A megyeszékhelyek között Kolozsvárnak a legnagyobb a költségvetése
Fotó: Rostás Szabolcs
Ha összegszerűen nézzük, akkor 4,2 milliárd lejes költségvetésével Kolozsvár az első helyezett a romániai megyeszékhelyek rangsorában. Ha azonban megnézzük, hogy a költségvetés összegéből mennyi jut egy lakosra, akkor viszont már 3,7 milliárd lejes büdzséjével és 183 ezer lakosával Nagyvárad a listavezető.
2025. március 24., 21:042025. március 24., 21:04
2025. március 24., 21:082025. március 24., 21:08
Nagyváradon ugyanis 20 235 lej jut egy főre, míg a kincses városban ez az összeg mindössze 14 809 lej – irányította rá a figyelmet a megyeszékhelyek 2025-ös költségvetését összevető elemzésében a Turnul Sfatului portál.
Érdekes amúgy, hogy a harmadik helyen sem nagyvárost találunk: a „bronzérmes” Resicabánya 12 264 lejjel.
A negyedik Nagyszeben 10 968 lejjel, és alig marad el mögötte Gyulafehérvár (10 335 lej). Déva a hatodik 9170 lejjel.
Nagyváradon a legnagyobb az egy főre jutó költségvetési összeg
Fotó: Bálint Eszter
Az elemzés ugyanakkor megjegyzi, hogy hét önkormányzat még nem közölt nyilvános adatokat a 2025-ös költségvetésről. Ezek Bákó, Szörényvár, Focșani, Csíkszereda, Zsilvásárhely, Târgoviște és Temesvár.
A költségvetés nagysága szerint, a lakosság figyelembevétele nélkül, az első helyen Kolozsvár (4,2 milliárd lej) áll, majd Nagyvárad (3,7 milliárd lej), Jászvásár (2,8 milliárd lej), Konstanca (2,3 milliárd lej), Brassó (1,8 milliárd lej) és Craiova (1,48 milliárd lej) következik.
Alexandriát (358 millió lej), Slatinát (316 millió lej), Sloboziát (310 millió lej), Călărași-t (230 millió lej) és Zilahot (224 millió lej) találjuk.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!