Kedvezményektől buktatókig: számos jogszabály-módosítással kezdődött az új év a vállalkozók számára

Kedvezményektől buktatókig: számos jogszabály-módosítással kezdődött az új év a vállalkozók számára

Fotó: Veres Nándor

Mindössze a vállalkozások túlélését szolgálják a bukaresti kormány által elfogadott támogatások, a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint ennél többre lenne szüksége a versenyszférának a továbblépéshez, fejlődéshez gazdasági válság idején.

Bíró Blanka

2021. január 09., 09:272021. január 09., 09:27

A vállalkozókat érintő több jogszabály/módosítás lépett érvénybe január elsejétől – a Cîțu-kormány által a tavalyi év utolsó napjaiban elfogadott változásokról Debreczeni László adótanácsadóval  beszélgettünk. A szakember megkeresésünkre elsőként azt hangsúlyozta, hogy miközben a cégekkel, a könyvvitellel, a pénzügyekkel kapcsolatosan 2019-ben mintegy száz jogszabály jelent meg, ezek száma az elmúlt évben megháromszorozódott.

Idézet
Kegyetlenül nehéz volt ebből a szempontból is a 2020-as esztendő, szinte minden napra jutott egy-egy módosítás, amivel a vállalkozóknak naprakészeknek kellett lenniük”

– mutatott rá Debreczeni László, aki szerint folyamatosan – így az elmúlt év végén is – csak „tűzoltás” történt, a támogató intézkedések egy részét három–kilenc hónappal meghosszabbították, de nem látszik a hosszú távú elképzelés a gazdaság ösztönzésére.

„Ezek a támogatások a vállalkozások túlélését segítik, de a továbblépésre, a fejlődésre is gondolni kellene, hogy a vállalkozók tudják felépíteni a stratégiájukat, ami kivezeti őket a válságból” – összegezte az adószakértő.

Újdonságok a pénztárgépek körül

Debreczeni László a legfontosabb módosításokról tájékoztatva kifejtette, fontos kedvezmény, hogy az elmúlt évi adószámításnál le lehet ütni az adóból a 2018–2020-ban megvásárolt elektronikus pénztárgépek értékét.

Tehát ha 2018-ban egy sarki kisbolt tulajdonosa vásárolt négy elektronikus pénztárgépet, azt a mintegy 10 ezer lejt a tavalyi év utolsó negyedévének zárásakor leütheti az adójából.

Ugyanakkor január 31-én járt volna le a határidő, hogy a cégek rácsatlakozzanak az elektronikus pénztárgépekkel az adóhivatal rendszerére, ezt elhalasztották március 31-ig, ami valójában azt jelenti, hogy nem rónak ki bírságot. Ez a lapunknak nyilatkozó szakember szerint logikus lépés, hiszen az adóhivatal rendszere nem áll készen a csatlakozások fogadására.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kitolt adózási határidő és más változások

További változtatás, hogy módosították az adótörvénykönyvet, és május 25-ben határozták meg az egységes adónyilatkozat határidejét. Ez korábban március 15-e volt, de az elmúlt években mindig halasztották. Idén biztosan május 25. a határidő, addig lehet az adó 3,5 százalékát is felajánlani a civil szervezeteknek.

Debreczeni László ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy

az egyéni vállalkozóknak minden járványügyi támogatást fel kell tüntetniük az adónyilatkozatban, és azok után majd be kell fizetniük az adót.

A vállalkozók ugyanis a szükségállapotban, majd a veszélyhelyzetben a támogatások bruttó összegét kapták kézhez, ezeknek a 40 százalékát vissza kell fizetni az államnak, hiszen levonják majd belőle a 10 százalék személyi jövedelemadót, a 25 százalék nyugdíjbiztosítást, és a 10 százalék egészségbiztosítási járulékot.

Segítség munkavállalóknak

Szintén az év végén döntöttek a bukaresti hatóságok arról, hogy a távmunkát végző alkalmazottak kaphatnak egyhavi 400 lejes hozzájárulást a cégtől, amivel a munkaadó beszállhat a lakás rezsiköltségeibe. Ez nem állami támogatás, a cég adhatja a távmunkát végző alkalmazottainak, ám annyi a könnyítés, hogy erre az összegre nem kell rászámolnia adót és illetéket.

Áfabefizetési módosítások

Az áfabefizetéssel kapcsolatban eközben két fontos módosítás lépett életbe. Megkétszerezték az inkasszó szerinti áfabefizetés határértékét, az eddigi 2,25 millió lejes éves forgalomról megnövelték 4,5 millió lejre.

Ez azt jelenti, hogy az a cég, amely évi 4,5 millió lejnél kevesebb forgalmat valósít meg, megteheti, hogy a kiállított számla áfáját csak akkor fizeti be, ha annak az értékét már megkapta.

Bár bonyodalmat okoz a nyilvántartásban, de előny a cégeknek, hogy addig nem kell befizetni az áfát, amíg a pénz nem fut be – mutatott rá Debreczeni László. Ugyanakkor a kormány egyszerűsítette a rendszerből való kilépés lehetőségét is, már nem kell ezzel megvárni az év végét, hónap végén, negyedév végén is megléphető.

Megjelent továbbá egy áfavisszaírási lehetőség is, ha a cég magánszemélyeknek árul vagy szolgáltat, és ők egy éven belül nem fizetik ki a számla ellenértékét, visszakérheti a már befizetett áfát az államtól. Ez azokra nem vonatkozik, akik az inkasszó szerinti áfabefizetés lehetőségével élnek.

Több idő az ingatlan újraértékelésére

Másik módosítás, hogy eddig a cégek háromévente kötelesek voltak újra felértékeltetni az ingatlanjaikat, és az alapján fizették be a helyi ingatlanadót, most ezt az időintervallumot öt évre növelték. Debreczeni László elmondta, még zajlik a vita, hogy azok a cégek, amelyeknek idén esedékes a hároméves felértékelése, eltolhatják-e a módosítás értelmében további két évre.

Idézet
A vállalkozók figyeljenek erre, kövessék az értelmezést, mert ha mégsem kapnak még két év haladékot, és március 31-ig nem értékeltetik újra az ingatlanjaikat, erre az évre emelt adót kell fizetniük”

– hívta fel a figyelmet az adószakértő.

Galéria

Fotó: Gergely Imre

Támogatás a vendéglátóiparnak és a turizmusnak

A válság által egyik leginkább sújtott vendéglátóipari vállalkozásoknak eközben további három hónapig, tehát március 31-ig nem kell befizetniük a különleges adót. Ugyanakkor a kormány elfogadta az ágazat támogatási programját, az utazási irodák, a vendéglátók, szállásadók megkapják állami támogatásként a 2020-as forgalomcsökkenésük 20 százalékát.

Tehát ha egy vállalkozás 2019-ben 10 ezer lej évi forgalmat valósított meg, 2020-ban már csak 5000 lejt, akkor a különbözet 20 százalékát, vagyis 1000 lejt igényelhet állami támogatásként

– példázódott az adótanácsadó. Hangsúlyozta, az erre vonatkozó jogszabály december 31-én jelent meg, a kormánynak harminc napon belül kell kidolgoznia az útmutatót, és a várakozások szerint egy elektronikus platformon, egyszerűsített eljárással lehet majd igényelni a támogatást, melynek nagy előnye, hogy nem kell annak értékével elszámolni.

Még lehet kérni az átütemezést

A kényszerszabadság intézménye ugyanakkor idén is tovább él, minden cég igényelheti a támogatást, ha a tevékenysége a járványügyi intézkedések miatt korlátozva van, ugyanakkor a lehetőség bekerült a munkatörvénykönyvbe is. Meghosszabbították továbbá a 16–29 év közötti munkanélküliek alkalmazása esetén járó támogatást, amely akkor is jár, ha a munkaadó olyan 50 év feletti személyt alkalmaz, aki a szükségállapotban vagy a veszélyhelyzetben veszítette el állását. Ilyen esetben a cég minden alkalmazott után legtöbb 2500 lej állami támogatást kap, ami nem lehet több mint a bruttó bér 50 százaléka. Debreczeni László arra is felhívta a figyelmet, hogy

december 25-én lejárt az adóbefizetési kötelezettség felfüggesztése, ám meghosszabbították annak a határidejét, amíg kérni lehet a felgyűlt adó átütemezését.

Mint ismeretes, eredetileg december 15-ig lehetett volna kérni az egy évre szóló átütemezést, ám sokan nem éltek ezzel a lehetőséggel, elkezdődtek a végrehajtási folyamatok, ezért a kérés lehetőségét meghosszabbították március 31-ig.

Cîţu ígérete: idén nem nyúlnak hozzá az adótörvénykönyvhöz

„A versenyszektornak biztosított részemről a legnagyobb kiszámíthatóság: nem nyúlunk hozzá az adótörvénykönyvhöz, nem nyúlunk az adókhoz, megyünk előre, ahogy vagyunk” – jelentette ki Florin Cîţu miniszterelnök szerdai sajtótájékoztatóján. A minimálbér kapcsán eközben mindössze annyit mondott, hogy annak értéke jóváhagyás alatt áll. A kormányfő bejelentése szerint a 2021-es évi állami költségvetés tervezetét február 4-én nyújtják majd be a parlament elé elfogadásra. Az eddigi bejelentések alapján a kormány 7 százalékos költségvetési hiánnyal számol, és ezt szeretnék 2024-re 3 százalék alá szorítani. (B. E.)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban