Fotó: Facebook/Opera Nationala Romana Cluj-Napoca
Románia 216 millió euró kölcsönt készül felvenni az Európa Tanács Fejlesztési Bankjától az épített örökség és a kulturális épületek felújítását célzó projekt finanszírozására. Az erről szóló memorandumot csütörtöki ülésén hagyta jóvá a kormány – számolt be Lucian Romaşcanu kulturális miniszter.
2022. április 14., 17:352022. április 14., 17:35
A kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta, a kölcsönnel 600 millió euróra nő a romániai kulturális létesítmények felújítására fordítható összeg. Emlékeztetett arra, hogy az összegből eddig helyreállították többek között a bukaresti Parasztmúzeum, a iaşi-i Kultúrpalota, a fővárosi Nemzeti Színház, a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Román Nemzeti Művészeti Múzeum épületét.
Hozzátette, a hitelnek köszönhetően sikerül befejezni a minisztérium fennhatósága alá tartozó valamennyi kulturális intézmény székhelyének helyreállítását – közölte az Agerpres hírügynökség.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
szóljon hozzá!