Reménysugár. A szükséges engedélyek birtokában a nyár elején megkezdődhet a napelemek felszerelése
Fotó: Pixabay
Megvannak a Zöld ház program első nyertesei, április végéig pedig újabb pályázatokat hagyhatnak jóvá. A koronavírus-járvány viszont ezen a téren is érezteti már a hatását.
2020. április 17., 14:062020. április 17., 14:06
Úgy tűnik, két évvel az első meghirdetés után végre elmozdult a holtpontról a Zöld ház: a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján értesítette a pályázók valamivel több mint egyötödét, összesen 5317 személyt, hogy jogosult a napelemvásárláshoz biztosított állami támogatásra. Első körben 105 millió lejes keretet hagytak jóvá. András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója a Krónika megkeresésére csütörtökön elmondta,
A székelyudvarhelyi vállalkozás ügyfelei közül 24 személy került fel az első listára, esetükben elkezdték a visszatáplálási engedély (ATR) beszerzéséhez szükséges iratcsomók összeállítását. „Ketyeg az óra, hiszen a pályázat jóváhagyásától számított 90 napon belül, tehát június 22-ig a szerződéses energiaszolgáltatótól meg kell szerezni a visszatáplálási engedélyt. Ha a szolgáltató pluszmunkálatokat ír elő ehhez a meglevő villamossági hálózatban, azt is meg kell valósítani” – részletezte András Lehel. Az engedély beszerzése a finanszírozási szerződés megkötésének a feltétele, ha határidőre azt nem sikerül bemutatni, a pályázatot semmisnek nyilvánítja a hatóság.
A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta,
Kifejtette, a járványhelyzet már most érezteti hatását, az elmúlt két-három hétben jelentősen visszaesett a cégüknél is a kereslet, hiszen a kijárási tilalom az egész ellátási láncot befolyásolja az importőrtől a végfogyasztóig. Az online értékesítés alternatív megoldásként jól működik, a megrendelt termékeket saját gépkocsikkal vagy gyorspostával házhoz szállítják. Ugyanakkor a következő hónapokban is az értékesítés visszaesésére számítanak, ezért felértékelődik a Zöld ház program, hiszen az európai uniós forrásokból származó pénzekkel lehet pörgetni a gazdasági tevékenységet, és ha sikerül időben megszerezni a visszatáplálási engedélyeket a cégek éppen a nyár elején kezdhetik el a beszerelést, ami pluszjövedelmet biztosít számukra.
„Várjuk a folytatást, reméljük, hogy április végéig újabb jóváhagyott pályázatokról közölnek listát” – mutatott rá András Lehel. Hozzátette, ügyfeleik maradéktalanul folytatják a projektet, senki nem lépett vissza, ám a többi kivitelezővel egyeztetve kiderült,
o
A jelenlegi gazdasági helyzetben ugyanis a pályázók egy része már nem érdekelt abban, hogy a projektet megvalósítsa, a jövedelmek bizonytalanabbak, így nem tudják vagy nem akarják előteremteni a szükséges tízszázalékos önrészt, ami a teljes értékű finanszírozás esetén 2000 lej.
András Lehel arra számít, hogy ha a feltöltött pályázók egy részének visszautasítják a pályázatát, vagy éppen az igénylő lép vissza, akkor az így felszabadult összegek visszakerülnek a kosárba, és valamikor újra meghirdetik, hogy mások is esélyt kaphassanak a támogatás lehívására.
Mint ismeretes, a Zöld ház programra összesen 113 millió euró európai uniós finanszírozást hívott le a kormány, ebből 27 ezer rendszer telepítését lehet finanszírozni.
Országszerte több mint 25 ezer magánszemély kérvényezte a támogatást. A programot először 2018 nyarán hirdették meg, aztán egy év csend következett, és végül tavaly szeptember 10-én indították el a pályázatok feltöltését. Aztán azt két hónapra leállították, mert felmerült a gyanú, hogy a cégek egy része robotprogramokkal gyorsította a folyamatot. Akkor a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) is vizsgálatot indított, majd bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást. November hatodikán a jelentkezést újraindították, majd folyamatosan halogatták a pályázatok elbírálását. Közben a Greenpeace Románia arra hívta fel a figyelmet, hogy a Környezetvédelmi Alap 13 millió eurót költött el a program lebonyolítására, járulékos költségekre, kézzelfogható eredmény nélkül.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!