Fellendítheti az új lakások piacát az Első otthon program tervezett módosítása. A javaslat értelmében ugyanakkor kevesebb jut állami garanciára, mint tavaly.
2017. január 30., 17:092017. január 30., 17:09
2017. január 30., 18:212017. január 30., 18:21
Kevesebb pénz szán az Első otthon programra a Grindeanu-kormány: a pénzügyminisztérium által közvitára bocsátott törvénytervezet értelmében a 2017-es év folyamán az állam 2,5 milliárd lej értékben vállalna garanciát, ami körülbelül 440 millió lejjel kevesebb, mint a tavalyi keret. Ez valamivel több, mint 22 ezer haszonélvezőt feltételez.
Lényeges módosítás ugyanakkor, hogy az állam csak az új építésű lakások esetében vállalja ezentúl a hitel értéke 50 százalékának megfelelő összegre a garanciát, a régi lakásoknál ez az arány 40 százalékra csökken. A tervezet értelmében egyébként az minősül új otthonnak, amelyet legtöbb öt éve építettek, vagy legtöbb öt éve újítottak fel. Ezen lakások esetében a lakásra igényelt hitel értéke elérheti a 66 500 eurót is, a régi lakásoknál pedig az eddig 57 ezer euró marad a plafonérték.
A pénzügyminisztérium és a piaci szakértők egyaránt úgy látják, hogy a módosítások az új építésű ingatlanok felé fogják terelni a keresletet. Ugyanakkor az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített otthonok továbbra is megvásárolhatók lesznek az Első otthon program keretében.
Amint arról több ízben is írtunk, tavaly az állam 2,94 milliárd lejt utalt ki állami garanciára, ám a valós érték ennél is nagyobb volt, mivel 2015-ben nem sikerült „elkölteni\" a teljes kiutalt összeget. A legfrissebb statisztikák értelmében 2016 első 11 hónapjában csaknem 33 ezer lakásvásárlási hitelért garantált az állam, ami 6,2 milliárd lejnyi kölcsönt jelent. A lakásvásárlásra nyújtott hitelek értéke megközelítette eközben a 10 milliárd lejt, vagyis az otthonteremtési kölcsönök 60 százalékát igényelte a lakosság az Első otthon program keretében.
A projekt 2009-es útra indításától 2016 november végéig mintegy 204 ezer garanciát nyújtottak összesen 17,5 milliárd lej értékben, a program keretében igényelt hitelek értéke pedig eléri a 35 milliárd lejt. A bankok a tavalyi év végéig 767 esetben igényelték a letétbe helyezett állami garanciát, mivel az ügyfél nem tudta tovább törleszteni a felvett hitelt; 130 kérést elutasítottak, 521 becsődölt hitel után összesen 44 millió lejt fizetett ki az állam. Az Első otthon program viszont indulása óta a romániai ingatlanpiac fő mozgatórugója.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!