Lucian Heiuş egy évig irányította az ANAF-ot
Fotó: Lucian Heiuș/Facebook
Lemondott az Országos Adóhatóság (ANAF) elnöke, Lucian Heiuş hétfőn este jelentette be döntését közösségi oldalán. Távozása mögött egyértelműen az áll, hogy az államkasszába jóval kevesebb bevétel folyt be idén a tervezetthez képest.
2023. május 29., 23:322023. május 29., 23:32
2023. május 29., 23:382023. május 29., 23:38
Közlése szerint mandátuma alatt az ANAF-nak sikerült teljesítenie az országos helyreállítási terv (PNRR) mérföldköveit és a kormányprogram célkitűzéseit. Beszámolt arról, hogy 2022-ben 353,3 milliárd lej adót hajtott be az intézmény, 58 milliárd lejjel többet, mint egy évvel korábban, és 27,99 milliárd lej értékű áfát térítettek vissza az előző évi 24,34 milliárd lejhez képest.
Az adóhatóság élére 2022 májusában kinevezett Heiuş közölte azt is, hogy 2023 áprilisában 780 értesítést küldtek szét olyan a természetes személyeknek, akik nem tudják igazolni a jövedelmüket. Emellett a mandátuma alatt 50 979 ellenőrzést végeztek az adófizetőknél, jogi és természetes személyeknél, ami összesen 3,688 milliárd lej adótöbbletet eredményezett az államkasszának, az elvégzett 25 274 dokumentumellenőrzés révén pedig 554,2 millió lej többletösszeget gyűjtöttek be.
Az adócsalás elleni igazgatóság a bűnüldöző szervektől 289 lehetséges bűncselekmény kivizsgálását kérte, amelyek összesen 621,8 millió lejes kárt okoztak az államnak – sorolta az ANAF eredményeit a távozó intézményvezető. „Büszke vagyok arra, hogy megbízatásam ideje alatt az adóhatóság olyan területeken is elkezdte az adóelkerülések leleplezését, amelyekkel korábban nem foglalkoztak. Sajnálom, hogy nem tudtam befejezni az ANAF korszerűsítését és a megkezdett projekteket, és remélem, hogy a következő elnök folytatni fogja az intézmény digitalizációját” – zárta bejegyzését Lucian Heiuş.
Nemrég a kormány takarékosságra kényszerült, mert az ANAF adatai szerint az első negyedévben az állami bevételek nagyságrendileg egymilliárd euróval kisebbek voltak a tervezettnél, ami az egész évre kivetítve négymilliárd euróval növelné az amúgy is magas (a GDP 4,4 százalékára tervezett) államháztartási hiányt. Emiatt a Ciucă-kabinet létszámstopot vezetett be a közszférában (ami az egészségügyre és a tanügyre nem vonatkozik), 10 százalékkal csökkentették a minisztériumok dologi kiadásait, felére csökkentették a minisztériumi tanácsadók számát, és megtiltották, hogy egy tisztségviselő kettőnél több állami intézményben töltsön be igazgatótanácsi tagságot.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!