Hosszútávfutó. Emil Boc visszatért a legnépszerűbb romániai politikusok közé
Fotó: Facebook/Emil Boc
Bő egy évtizeddel ezelőtt Emil Boc minden bizonnyal a legutáltabb politikus volt Romániában, azonban manapság ismét a legkedveltebb döntéshozók között tartják nyilván, akárcsak országos karrierje eddigi csúcsán, 15 esztendővel korábban.
2023. december 11., 09:532023. december 11., 09:53
Amint arról beszámoltunk, az Inscop közvélemény-kutató cég lefrissebb, a napokban közölt közvélemény-kutatása szerint Mircea Geoană helyettes NATO-főtitkárban, reménybeli független államfőjelöltben bíznak a legnagyobb arányban a romániai polgárok. Igaz, a volt szociáldemokrata (PSD) politikus bizalmi indexe nem verdesi az eget: a válaszadók 36,3 százaléka mondta azt, hogy nagy vagy nagyon nagy bizalommal viseltetik iránta. A NATO főtitkárhelyettesét az Európai Ügyészség főügyésze, Laura Codruța Kövesi, az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) volt vezetője követi 34,3 százalékos bizalmi indexszel,
Utóbbi kapcsán a Fanatik.ro portál elemzésében emlékeztet: az eredmény meglepőnek mondható, hiszen az országos csúcspolitikából a kincses város élére visszavonult elöljáró megítélése valamivel több, mint egy évtizeddel ezelőtt még meghökkentő mélyponton volt, a mostani eredmény azonban megközelíti népszerűségének 2009. januári csúcspontját, amikor 35,4 százalékon mérték.
Másfél évtizeddel ezelőtt Boc mellett szólt, hogy nem sokkal azelőtt nevezték ki miniszterelnöknek, a csúcspolitikusok pedig mandátumuk kezdetén rendre széleskörű bizalmat élveznek a reménykedő lakosság körében. Azonban a gazdasági világválság 2010-2011-es romániai „lecsapódása” népszerűtlen intézkedések, megszorítások sorára kényszerítette a döntéshozókat.
Tisztségben lévő miniszterelnök ennyire rossz megítélésben nemigen részesült az elmúlt évtizedekben. A 2011 novemberében csupán kevéssel elfogadottabb Boc (9,8%) 2012 februárjában lemondott, hogy ezzel valamennyire szépítsen pártja, a PDL megítélésén a közelgő parlamenti választások előtt.
Emil Boc kormányfőként nagy csalódást okozott a lakosságnak, miközben tombolt a világválság
Fotó: gov.ro
Emil Boc ekkor visszatért Kolozsvárra, ahol a helyiek vissza is fogadták: bár a polgármester-választáson csak szoros küzdelemben nyert (40,6 százalékkal zárt az USL 39,5 százalékot kapó jelöltje, Marius Nicoară előtt), ismét a kincses város elöljárója lett (2008-ban még ugyanezt 76,2%-os támogatottsággal érte el). A bukaresti politikai színtérről történő visszavonulás jót tett országos megítélésének is: 2013 szeptemberében már 14 százalékban bíztak benne az emberek.
A Havasrekettyén született, 57 éves politikus a Nemzeti Liberális Párttal való egyesülés, a PNL név alá besorolás után sem vállalt országos vezetői szerepet, bár az egyik legerősebb helyi szervezet első embere volt. Emiatt sokáig nem is szerepelt a közvélemény-kutatásokban. Hogy aztán 2021-ben lendületesen térjen vissza: Klaus Iohannis államfő után (29 százalékos bizalmi index) a második legnépszerűbb politikusként mérték (25,1%). Sőt idén egy, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által megrendelt felmérésben már első helyezett volt (a nem szokványos módszerrel rákérdező kutatásban 12% is elég volt a listavezető titulushoz).
Az Inscop közvélemény-kutató cég lefrissebb felmérése azt mutatja, hogy csaknem 15 év elteltével Emil Bocnak sikerült megközelítenie a 2009 januárjában jegyzett népszerűségi csúcsformáját,
– állapítják meg a Fanatik elemzésében.
Fotó: Facebook/Emil Boc
Emil Boc már 1989 előtt vezetői szerepet tudhatott magáénak a Romániai Kommunista Diákszövetség (UASC) kolozsvári szervezetének elnökeként. Egyetemi tanulmányait a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) végezte, 1991-ben a történelem-filozófia, 1995-ben pedig a jogi karon szerzett oklevelet, sikeres akadémikus pályát futott be. Politizálni a a Demokrata Pártban (PD) kezdett, 2000-ben parlamenti képviselővé választották, majd a PD és a PDL országos elnöke lett. 2004-ben ő döntötte meg a hírhedt Gheorghe Funar kolozsvári uralmát, majd 2008-ban újraválasztották a kincses város polgármesterévé. Csakhogy ugyanazon év végén kormányfővé nevezték ki.
A gazdasági világválság okozta nehézségek egyre több népszerűtlen intézkedés bevezetését követelték meg. 2009 októberében sikeres bizalmatlansági indítványt terjesztettek be a parlamentben, de Traian Băsescu újabb államfői mandátumának megszerzését követően 2009 decemberében ismét Bocot nevezte ki kormányfőnek. Később a megszorítások már utcai tüntetéseket is eredményeztek, Boc pedig 2012 februárjában lemondott. Ezek után visszatért Kolozsvárra, ahol újraválasztották polgármesternek, és azóta is a dinamikusan fejlődő kincses város elöljárója.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
szóljon hozzá!