Káosz az európai reptereken: kihívások előtt a nyári csúcsszezonban a légi közlekedés

Elszálló türelem. Órákig tartó sorokat kell kiállni a biztonsági ellenőrzés előtt reptereken Európa-szerte •  Fotó: Haáz Vince

Elszálló türelem. Órákig tartó sorokat kell kiállni a biztonsági ellenőrzés előtt reptereken Európa-szerte

Fotó: Haáz Vince

Európa-szerte több légitársaság küzd munkaerőhiánnyal, így a nyári csúcsidőszakban számítani lehet fennakadásokra a légi közlekedésben. Peti András, a marosvásárhelyi Transilvania repülőtér igazgatója a Krónikának elmondta, a koronavírus-járvány sújtotta ágazatban a fennakadások a nyári időszakot érintik, télre várhatóan minden visszatér a normális kerékvágásba.

Bíró Blanka

2022. június 28., 14:022022. június 28., 14:02

Európai szinten arra számíthatunk, hogy csúcsidényben, július–augusztusban hatalmas kihívás lesz a légi közlekedési ágazat számára, hogy kezelje a megnövekedett utasszámot – erősítette meg lapunknak Peti András, a marosvásárhelyi Transilvania repülőtér igazgatója. Európában az egész ágazat munkaerőhiánnyal küzd, a repülőtereken és a légitársaságok szintjén is fennakadásokat okoz a humán erőforrás hiánya. A kereslet viszont látványosan megnövekedett, miután a koronavírus-járvány miatt bevezetett kétéves utazási korlátozásokat feloldották, így turisták ezrei indulnak újra külföldre.

Az utóbbi hetekben folyamatosan érkeznek a híradások, hogy az európai reptereken eluralkodott a káosz, nem tudják kezelni a csomagokat, órákig tartó sorokat kell kiállni a biztonsági ellenőrzés előtt, sőt járatok százait törlik.

Peti András hangsúlyozta, fel kell készülni a repülővel történő utazás előtt, hogy késések vannak, többet kell várakozni, legrosszabb esetben törlik a járatot. Ugyanakkor azzal biztat, mindez ne szegje a kedvünket, hiszen mindig vannak alternatívák, át lehet jelentkezni egy másik járatra, ugyanakkor az európai uniós szabályok nagyon szigorúak arra vonatkozóan, hogy milyen kompenzációkba, kártérítésekbe részesülnek az utasok.

„Minden lehetőséget figyelembe kell venni, és fel kell használni” – tanácsolja az igazgató. Meglátása szerint a fennakadások a nyári időszakot érintik, télre minden helyreáll a normális kerékvágásba a légi közlekedésben, jövő nyárra pedig mindenki rendezi a sorait, és minden visszaáll a járvány előtti időszak előtti állapotra.

Új repülőgépek, kevés személyzet

A járványidőszakban a légi közlekedést súlyosan érintették a korlátozások, 2020 márciusában gyakorlatilag teljesen leállt az ágazat – idézte fel Peti András. Hozzátette, ilyen körülmények között a repülőterek, a légitársaságok kénytelenek voltak csökkenteni a költségeiket, ennek egyik legkézenfekvőbb és leggyorsabb módja az elbocsátás volt. A romániai repülőterek kihasználták a kormány által biztosított lehetőségeket, mindent megtettek annak érdekében, hogy úgy csökkentsék a kiadásaikat, hogy közben megtartsák a munkatársaikat – mutatott rá Peti András.

A romániai repterek ugyanakkor állami cégek, ilyen módon kedvezményekbe részesültek, ám ez nem történt így minden országban, sok helyen a repülőterek nem kaptak állami támogatásokat, a légitársaságok pedig szintén nehézségekkel szembesültek.

Amikor feloldották az utazási korlátozásokat, megnövekedett a forgalom, ám a korábban elbocsátott személyzetet nem egyszerű visszacsalogatni, leginkább azért, mert a légi közlekedésben nagyon szigorú szabályok érvényesülnek az alkalmazások során, a jelentkezőknek átvilágításon kell átesniük, meghatározott kompetenciákkal kell rendelkezniük, nem lehet az utcáról toborozni – részletezte Peti András.

Hozzátette, az óriási személyzethiányt tetőzi, hogy a járványidőszakban sok légitársaság nem mondta vissza a repülők rendelését, az új gépek folyamatosan érkeznek, ez további új személyzet alkalmazását feltételezné, ami nem történt meg. Kettős nyomás nehezedik az iparágra, a humán erőforrás hiánya, az új repülőgépekre a pluszszemélyzet toborzása – összegezte a marosvásárhelyi repülőtér igazgatója.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Tízezrével törölt járatok

A romániai fogyasztóvédelmi hatóság közlése szerint a Blue Air légitársaság a járványügyi korlátozások megszűnte óta 11 200 járatát törölte, melyekre 180 000 foglalást kötöttek. Románia első diszkont-légitársasága így 66,5 millió lejre tett szert, amit nem fizetett vissza az utazni akaróknak. A foglalások, illetve járattörlések 2021. április 30. után történtek, amikor felfüggesztették az utazásokra vonatkozó járványügyi korlátozásokat, így nem voltak indokoltak.

Rámutatnak, a Blue Air az egyes járatok meghirdetése után rövid idővel törölte is az utazási lehetőséget, nem fizette vissza a jegyek ellenértékét, és nem is kárpótolta a pórul járt utazni vágyókat.

Bár a fogyasztóvédők figyelmeztették a vállalatot, hogy az eljárás nem törvényes, továbbra sem hagyott fel a gyakorlattal. A román cég ellen uniós szinten 924 panasz érkezett, így a romániai fogyasztóvédelmi felügyelők az európai szakintézménnyel közösen lépnek fel.

korábban írtuk

Több mint tízezer járatot törölt indokolatlanul a Blue Air, gigabírságra számíthat   
Több mint tízezer járatot törölt indokolatlanul a Blue Air, gigabírságra számíthat  

A járványügyi korlátozások eltörlése óta 11 200 járatát törölte a Blue Air légitársaság, melyekre 180 000 foglalást kötöttek. Románia első diszkont légitársasága így 66,5 millió lejre tett szert.

Hangsúlyozzák, hogy a járatok törlése gazdasági szempontból rosszul érintette az utazni vágyókat, hiszen ezek előre tervezett vakációk, üzleti utak stb. voltak, így nemcsak a repülőjegy ára veszett oda, hanem a szállás- és egyéb foglalások ára is. Figyelmeztetnek, hogy megfigyeléseik szerint a légitársaság előnyös árú jegyekkel próbálja repülésre bírni a fogyasztókat, hogy aztán rövid időn belül magyarázat nélkül törölje a járatot. A fogyasztóvédők felkérik a lakosságot, hogy jelentsék az ilyen eseteket.

A Blue Air Aviation a fogyasztóvédelem vádjaira reagálva sem szolgált kézzelfogható magyarázattal, csupán azzal takarózott, hogy az elmúlt időszakban a járvány miatt több ezer járatot voltak kénytelenek törölni a légitársaságok.

Elterelésként rámutatott, hogy az említett időszakban valamennyi európai légitársaság törölt járatokat. A több európai ország légitársaságát magában foglaló Lufthansa Group például 33 000-et, járatainak 10 százalékát.

Thomas Raynaert, az Airlines For Europe ügyvezető igazgatója korábban úgy nyilatkozott, a problémára nincs rövid távú megoldás. A világjárvány idején elbocsátott, elvándorolt munkaerő kevés eséllyel tér vissza a nyári főszezonra, az új emberek kiképzése pedig időbe telik. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) szerint az utasszám már márciusban elérte a járvány előtti állapot 75 százalékát, becsléseik szerint már 2023-ban visszatérhetünk a 2019-es számokhoz, és már idén nagyon erős szezonra lehet számítani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

CSM-elnök: összeomlik az igazságügyi rendszer, ha 65 évre emelik a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.

CSM-elnök: összeomlik az igazságügyi rendszer, ha 65 évre emelik a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát
2025. június 30., hétfő

Megágyazott a hírszerzés adócsalással szembeni bevetésének a CSAT

Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.

Megágyazott a hírszerzés adócsalással szembeni bevetésének a CSAT
2025. június 30., hétfő

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók

Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.

Megnyirbálta a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát, munkabeszüntetéssel fenyegetőznek a dolgozók
2025. június 30., hétfő

Parajdi sóbánya: két forgatókönyv került terítékre a védelmi tanács ülésén Bukarestben

Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).

Parajdi sóbánya: két forgatókönyv került terítékre a védelmi tanács ülésén Bukarestben
2025. június 30., hétfő

A nyugdíjasok is tiltakoznak a kormány tervezett intézkedései ellen

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

A nyugdíjasok is tiltakoznak a kormány tervezett intézkedései ellen
2025. június 30., hétfő

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt

Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.

Országszerte spontán sztrájkot robbantottak ki a közalkalmazottak a tervezett megszorítások miatt
2025. június 30., hétfő

Általános sztrájkkal fenyegetik a kormányfőt a szakszervezetek

A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.

Általános sztrájkkal fenyegetik a kormányfőt a szakszervezetek
2025. június 30., hétfő

Közzétették az érettségi vizsga végleges eredményeit

A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.

Közzétették az érettségi vizsga végleges eredményeit
2025. június 30., hétfő

Románia 2024-es egészségügyi térképe: nő a kapacitás, de a vidék súlyos lemaradásban van

Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.

Románia 2024-es egészségügyi térképe: nő a kapacitás, de a vidék súlyos lemaradásban van
2025. június 29., vasárnap

Autópálya Curtea de Argeștől a tengerpartig – hétfőtől használható a főváros déli körgyűrűje

Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

Autópálya Curtea de Argeștől a tengerpartig – hétfőtől használható a főváros déli körgyűrűje