Kevés felület, növekvő árak

•  Fotó: Gozner Gertrud

Fotó: Gozner Gertrud

Hasonló tendenciák mutatkoznak a kereskedelmi ingatlanok erdélyi és partiumi piacán. A partiumi és erdélyi városok zömében az elmúlt években a kereskedelmi célra hasznosítható ingatlanok többsége – telkek, üzlethelyiségek – kikerült az önkormányzat tulajdonából. Az ingatlanok egy részét magánvállalkozások, a többit pedig ingatlanügynökségek vásárolták meg. A települések többségében növekedtek az árak, és az ingatlanszakértők az elkövetkező hónapokban is a bérleti díjak emelkedésére számítanak.

Krónika

Krónika

2008. január 23., 00:002008. január 23., 00:00

Tevékenységfüggõ bérleti díj

A szatmárnémeti önkormányzatnak – leszámítva az új ipari parkot – jelenleg nincsenek kereskedelmi, illetve termelési egységeknek bérbe adott telkei, és a bérbe adott ingatlanjainak száma sem éri el a tízet – tájékoztatta lapunkat Elena Dãrãban, a polgármesteri hivatal igatlanosztályának munkatársa. A városban mûködõ cégek nagy része a 2002-ben elfogadott 550-es törvény élõírásai alapján megvette a korábban bérelt ingatlant, a vételárat pedig egy – szakértõkbõl és önkormányzati képviselõkbõl álló – bizottság határozta meg az erre a célra szerzõdtetett cég felmérésének figyelembevételével. A bérelt ingatlanok díját 1995-ben állapította meg a helyi tanács, azóta is ez van érvényben; ez az inflációnak megfelelõ mértékben növekszik. A kifizetendõ öszszeg nagysága a bérlõ tevékenységétõl függ – vállalatok esetében több, mint például a civil szervezetek vagy a politikai pártok által székházként használt ingatlanoknál. Mint megtudtuk, tavaly a telekeladások mindössze a cégek nevére telekkönyvezett épületekhez tartozó kertekre, udvarokra, illetve az épület alatti területre vonatkoztak, melyeket – a fekvésétõl függõen – 5, 10 vagy 15 euróért vásároltak meg négyzetméterenként. Ez az ár marad a jövõben is, azonban egy novemberi tanácsi döntés értelmében ezentúl az 500 négyzetméternél nagyobb telkekért nem az említett, kedvezményes árat kérik, hanem a képviselõtestület döntése alapján történik majd az árszabás. „Én az önkormányzattól bérelt, közel 130 négyzetméteres ingatlanért nem egészen ezer lejt (960) fizetek havonta. — nyilatkozta a Krónika kérdésére egy bártulajdonos. — Szeretném, ha az épület az enyém lenne, de mivel mostanában nagyon ingadozó a bevételem, nem tudom, hogy megérné-e nekem megvenni, úgyhogy egyelõre maradok a bérletfizetés mellett.\" Az egyik szatmárnémeti ingatlanügynökség tájékoztatása szerint a város központi részén lévõ, üzlethelyiséggé alakítható 67 négyzetméteres lakásért 65 ezer eurót kér a tulajdonosa, míg a központhoz ugyancsak közeli, az állomáshoz vezetõ sugárúton egy 130 négyzetméteres, jó állapotban lévõ épületrészért havi kétezer eurót kérnek. Ez utóbbinak a bérleti díját azonban valószínûleg sokallják a cégek, mivel hónapok óta nem talált magának klienst. „Én négyzetméterenként öteurós bért fizetek egy központi ingatlanért a tulajdonos vállalatnak. — közölte egy cégvezetõ. — Azért ilyen olcsó, mert nekem kellett rendbe tennem az összesen 140 négyzetméteres alapterületen fekvõ termeket. Úgy tudom, a reális ár 10–12 euró lenne négyzetméterenként.\" Az ingatlanügynökségek mintegy 10–15 százalékos drágulást jósolnak az elkövetkezõ fél évre a szatmárnémeti ingatlanpiacon.

Marosvásárhely: saját ingatlanból bérleménybe

Míg az eladási árak Marosvásárhelyen az utóbbi két évben robbanásszerûen ugrottak meg, a bérek valamivel lassabban, de biztosan araszoltak felfele. Azért a kétszobás tömbházlakásért, amelyet három évvel ezelõtt havi száz euróért lehetett bérelni, jelenleg az összegnek a másfélszeresét kell lepengetni. A fõtéren négyzetméterenként legkevesebb 25–30 euróért lehet üzlethelyiséghez jutni – tájékoztatta a Krónikát Trella Tamás, az egyik ingatlanügynökség vezetõje. Ez az ár évrõl évre nõ, ami a kisebb cégek vagy a kevésbé nyereséges vállalkozások fokozatos kiköltözéséhez vezet. A borsos, szinte alkudhatatlan árak megszabásában a történelmi magyar egyházak sem képeznek kivételt. Az utóbbi idõben több magyar üzletember arról panaszkodott, hogy bizonyos egyházfõk elõtt sem a nemzetiség, sem a vallási hovatartozás nem számít, annak adják ki az üzlethelyiséget, aki akár egy lejjel is többet hajlandó fizetni. A fõtéri kereskedelmi helyiségek bérletei annyira megugrottak, hogy a Rózsák terén jóformán csak a bankok, mobiltelefon-kereskedõk és -szolgáltatók, váltóirodák, gyógyszertárak és márkás cipõ- és ruhanemû-forgalmazók engedhetik meg maguknak, hogy üzletet mûködtessenek. Miután a városközpontból eltûnt a település egyik jelképének számító Maros Étterem (helyén bank létesült), és felszámolták az összes élelmiszerboltot, az elmúlt napokban végleg bezárták a legnagyobb könyvesboltot is. „Mindemellett érdekes jelenségnek lehetünk tanúi: egyre több vállalkozó adja el üzlethelyiségét vagy irodaházát, és költözik bérelt ingatlanba. A kereskedõk inkább megforgatják a pénzüket, mintsem hogy ingatlanokba fektessék\" – mondta el Trella Tamás.

Kevés bérelhetõ helyiség Csíkszeredában

Csíkszeredában a Minutus ingatlaniroda információi szerint az üzlethelyiségek vételára 1000–2000 euró közötti négyzetméterenként, és átlagban 10 euróért bérelhetõ négyzetmétere.

Csíkszereda központjában, a Petõfi utcában egy üzletnek, irodának alkalmas, felújított emeleti helyiséget 9, egy földszintit 15 euró plusz áfáért adnák bérbe. Az ingatlanközvetítõnél megtudtuk, tavaly felújítatlanul próbálták kiadni 6-7 euróért, de nem volt érdeklõdõ. A raktárfelületek bérleti díja négyzetméterenként 3-3,5 euró, a régi ipari csarnokok vételára 70-80 euró között mozog, a kereskedelmi, ipari létesítmények építésére alkalmas telkek 10–80 euró közötti összegért eladók négyzetméterenként, attól függõen, milyen létesítményt akarnak az adott területen létrehozni. A Merkúr üzletlánc például tavaly februárban körülbelül 2000 euróért vásárolta meg azt a telket épülettel együtt, ahol bevásárlóközpontot létesített – mondta el Kovács Gyula, a Merkúr ügyvezetõ igazgatója.

Bár a szakemberek idén még nem számítanak árnövekedésre, úgy vélik, a közeljövõben megépülõ kereskedelmi létesítmények jelentõsen befolyásolják majd a városban a kereskedelmi felületek bérleti díjait. Ha bõvebb lesz a kínálat, megtörténhet, hogy az árak esni fognak: amennyiben 2009-ben megépül a csíki pláza, több lesz a kiadó üzlethelyiség, így csökkenhet az ár is. Jelenleg ugyanakkor kevés Csíkszeredában a bérbe adható felület, ezért magasak a bérleti díjak.

A Tulipán áruház igazgatója, Szabó Csilla az áruház bérleti díjait nem árulhatta el, annyit azonban igen: csíkszeredai viszonylatban közepes áron bérelhetõk az áruház üzlethelyiségei. Szabad, bérbe adható felületük nincs, sõt hiány van ebben a tekintetben, hosszú a várakozási lista: van, aki 2-3 éve vár, hogy üzlethelyiséget bérelhessen az áruházban, hisz ott nagyobb lenne a forgalma. Az áruház vezetõsége az épület bõvítését tervezi.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés

Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés
2025. július 14., hétfő

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell

Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell
2025. július 14., hétfő

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet

Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet
2025. július 13., vasárnap

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek

A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek
2025. július 13., vasárnap

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek

Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára
2025. július 11., péntek

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól

A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól
2025. július 11., péntek

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak

Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak
2025. július 11., péntek

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban