Mugur Isărescu szerint a kormányellenes tüntetések kihatással lesznek az ország pénzügyi stabilitására és a gazdasági növekedés idei mértékére.
2017. február 10., 10:022017. február 10., 10:02
2017. február 10., 12:152017. február 10., 12:15
A Román Nemzeti Bank (BNR) kormányzója csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, a bukaresti döntéshozóknak „kellő bölcsességgel úrrá kell lenniük a kialakult helyzeten”, Romániának pedig ki kell használnia a szerinte rendkívül kedvező makrogazdasági feltételeket. Isărescu ugyanakkor egy pénzügyi konferencián úgy vélekedett, hogy az instabilitás és a politikai feszültség nem tesz jót az országnak gazdasági szempontból. „Ahogy az egyik napilap hirdette ma szalagcímében: a gazdaság teszi a dolgát, de nem kell kihívások elé állítani” – fogalmazott a központi bank elnöke.
Óvatos optimizmus a jegybanknál
A BNR 0,4 százalékponttal, 1,7 százalékra mérsékelte idei inflációs előrejelzését. Mugur Isărescu csütörtökön közölte, a legutóbbi jelentésben megállapított 2,1 százalékról 1,7 százalékra mérsékelték az inflációs előrejelzést, ugyanakkor a jövő évit 3,4 százalékra emelték a korábban közölt 3,2 százalék helyett. A tavalyi év egészében a fogyasztói árak 1,55 százalékkal csökkentek 2015-höz képest. A kormányzó elmondta, a jegybank idénre 4 és 5 százalék közötti gazdasági növekedésre számít; a kormány előrejelzése 5,2 százalékos gyarapodással számol.
Ezzel egy időben a nagy kereskedelmi bankok vezetőit nem igazán aggasztják a belpolitikai fejlemények és az utcai tüntetések. Francois Bloch, a BRD vezérigazgatója csütörtökön „demokratikus gyakorlatnak” nevezte a Romániában végbemenő eseményeket, amelyeknek szerinte nincs közük a politikai instabilitáshoz. Különben a francia tulajdonú pénzintézet Facebook-oldalán arról biztosította az egyik bukaresti polgárt, hogy nem a bank áll az ügyében indított rendőrségi eljárás mögött. A szóban forgó lakost beidézték a kerületi kapitányságra, miután a kormányellenes tüntetések idején különböző feliratokat vetítettek a lakásából a BRD Győzelem téri székházának falára.
Korábban a Raiffeisen Bank romániai leányvállalatának igazgatója is állást foglalt a hazai közhangulat kapcsán, miután Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szóvá tette, hogy részt vett a bukaresti tiltakozáson. Steven van Groningen szerint az üzleti életnek kiszámítható környezetre, és nem az „éjszaka leple alatt hozott” törvényekre van szüksége. „Mielőtt bankelnök lennék, apa vagyok, ilyen minőségemben pedig roppant érdekel a gyermekem és annak az országnak a jövője, amelyben élek” – vágott vissza Dragneának a bankigazgató.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!