Mugur Isărescu szerint a kormányellenes tüntetések kihatással lesznek az ország pénzügyi stabilitására és a gazdasági növekedés idei mértékére.
2017. február 10., 10:022017. február 10., 10:02
2017. február 10., 12:152017. február 10., 12:15
A Román Nemzeti Bank (BNR) kormányzója csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, a bukaresti döntéshozóknak „kellő bölcsességgel úrrá kell lenniük a kialakult helyzeten”, Romániának pedig ki kell használnia a szerinte rendkívül kedvező makrogazdasági feltételeket. Isărescu ugyanakkor egy pénzügyi konferencián úgy vélekedett, hogy az instabilitás és a politikai feszültség nem tesz jót az országnak gazdasági szempontból. „Ahogy az egyik napilap hirdette ma szalagcímében: a gazdaság teszi a dolgát, de nem kell kihívások elé állítani” – fogalmazott a központi bank elnöke.
Óvatos optimizmus a jegybanknál
A BNR 0,4 százalékponttal, 1,7 százalékra mérsékelte idei inflációs előrejelzését. Mugur Isărescu csütörtökön közölte, a legutóbbi jelentésben megállapított 2,1 százalékról 1,7 százalékra mérsékelték az inflációs előrejelzést, ugyanakkor a jövő évit 3,4 százalékra emelték a korábban közölt 3,2 százalék helyett. A tavalyi év egészében a fogyasztói árak 1,55 százalékkal csökkentek 2015-höz képest. A kormányzó elmondta, a jegybank idénre 4 és 5 százalék közötti gazdasági növekedésre számít; a kormány előrejelzése 5,2 százalékos gyarapodással számol.
Ezzel egy időben a nagy kereskedelmi bankok vezetőit nem igazán aggasztják a belpolitikai fejlemények és az utcai tüntetések. Francois Bloch, a BRD vezérigazgatója csütörtökön „demokratikus gyakorlatnak” nevezte a Romániában végbemenő eseményeket, amelyeknek szerinte nincs közük a politikai instabilitáshoz. Különben a francia tulajdonú pénzintézet Facebook-oldalán arról biztosította az egyik bukaresti polgárt, hogy nem a bank áll az ügyében indított rendőrségi eljárás mögött. A szóban forgó lakost beidézték a kerületi kapitányságra, miután a kormányellenes tüntetések idején különböző feliratokat vetítettek a lakásából a BRD Győzelem téri székházának falára.
Korábban a Raiffeisen Bank romániai leányvállalatának igazgatója is állást foglalt a hazai közhangulat kapcsán, miután Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szóvá tette, hogy részt vett a bukaresti tiltakozáson. Steven van Groningen szerint az üzleti életnek kiszámítható környezetre, és nem az „éjszaka leple alatt hozott” törvényekre van szüksége. „Mielőtt bankelnök lennék, apa vagyok, ilyen minőségemben pedig roppant érdekel a gyermekem és annak az országnak a jövője, amelyben élek” – vágott vissza Dragneának a bankigazgató.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!