Hatékonyabb fellépést remél. Ördög Lajos örül a módosítások által biztosított hatásköröknek
Eredményesebb küzdelmet tesz lehetővé a szürkemunka ellen a munkatörvénykönyv módosítása, azonban ahelyett, hogy folytatná a bürokráciamentesítést, még több papírmunkát hoz bizonyos gazdasági szereplők számára.
2017. augusztus 17., 16:472017. augusztus 17., 16:47
A szürkemunka felszámolását célozza a munkatörvénykönyv legújabb módosítása, amellyel a kormány kiterjesztette a munkaügyi felügyelőség hatáskörét, és megemelte a kiróható bírságok összegét. A módosítás augusztus hetedikén jelent meg a Hivatalos Közlönyben.
Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség igazgatója a Krónika érdeklődésére elmondta, a változtatással bővült a hatáskörük, így
Mostanáig ugyanis csak az minősült feketemunkának, ha valakit érvényes munkaszerződés nélkül foglalkoztattak, ám ezentúl az is feketemunka, ha valakit részmunkaidőben alkalmaznak, ám azon kívül is foglalkoztatják, hiszen a részmunkaidősök esetében tilos a túlóra. Szintén bejelentetlen munkának számít, ha a munkakezdés előtti napon nem írják alá a szerződést, és nem jelentik be az elektronikus adatbázisba. Az alkalmazottat a munkaviszony felfüggesztése alatt nem lehet dolgoztatni.
Ördög Lajos hangsúlyozta, ezek az esetek eddig az adóhatóság hatáskörébe tartoztak, nem feketemunkaként, hanem adóelkerülésként kezelték, most azonban az új kormányrendelet alapján a munkafelügyelők eljárhatnak és bírságolhatnak, sőt a hatáskörük kiterjed a telephely tevékenységének a felfüggesztésére is. A főfelügyelő hangsúlyozta, hatékony eszközük van így a szürkemunka kifehérítésére, hiszen épp ezen a területen szembesültek a legtöbb visszaéléssel:
Minden tetten ért feketemunkás, vagyis szerződés nélkül dolgozó alkalmazott esetében a bírság, akárcsak eddig, 20 ezer lej, ám ha a részmunkaidős a megszabott órákon túl is dolgozik, a munkaadó 10 ezer lejre büntethető. A módosítás ugyanakkor engedményt is tartalmaz, lehetővé teszi a munkaadónak, hogy 48 órán belül kifizesse a bírság felét.
A módosítás valóban hatékony eszköze lehet a szürkemunka kifehérítésének, ám vannak olyan kivételes esetek, amelyeket szabályozni kellene, hiszen másként csak a felesleges bürokráciát gyarapítják, vagy a vállalkozók bírságot kockáztatnak, mert a valós helyzet ellentmond a törvénynek – vallja eközben Édler András.
A Kovászna megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke kérdésünkre rámutatott, például ha a cégtulajdonos alkalmazott a saját cégénél, nem kellene megbüntetni, ha jószántából túlórázik, intézi vállalkozása ügyes-bajos dolgait. Hasonló a helyzet a cégvezetőknél, akiknek általában rugalmas a munkaidejük, ha a vállalkozás érdeke úgy kívánja, este is bemennek tárgyalni. Ugyancsak külön kellene tárgyalni a szakember szerint a sürgősségeket, hiszen nem minősülhet feketemunkának, ha egy orvost munkaidőn kívül is behívnak, hogy életet mentsen.
– részletezte a kamara elnöke.
Ördög Lajos ezzel kapcsolatos felvetésünkre különben úgy vélekedett, hogy
Hangsúlyozta, a munkatörvénykönyv most megjelent módosításának alkalmazási módszertanát még csak ezután dolgozzák ki. Ugyanakkor közvitán van az otthoni munkára (homeworking) vonatkozó törvénytervezet, amely több kérdést is tisztázni fog.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!