Testvértelepülési programok megvalósítására hirdet pályázatot 200 millió forintos keretösszeggel a magyar nemzetpolitikai államtitkárság, a cél: a magyar–magyar kapcsolatok elmélyítése.
2017. február 28., 16:542017. február 28., 16:54
2017. február 28., 17:332017. február 28., 17:33
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár keddi budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a pályázat célja a meglévő együttműködések kölcsönös fejlesztése a magyarországi önkormányzatok és Kárpát-medencei országok – Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia, Ausztria – önkormányzatai között, valamint a tapasztalatcsere, a tudás és a legjobb gyakorlatok átadása.
Szeretnék továbbá a magyar történelemhez kapcsolódó eseményeket és a nemzeti ünnepekhez kapcsolódó közösen megvalósítandó programokat támogatni, a testvértelepüléseken működő oktatási és nevelési intézmények együttműködését segíteni. Támogatni kívánják a kulturális örökség ápolását, kulturális, ifjúsági és hagyományőrző tevékenységek megvalósítását, új testvér-települési kapcsolatok kiépítését.
A felhívásra magyarországi települési önkormányzatok jelentkezhetnek, és a pályázatban be kell mutatniuk, hogy mely – legalább egy – határon túli településsel együttműködve kívánják a programot megvalósítani – közölte az államtitkár. Potápi Árpád János elmondta: olyan önkormányzatok is pályázhatnak, amelyeknek még nincs testvértelepülési kapcsolatuk, de létrehoznának ilyet. Elsődleges szempont a magyar–magyar kapcsolatrendszer elmélyítése – jelezte. Hozzátette: idén új elem, hogy megyei önkormányzatok is nyújthatnak be kérelmet.
A vissza nem térítendő támogatás összege 500 ezer forinttól 2,5 millió forintig terjedhet – ismertette. Az államtitkár megjegyezte: tavalyelőtt a keretösszeg 100 millió forint, tavaly 150 millió forint volt, amelyet idén további 50 millióval növeltek meg. A megvalósítási időszak 2017. május 1-től 2018. április 30-ig tart, a benyújtási határidő: március 31., 14 óra.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!