országok, illetve Christine Lagarde megfontolandónak nevezte az előterjesztést.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.