2010. július 27., 08:542010. július 27., 08:54
Egymássnal teljesen ellentmondó információkat közölnek az illetékesek az árfigyelő rendszerről. Adriean Videanu gazdasági miniszter a közelmúltban jelentette be, hogy a kormány egy olyan elektronikus, mindenki által hozzáférhető adatbázis létrehozását tervezi, melynek segítségével összehasonlíthatóak lennének a kiskereskedők által forgalmazott termékek árai. A politikus elmondása szerint az árfigyelő létrehozására az a cég tett ajánlatot a kormánynak, melyet ez el is fogadott, amelyik a hasonló görögországi rendszert is létrehozta és üzemelteti. Videanu reményei szerint az árfigyelő rendszer az árak mérséklésére ösztönzi majd a kereskedőket, ugyanis Görögországban is, a beindításától számított két hónapon belül átlagosan hét százalékkal lettek olcsóbbak a fogyasztási javak. Az elképzelések szerint az adatbázisba 1400 bolt, diszkontáruház, szuper- és hipermarket adatai kerülnének be.
A Krónika megkeresésére a Gazdasági és Kereskedelmi Minisztérium sajtóosztálya közölte, hogy a rendszert kísérleti jelleggel, korlátozott információtartalommal, szeptember 15. és 30. között fogják beindítani. „Az elért eredmények és az adatszolgáltatásra vállalkozó gazdasági társaságoktól kapott visszajelzés függvényében születik majd döntés arról, mikortól lesz teljesen működőképes a rendszer” – áll a minisztérium válaszában. A sajtóosztály munkatársai ezzel főnökük szavait cáfolták, néhány nappal korábban ugyanis Videanu még azt állította, hogy a kiskereskedelemmel foglalkozó cégek kötelesek lesznek közölni a fogyasztóvédelmi hatósággal áraikat. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy néz ki az a görög internetes adatbázis, melynek mintájára létrehozzák a hazait. A minisztérium munkatársai egy sor weblap címét adták meg, javarészt árfigyelővel is rendelkező amerikai és angol webáruházakét. A listán két görög cím szerepel. Ezek egyikén semmiféle tartalom nem jeleníthető meg, a másikon pedig tájékozódni lehet az LCD-televíziók, a karácsonyfadíszek, a teniszütők vagy motoros bukósisakok áráról, csak éppen a Videanu által említett termékcsoportok, az élelmiszerek és a háztartási cikkek hiányoznak.
Arról a cégről is érdeklődtünk, amely az adatbázis létrehozására vonatkozó ajánlatot tette a kormánynak. A sajtóosztály e téren is, közvetve cáfolta a Videanu által a sajtótájékoztatón elmondottakat. „Az árfigyelő rendszer létrehozásával nem bíztunk meg egyetlen céget sem. A kivitelezés módjáról azt követően születik majd döntés, hogy megállapítják az összes műszaki paramétert. Jelenleg tanulmányozzuk valamennyi lehetőséget (megvalósítás saját erőforrásból, a magánszférával való együttműködés révén, koncesszió), melyek közül a minimális költség szempontja alapján fogunk választani. Nem kizárt a civil szervezetekkel való együttműködés sem” – áll a minisztérium sajtóosztálya által adott válaszban.
Az érintett cégek nem tűnnek túl lelkesnek. „Véleményem szerint kivitelezhetetlen az elképzelés, figyelembe véve az általunk forgalmazott termékek hatalmas számát” – mondta a Carrefour marketingosztályának egyik munkatársa, s hasonló szellemben nyilatkozott a Penny Market egyik menedzsere is.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.