Fotó: Bede Laura
Újabb történelmi mélypontra került a lej pénteken az euróval szemben, az európai fizetőeszköz egy egysége 4,8127 lejbe került a Román Nemzeti Bank árfolyama szerint.
2020. február 28., 17:382020. február 28., 17:38
2020. február 28., 19:182020. február 28., 19:18
Csütörtökön az euró árfolyama 4,8068 lej volt, pénteken a bankközi piacon az eurót 4,8014-4,8155 között jegyezték. A lej a svájci frankkal szemben is gyengült pénteken, ugyanakkor 0,74 százalékkal erősödött a dollárral szemben.
először múlt csütörtökön, akkor az eurót 4,7834 lejen jegyezték. Múlt hét pénteken átlépte a pszichológiai határnak tekintett 4,80 lejt, azóta nem csökkent ez alá. Elemzők szerint a román fizetőeszköz gyengülése összefüggésben áll a román külkereskedelmi mérleg hiányának folyamatos növekedésével, illetve az államháztartás és a folyó fizetési mérleg túl magas deficitjével, de befolyásolja a belpolitikai válság, hiszen jelenleg csak ügyvivő kormány van hivatalban, emellett a koronavírus okozta helyzet is kihat a lejre.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!