Fotó: Barabás Ákos
A Kis- és Középvállalkozások Hitelbiztosításának Országos Alapja bejelentette csütörtökön, hogy megkapta a pénzügyminisztériumtól az idénre elkülönített csaknem kétmilliárd lejes hitelkeretet, és ebből elindítja az Első Ház 2020 Programot.
2020. február 20., 19:202020. február 20., 19:20
A korábbi gyakorlathoz hasonlóan, az állam kezességet vállal a felvett hitelekért a programban részt vevő 14 banknál. Ezek a következők: a fejlesztési bank (BRD-GSG), a kereskedelmi bank (BCR), a Transilvania Bank, a CEC Bank, az ING Bank, a Raiffeisen Bank, az OTP Bank, a Banca Românească, az Unicredit Bank, a Garanti Bank, a First Bank, a Marfin Bank, a Leumi Bank és az Intesa Sanpaolo Bank.
„2019 végén az Első Ház Programban több mint 260 ezer garanciát és garanciaígéretet regisztráltak házak megvásárlásához vagy építéséhez. Örömünkre szolgál, hogy egy olyan kormányzati programot bonyolíthatunk le, amely pozitív hatással volt sok román életére, függetlenül attól, hogy a program közvetlen kedvezményezettjei, eladók, vállalkozók vagy a kapcsolódó gazdasági ágazatokban érdekelt szakemberek voltak” – fogalmazott Dumitru Nancu, a FNGCIMM vezérigazgatója.
Az Első Ház Program kormányzati stratégiája, hogy fokozatosan csökkentse a garanciavállalással történő állami beavatkozást a jelzálogkölcsön-folyamatba, a jelzálogkölcsön-piac fejlődésének körülményei között, amikor a lakosság egyre nagyobb hányada hozzáfér a bankok standard termékeihez.
Az FNGCIMM garancia legfeljebb a hitel értékének 80%-át teszi ki, anélkül hogy meghaladná pályázónként a 2,5 millió eurót, és a partnerfinanszírozó intézmények kérésére biztosítják, azon személyek javára, akiknek a benyújtott dokumentáció alapján jóváhagyták pályázatukat.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!