Az idén Romániában gyártott 333 179 jármű közül 125 075-öt az amerikai Ford szerelt össze
Fotó: Facebook/Ford Romania
Romániában 6,54 százalékkal csökkent a járműgyártás az első tíz hónapban a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte román járműgyártók egyesülete (ACAROM).
2021. november 17., 07:422021. november 17., 07:42
Január és október között 333 179 járművet állítottak elő a gyártók, míg tavaly ugyanebben az időszakban 356 491-et. Az idén gyártott 333 179 jármű közül 208 104-et a francia Renault tulajdonában levő Dacia, 125 075-öt pedig az amerikai Ford szerelt össze.
Összességében októberben kevesebb autót állítottak elő mint szeptemberben, amikor 29 077 járművet szereltek össze.
A romániai gyártókat is sújtja ugyanis az elektromos félvezetők globális hiánya, ezért szeptemberben és októberben mindkét gyártó rövidebb időszakokra többször is ideiglenesen leállította tevékenységét a nyersanyaghiány miatt. Ez megérződött a szeptemberi ipari termelésben, amely a kiigazított érték szerint 3,2 százalékkal maradt el a tavalyi kilencedik havitól.
A harmadik negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 0,3 százalékára lassult a román gazdaság növekedési üteme az előző negyedévhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölte, hogy a román GDP január és szeptember között 7,1 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához mérten.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!