A harmadik negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 0,3 százalékára lassult a román gazdaság növekedési üteme az előző negyedévhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2021. november 16., 10:122021. november 16., 10:12
2021. november 16., 11:122021. november 16., 11:12
A tavalyi év azonos időszakához képest nyers adatként 7,2 százalékos, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva pedig 8 százalékos volt a bővülés. Az év első kilenc hónapjában nyers adatként 7,1 százalékkal, kiigazítva 6,8 százalékkal nőtt a román gazdaság.
A statisztikai intézet ugyanakkor módosította az első és második negyedévre vonatkozó adatokat, így az első negyedévben a GDP kiigazított értéke a legutóbb közölt 2,6 százalék helyett 2,2 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, a gazdaság második negyedévi növekedését pedig a korábbi 1,9 százalékról 1,5 százalékra módosította.
Az Európai Bizottság legfrissebb prognózisa viszont már utalt arra, hogy lassul a gazdaság teljesítménye, minap a júliusban előrejelzett 7,4 százalékról 7 százalékra rontotta a román gazdaság idei kilátásait.
A júliusi 7,4 százalékról 7 százalékra módosította csütörtökön közzétett prognózisában a román gazdaság GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését az Európai Bizottság (EB).
Florian Libocor, a BRD vezető közgazdásza is arra figyelmeztetett a napokban, hogy a román gazdaság növekedése meghaladja a benne rejlő potenciált, miközben mélyül a hiány, ez a „koktél” pedig tökéletes a túlfűtöttséghez.
„Idén ősszel és télen lassulni fog a gazdasági növekedés, az infláció elérheti a 8 százalékot,
Máris a gazdaság túlfűtöttségéről beszélhetünk” – fogalmazott a gazdasági szakember.
Románia gazdasága fejlődik, az általános gazdasági paraméterek javulnak, a pozitív tendencia fenntartásához azonban most politikai érettségre van szükség – jelentette ki Florin Cîţu ügyvivő kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!