Reménysugár. A szükséges engedélyek birtokában a nyár elején megkezdődhet a napelemek felszerelése
Fotó: Pixabay
Megvannak a Zöld ház program első nyertesei, április végéig pedig újabb pályázatokat hagyhatnak jóvá. A koronavírus-járvány viszont ezen a téren is érezteti már a hatását.
2020. április 17., 14:062020. április 17., 14:06
Úgy tűnik, két évvel az első meghirdetés után végre elmozdult a holtpontról a Zöld ház: a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján értesítette a pályázók valamivel több mint egyötödét, összesen 5317 személyt, hogy jogosult a napelemvásárláshoz biztosított állami támogatásra. Első körben 105 millió lejes keretet hagytak jóvá. András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója a Krónika megkeresésére csütörtökön elmondta,
A székelyudvarhelyi vállalkozás ügyfelei közül 24 személy került fel az első listára, esetükben elkezdték a visszatáplálási engedély (ATR) beszerzéséhez szükséges iratcsomók összeállítását. „Ketyeg az óra, hiszen a pályázat jóváhagyásától számított 90 napon belül, tehát június 22-ig a szerződéses energiaszolgáltatótól meg kell szerezni a visszatáplálási engedélyt. Ha a szolgáltató pluszmunkálatokat ír elő ehhez a meglevő villamossági hálózatban, azt is meg kell valósítani” – részletezte András Lehel. Az engedély beszerzése a finanszírozási szerződés megkötésének a feltétele, ha határidőre azt nem sikerül bemutatni, a pályázatot semmisnek nyilvánítja a hatóság.
A szakértő ugyanakkor hangsúlyozta,
Kifejtette, a járványhelyzet már most érezteti hatását, az elmúlt két-három hétben jelentősen visszaesett a cégüknél is a kereslet, hiszen a kijárási tilalom az egész ellátási láncot befolyásolja az importőrtől a végfogyasztóig. Az online értékesítés alternatív megoldásként jól működik, a megrendelt termékeket saját gépkocsikkal vagy gyorspostával házhoz szállítják. Ugyanakkor a következő hónapokban is az értékesítés visszaesésére számítanak, ezért felértékelődik a Zöld ház program, hiszen az európai uniós forrásokból származó pénzekkel lehet pörgetni a gazdasági tevékenységet, és ha sikerül időben megszerezni a visszatáplálási engedélyeket a cégek éppen a nyár elején kezdhetik el a beszerelést, ami pluszjövedelmet biztosít számukra.
„Várjuk a folytatást, reméljük, hogy április végéig újabb jóváhagyott pályázatokról közölnek listát” – mutatott rá András Lehel. Hozzátette, ügyfeleik maradéktalanul folytatják a projektet, senki nem lépett vissza, ám a többi kivitelezővel egyeztetve kiderült,
o
A jelenlegi gazdasági helyzetben ugyanis a pályázók egy része már nem érdekelt abban, hogy a projektet megvalósítsa, a jövedelmek bizonytalanabbak, így nem tudják vagy nem akarják előteremteni a szükséges tízszázalékos önrészt, ami a teljes értékű finanszírozás esetén 2000 lej.
András Lehel arra számít, hogy ha a feltöltött pályázók egy részének visszautasítják a pályázatát, vagy éppen az igénylő lép vissza, akkor az így felszabadult összegek visszakerülnek a kosárba, és valamikor újra meghirdetik, hogy mások is esélyt kaphassanak a támogatás lehívására.
Mint ismeretes, a Zöld ház programra összesen 113 millió euró európai uniós finanszírozást hívott le a kormány, ebből 27 ezer rendszer telepítését lehet finanszírozni.
Országszerte több mint 25 ezer magánszemély kérvényezte a támogatást. A programot először 2018 nyarán hirdették meg, aztán egy év csend következett, és végül tavaly szeptember 10-én indították el a pályázatok feltöltését. Aztán azt két hónapra leállították, mert felmerült a gyanú, hogy a cégek egy része robotprogramokkal gyorsította a folyamatot. Akkor a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) is vizsgálatot indított, majd bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást. November hatodikán a jelentkezést újraindították, majd folyamatosan halogatták a pályázatok elbírálását. Közben a Greenpeace Románia arra hívta fel a figyelmet, hogy a Környezetvédelmi Alap 13 millió eurót költött el a program lebonyolítására, járulékos költségekre, kézzelfogható eredmény nélkül.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!