Kevés felület, növekvő árak

•  Fotó: Gozner Gertrud

Fotó: Gozner Gertrud

Hasonló tendenciák mutatkoznak a kereskedelmi ingatlanok erdélyi és partiumi piacán. A partiumi és erdélyi városok zömében az elmúlt években a kereskedelmi célra hasznosítható ingatlanok többsége – telkek, üzlethelyiségek – kikerült az önkormányzat tulajdonából. Az ingatlanok egy részét magánvállalkozások, a többit pedig ingatlanügynökségek vásárolták meg. A települések többségében növekedtek az árak, és az ingatlanszakértők az elkövetkező hónapokban is a bérleti díjak emelkedésére számítanak.

Krónika

Krónika

2008. január 23., 00:002008. január 23., 00:00

Tevékenységfüggõ bérleti díj

A szatmárnémeti önkormányzatnak – leszámítva az új ipari parkot – jelenleg nincsenek kereskedelmi, illetve termelési egységeknek bérbe adott telkei, és a bérbe adott ingatlanjainak száma sem éri el a tízet – tájékoztatta lapunkat Elena Dãrãban, a polgármesteri hivatal igatlanosztályának munkatársa. A városban mûködõ cégek nagy része a 2002-ben elfogadott 550-es törvény élõírásai alapján megvette a korábban bérelt ingatlant, a vételárat pedig egy – szakértõkbõl és önkormányzati képviselõkbõl álló – bizottság határozta meg az erre a célra szerzõdtetett cég felmérésének figyelembevételével. A bérelt ingatlanok díját 1995-ben állapította meg a helyi tanács, azóta is ez van érvényben; ez az inflációnak megfelelõ mértékben növekszik. A kifizetendõ öszszeg nagysága a bérlõ tevékenységétõl függ – vállalatok esetében több, mint például a civil szervezetek vagy a politikai pártok által székházként használt ingatlanoknál. Mint megtudtuk, tavaly a telekeladások mindössze a cégek nevére telekkönyvezett épületekhez tartozó kertekre, udvarokra, illetve az épület alatti területre vonatkoztak, melyeket – a fekvésétõl függõen – 5, 10 vagy 15 euróért vásároltak meg négyzetméterenként. Ez az ár marad a jövõben is, azonban egy novemberi tanácsi döntés értelmében ezentúl az 500 négyzetméternél nagyobb telkekért nem az említett, kedvezményes árat kérik, hanem a képviselõtestület döntése alapján történik majd az árszabás. „Én az önkormányzattól bérelt, közel 130 négyzetméteres ingatlanért nem egészen ezer lejt (960) fizetek havonta. — nyilatkozta a Krónika kérdésére egy bártulajdonos. — Szeretném, ha az épület az enyém lenne, de mivel mostanában nagyon ingadozó a bevételem, nem tudom, hogy megérné-e nekem megvenni, úgyhogy egyelõre maradok a bérletfizetés mellett.\" Az egyik szatmárnémeti ingatlanügynökség tájékoztatása szerint a város központi részén lévõ, üzlethelyiséggé alakítható 67 négyzetméteres lakásért 65 ezer eurót kér a tulajdonosa, míg a központhoz ugyancsak közeli, az állomáshoz vezetõ sugárúton egy 130 négyzetméteres, jó állapotban lévõ épületrészért havi kétezer eurót kérnek. Ez utóbbinak a bérleti díját azonban valószínûleg sokallják a cégek, mivel hónapok óta nem talált magának klienst. „Én négyzetméterenként öteurós bért fizetek egy központi ingatlanért a tulajdonos vállalatnak. — közölte egy cégvezetõ. — Azért ilyen olcsó, mert nekem kellett rendbe tennem az összesen 140 négyzetméteres alapterületen fekvõ termeket. Úgy tudom, a reális ár 10–12 euró lenne négyzetméterenként.\" Az ingatlanügynökségek mintegy 10–15 százalékos drágulást jósolnak az elkövetkezõ fél évre a szatmárnémeti ingatlanpiacon.

Marosvásárhely: saját ingatlanból bérleménybe

Míg az eladási árak Marosvásárhelyen az utóbbi két évben robbanásszerûen ugrottak meg, a bérek valamivel lassabban, de biztosan araszoltak felfele. Azért a kétszobás tömbházlakásért, amelyet három évvel ezelõtt havi száz euróért lehetett bérelni, jelenleg az összegnek a másfélszeresét kell lepengetni. A fõtéren négyzetméterenként legkevesebb 25–30 euróért lehet üzlethelyiséghez jutni – tájékoztatta a Krónikát Trella Tamás, az egyik ingatlanügynökség vezetõje. Ez az ár évrõl évre nõ, ami a kisebb cégek vagy a kevésbé nyereséges vállalkozások fokozatos kiköltözéséhez vezet. A borsos, szinte alkudhatatlan árak megszabásában a történelmi magyar egyházak sem képeznek kivételt. Az utóbbi idõben több magyar üzletember arról panaszkodott, hogy bizonyos egyházfõk elõtt sem a nemzetiség, sem a vallási hovatartozás nem számít, annak adják ki az üzlethelyiséget, aki akár egy lejjel is többet hajlandó fizetni. A fõtéri kereskedelmi helyiségek bérletei annyira megugrottak, hogy a Rózsák terén jóformán csak a bankok, mobiltelefon-kereskedõk és -szolgáltatók, váltóirodák, gyógyszertárak és márkás cipõ- és ruhanemû-forgalmazók engedhetik meg maguknak, hogy üzletet mûködtessenek. Miután a városközpontból eltûnt a település egyik jelképének számító Maros Étterem (helyén bank létesült), és felszámolták az összes élelmiszerboltot, az elmúlt napokban végleg bezárták a legnagyobb könyvesboltot is. „Mindemellett érdekes jelenségnek lehetünk tanúi: egyre több vállalkozó adja el üzlethelyiségét vagy irodaházát, és költözik bérelt ingatlanba. A kereskedõk inkább megforgatják a pénzüket, mintsem hogy ingatlanokba fektessék\" – mondta el Trella Tamás.

Kevés bérelhetõ helyiség Csíkszeredában

Csíkszeredában a Minutus ingatlaniroda információi szerint az üzlethelyiségek vételára 1000–2000 euró közötti négyzetméterenként, és átlagban 10 euróért bérelhetõ négyzetmétere.

Csíkszereda központjában, a Petõfi utcában egy üzletnek, irodának alkalmas, felújított emeleti helyiséget 9, egy földszintit 15 euró plusz áfáért adnák bérbe. Az ingatlanközvetítõnél megtudtuk, tavaly felújítatlanul próbálták kiadni 6-7 euróért, de nem volt érdeklõdõ. A raktárfelületek bérleti díja négyzetméterenként 3-3,5 euró, a régi ipari csarnokok vételára 70-80 euró között mozog, a kereskedelmi, ipari létesítmények építésére alkalmas telkek 10–80 euró közötti összegért eladók négyzetméterenként, attól függõen, milyen létesítményt akarnak az adott területen létrehozni. A Merkúr üzletlánc például tavaly februárban körülbelül 2000 euróért vásárolta meg azt a telket épülettel együtt, ahol bevásárlóközpontot létesített – mondta el Kovács Gyula, a Merkúr ügyvezetõ igazgatója.

Bár a szakemberek idén még nem számítanak árnövekedésre, úgy vélik, a közeljövõben megépülõ kereskedelmi létesítmények jelentõsen befolyásolják majd a városban a kereskedelmi felületek bérleti díjait. Ha bõvebb lesz a kínálat, megtörténhet, hogy az árak esni fognak: amennyiben 2009-ben megépül a csíki pláza, több lesz a kiadó üzlethelyiség, így csökkenhet az ár is. Jelenleg ugyanakkor kevés Csíkszeredában a bérbe adható felület, ezért magasak a bérleti díjak.

A Tulipán áruház igazgatója, Szabó Csilla az áruház bérleti díjait nem árulhatta el, annyit azonban igen: csíkszeredai viszonylatban közepes áron bérelhetõk az áruház üzlethelyiségei. Szabad, bérbe adható felületük nincs, sõt hiány van ebben a tekintetben, hosszú a várakozási lista: van, aki 2-3 éve vár, hogy üzlethelyiséget bérelhessen az áruházban, hisz ott nagyobb lenne a forgalma. Az áruház vezetõsége az épület bõvítését tervezi.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 20., vasárnap

Visszaesett a borfogyasztás és a termelés is Romániában

Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.

Visszaesett a borfogyasztás és a termelés is Romániában
2025. április 19., szombat

Elsősorban az állattartó gazdákon múlik a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés sikere

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.

Elsősorban az állattartó gazdákon múlik a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezés sikere
2025. április 18., péntek

Több földgázt importált Románia az év első két hónapjában, mint egy évvel korábban

Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több földgázt importált Románia az év első két hónapjában, mint egy évvel korábban
2025. április 18., péntek

Jelentősen megcsappant a Romániában megtermelt bor mennyisége

A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.

Jelentősen megcsappant a Romániában megtermelt bor mennyisége
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

2025. április 16., szerda

Elnöki hivatal: nincs szükség az IMF segítségére

Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.

Elnöki hivatal: nincs szükség az IMF segítségére
2025. április 16., szerda

Újabb amerikai gyorsétteremláncot hoz a nyuszi Romániának

Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.

Újabb amerikai gyorsétteremláncot hoz a nyuszi Romániának
2025. április 16., szerda

Újra Romániában a legmagasabb az infláció

Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.

Újra Romániában a legmagasabb az infláció
2025. április 16., szerda

Teljes áramszünet húsvétkor? Cáfolnak a példátlan óvintézkedéseket foganatosító hatóságok

Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.

Teljes áramszünet húsvétkor? Cáfolnak a példátlan óvintézkedéseket foganatosító hatóságok
2025. április 16., szerda

A végéhez közeledik a nyugdíjak „nagy újraszámítása”

Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.

A végéhez közeledik a nyugdíjak „nagy újraszámítása”