Fellendítheti az új lakások piacát az Első otthon program tervezett módosítása. A javaslat értelmében ugyanakkor kevesebb jut állami garanciára, mint tavaly.
2017. január 30., 17:092017. január 30., 17:09
2017. január 30., 18:212017. január 30., 18:21
Kevesebb pénz szán az Első otthon programra a Grindeanu-kormány: a pénzügyminisztérium által közvitára bocsátott törvénytervezet értelmében a 2017-es év folyamán az állam 2,5 milliárd lej értékben vállalna garanciát, ami körülbelül 440 millió lejjel kevesebb, mint a tavalyi keret. Ez valamivel több, mint 22 ezer haszonélvezőt feltételez.
Lényeges módosítás ugyanakkor, hogy az állam csak az új építésű lakások esetében vállalja ezentúl a hitel értéke 50 százalékának megfelelő összegre a garanciát, a régi lakásoknál ez az arány 40 százalékra csökken. A tervezet értelmében egyébként az minősül új otthonnak, amelyet legtöbb öt éve építettek, vagy legtöbb öt éve újítottak fel. Ezen lakások esetében a lakásra igényelt hitel értéke elérheti a 66 500 eurót is, a régi lakásoknál pedig az eddig 57 ezer euró marad a plafonérték.
A pénzügyminisztérium és a piaci szakértők egyaránt úgy látják, hogy a módosítások az új építésű ingatlanok felé fogják terelni a keresletet. Ugyanakkor az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített otthonok továbbra is megvásárolhatók lesznek az Első otthon program keretében.
Amint arról több ízben is írtunk, tavaly az állam 2,94 milliárd lejt utalt ki állami garanciára, ám a valós érték ennél is nagyobb volt, mivel 2015-ben nem sikerült „elkölteni\" a teljes kiutalt összeget. A legfrissebb statisztikák értelmében 2016 első 11 hónapjában csaknem 33 ezer lakásvásárlási hitelért garantált az állam, ami 6,2 milliárd lejnyi kölcsönt jelent. A lakásvásárlásra nyújtott hitelek értéke megközelítette eközben a 10 milliárd lejt, vagyis az otthonteremtési kölcsönök 60 százalékát igényelte a lakosság az Első otthon program keretében.
A projekt 2009-es útra indításától 2016 november végéig mintegy 204 ezer garanciát nyújtottak összesen 17,5 milliárd lej értékben, a program keretében igényelt hitelek értéke pedig eléri a 35 milliárd lejt. A bankok a tavalyi év végéig 767 esetben igényelték a letétbe helyezett állami garanciát, mivel az ügyfél nem tudta tovább törleszteni a felvett hitelt; 130 kérést elutasítottak, 521 becsődölt hitel után összesen 44 millió lejt fizetett ki az állam. Az Első otthon program viszont indulása óta a romániai ingatlanpiac fő mozgatórugója.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!