A harmadik negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 0,3 százalékára lassult a román gazdaság növekedési üteme az előző negyedévhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2021. november 16., 10:122021. november 16., 10:12
2021. november 16., 11:122021. november 16., 11:12
A tavalyi év azonos időszakához képest nyers adatként 7,2 százalékos, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva pedig 8 százalékos volt a bővülés. Az év első kilenc hónapjában nyers adatként 7,1 százalékkal, kiigazítva 6,8 százalékkal nőtt a román gazdaság.
A statisztikai intézet ugyanakkor módosította az első és második negyedévre vonatkozó adatokat, így az első negyedévben a GDP kiigazított értéke a legutóbb közölt 2,6 százalék helyett 2,2 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, a gazdaság második negyedévi növekedését pedig a korábbi 1,9 százalékról 1,5 százalékra módosította.
Az Európai Bizottság legfrissebb prognózisa viszont már utalt arra, hogy lassul a gazdaság teljesítménye, minap a júliusban előrejelzett 7,4 százalékról 7 százalékra rontotta a román gazdaság idei kilátásait.
A júliusi 7,4 százalékról 7 százalékra módosította csütörtökön közzétett prognózisában a román gazdaság GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését az Európai Bizottság (EB).
Florian Libocor, a BRD vezető közgazdásza is arra figyelmeztetett a napokban, hogy a román gazdaság növekedése meghaladja a benne rejlő potenciált, miközben mélyül a hiány, ez a „koktél” pedig tökéletes a túlfűtöttséghez.
„Idén ősszel és télen lassulni fog a gazdasági növekedés, az infláció elérheti a 8 százalékot,
Máris a gazdaság túlfűtöttségéről beszélhetünk” – fogalmazott a gazdasági szakember.
Románia gazdasága fejlődik, az általános gazdasági paraméterek javulnak, a pozitív tendencia fenntartásához azonban most politikai érettségre van szükség – jelentette ki Florin Cîţu ügyvivő kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!