2012. június 18., 15:022012. június 18., 15:02
A miniszter egy sajtóértekezleten, újságírói kérdésre válaszolva közölte: május közepén elhalasztották annak a tárcaközi szakértői bizottságnak az összehívását, amely a beruházás környezetvédelmi hatástanulmányát vizsgálja.
„A témával foglalkozó nem kormányzati szervezetekkel konzultálunk a verespataki bányaprojektről. Nyílt párbeszédet szeretnénk folytatni, hogy megismerhessük a civilek álláspontját. Amint azt a kormányprogramban is leírtuk: a verespataki projektet újra megvizsgálja a kormány” - mondta Plumb.
A Mediafax hírügynökség beszámolója szerint a tárcavezető kijelentése összecseng Victor Ponta miniszterelnökével, aki június 8-án a Bloombergnek azt mondta, hogy kormánya csak az őszi parlamenti választások után kíván dönteni a verespataki bányaprojekt ügyében.
A román kormányfő Verespatak kapcsán Daniel Chițoiu román gazdasági minisztert is felülbírálta, aki az erdélyi településen tett látogatásán, június elsején azt mondta, hogy az idén elkezdődhet a kitermelés. Ponta azonban néhány nappal később egy környezetvédelmi gálán úgy fogalmazott: a miniszter bizonyára kifelejtette a „nem” szócskát a mondatból, a román kormánynak ugyanis nem változott az álláspontja.
Victor Ponta hivatalba lépésekor kifejtette, hogy a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) ciántechnológiás verespataki bányaprojektjéről akkor dönthet a kormány, ha környezetvédelmi garanciákat kap, ha újratárgyalják az állami részesedést és ha megszűnik a projektet övező politikai lobbytevékenység. Egy másik alkalommal a miniszterelnök közölte: június végéig dönt a román kormány a bányajáradékok új mértékéről. Jelenleg a nemesfémek bányajáradéka négy százalék Romániában, míg az európai átlag 20 százalék felett van - magyarázta Ponta.
Verespatakon a kanadai tőkével alapított RMGC Európa legnagyobb külszíni aranybányáját készül megnyitni, ahol ciántechnológiás eljárással akar 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt lehet kitermelni. A bányanyitásra a román tárcaközi szakbizottság eddig nem adott ki környezetvédelmi engedélyt.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.