Fotó: Veres Nándor
Szinte alkalmazhatatlannak nevezi Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere az általa kezdeményezett, hitelesmentő törvényt. Úgy érzi, a módosításokkal elsikkad a törvény egyik legfontosabb eleme, hiszen valójában szerették volna megkímélni a bajba jutott családokat.
2017. július 13., 11:532017. július 13., 11:53
2017. július 13., 12:122017. július 13., 12:12
Az eredeti elképzeléshez képest lényegesen módosult a támogatott lakás fogalmát bevezető törvény – Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, a jogszabály ötletgazdája szerint ebben a formában szinte alkalmazhatatlan.
majd azt kedvezményes áron bérbe adják nekik, így megelőzve, hogy családok utcára kerüljenek. A törvény abból az eddig hatályos alapállásból indul ki, hogy azok a családok, amelyek nem tudják fizetni az ingatlanhitelüket, szociális lakásra sem jogosultak, mert akinek már volt a tulajdonában, a nevén lakás, nem kaphat segítséget, így az utcára kerülnek.
A polgármesteri hivatalok nemcsak a hitelesek otthonát, hanem más, legtöbb száz négyzetméteres lakást is megvásárolhatnak, és ötéves szerződés alapján adhatják bérbe. A lakbér nem haladhatja meg az igénylő személy vagy család havi nettó jövedelmének tíz százalékát.
és 674 ezren harminc napnál nagyobb hátralékot halmoztak fel a hiteltörlesztésben.
Antal Árpád azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy ahhoz képest, amit még 2011-ben az RMDSZ-es képviselők beterjesztettek, több változtatás van a törvényben, ami megnehezíti az alkalmazását. Így többek között az önkormányzatoknak nem biztosít elővásárlási jogot, hanem csak lehetőséget nyújt arra, hogy részt vegyenek a liciten.
Ez mind nyilvános, így ha valaki túl akarja licitálni az önkormányzatot, tudni fogja, hogy mikor kell csak egy lejjel többet ajánlania, és nyert ügye van” – osztotta meg velünk aggályait az elöljáró.
Fotó: Vargyasi Levente
A polgármester úgy érzi, ezzel a módosítással tulajdonképpen elsikkad a törvény egyik legfontosabb eleme, hiszen valójában szerették volna megkímélni a bajba jutott családokat a kilakoltatás, a költözés traumájától, így azonban a legtöbb amit tehetnek, hogy ha sikerül megvenni az ingatlant, megengedik, hogy visszaköltözzenek.
A törvényben azt is leszögezik, hogy a hitelesek, akik elveszítették jelzálogba tett lakásukat, a család havi nettó jövedelmének legtöbb tíz százalékát fizetik lakbérként a tulajdonos önkormányzatnak.
„Azok, akiknek nincs hivatalosan bevallott jövedelmük, vagy külföldön dolgoznak, és itthon nem jelentik a keresetüket, előnybe jutnak azokkal szemben, akik itthon tisztességesen dolgoznak. Ebben én nem leszek partner” – szögezte le a polgármester. Antal abban bízik, hogy ha az alkalmazás során bebizonyosodnak a törvény hiányosságai, akkor lesz lehetőség a módosítására.
Az adatokat begyűjtik, elemzik, majd az alapján döntik el, hogyan tovább.
Önkormányzati kompetenciák növelése, helyi autonómia terén Romániában csak a kis lépések stratégiája működik – szögezte le megkeresésünkre Cseke Attila RMDSZ-es szenátor, annak a csoportnak a tagja, amely benyújtotta, majd a bizottsági vitákban is védte az Antal Árpád által kezdeményezett jogszabálytervezetet.
amit kétszer is elfogadott a parlament, mert tavaly Klaus Johannis államfő visszaküldte a törvényhozóknak.
Fotó: Krónika
„A jelenlegi közigazgatási rendszerben más megoldásra nincs lehetőség, el kell kezdeni alkalmazni, hiszen mégiscsak nyújt kompetenciát, döntésjogot az önkormányzatoknak a helyi gondok orvoslására, annál is inkább, mert az állam még mindig nem oldotta meg jogszabályokkal az elmaradást felhalmozó adósok problémáját, vagy a devizahitelek előnyös átváltását” – részletezte a nagyváradi politikus.
hiszen „érthetetlen módon” érvényben van egy erre vonatkozó tiltás, és a törvény szakbizottsági vitáin alig lehetett meggyőzni a törvényhozókat, hogy ez esetben tegyenek kivételt.
„Az önkormányzatok döntési jogot kaptak, segíthetnek a bajbajutottakon, részt vehetnek a liciten, és megvehetik a lakást. Alkalmazni kell a jogszabályt, majd az alkalmazás során előkerülhetnek olyan kérdéseket, amiket módosítani kell” – összegezte Cseke Attila.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!