Faosztás. Sok helyen kelendő az önkormányzati tűzifa
Fotó: Erdély Bálint Előd
Sok helyen megtöbbszöröződött a kereslet az önkormányzatok erdeiből kitermelt, a helyiek számára felkínált tűzifa iránt, amióta a kormány – immár bevallottan elhibázott módon – korlátozta a termék árát. Hiszen hatósági úton olcsóbban lehet fához jutni, ami amúgy is szinte teljesen eltűnt a szabadpiacról. Ugyanakkor nem mindenhol tolonganak a felkínált tűzifáért, ez pedig a még mindig bonyolult beszerzési mód számlájára írható, bár az elmúlt időszakban egyszerűsítettek a folyamaton.
2022. november 05., 14:012022. november 05., 14:01
Felértékelődött az önkormányzatoktól igényelhető tűzifa, hiszen ahol a település erdővel is rendelkezik, a kormány által bevezetett ársapkához képest olcsóbban értékesítik a fát a lakóknak, másrészt pedig a szabadpiacon egyre nehezebb hozzájutni fűtőanyaghoz a vitatott árkorlátozás miatt. A lapunk által megszólaltatott önkormányzati vezetők arról számoltak be, megsokszorozódott az igény: azok is vásárolnak az önkormányzattól tűzifát, akik korábban földgázzal vagy villannyal fűtöttek.
A korábbi években nem volt túl nagy kereslet az önkormányzati erdőkből kitermelt tűzifa iránt, mert nem sokkal volt olcsóbb, mint amit a magáncégektől lehetett megvásárolni, viszont több volt az utánajárás. A tapasztalatok szerint eddig inkább valamivel többet fizettek az emberek a tűzifáért, de tudták, hogy csak annyi a tennivalójuk: megrendelik, majd amikor az udvarra lerakták, kifizetik.
Háromszorosára nőtt idén a tűzifaigénylések száma a Szatmár megyei Vetés községben. Ilyés Gyula polgármester a Krónikának elmondta, a község fás területeit kezelő erdészet munkatársai nem győzik elég gyorsan kitermelni, szállításra előkészíteni a fát.
A logisztikával vannak gondok, hiszen megnőtt a kérések száma” – részletezte a polgármester.
Hozzátette, Vetésen ugyan van földgázhálózat, de sokan megtartották a régi fás kazánokat, vagy a lehetőséget, hogy fával is tudjanak fűteni, így ők is vásárolnak az önkormányzati erdőből. A Szatmár megyei községben az a gyakorlat, hogy a lakóknak legtöbb 3 köbméter fát biztosítanak kedvezményes áron, azon felül az erdészet által megszabott árat kell kifizetni, vagyis jelenleg a kormány által szabályozott 400 lejt köbméterenként. A gyakorlat az, hogy minden év elején az önkormányzati testület elfogadja, hogy az üzemterv alapján mennyi fát lehet kitermelni a közösségi erdőből, jóváhagyják az árat, és a lakók elsőbbséget élveznek a vásárlásnál. A kéréssel be kell jelentkezni a polgármesteri hivatalnál, onnan továbbítják a listát az erdészethez.
A Kovászna megyei Szitabodzán, ahol az elmúlt években sorozatosan dőltek meg a hidegrekordok, szintén megnőtt az igénylők száma. Nicoale Stoica polgármester szerint több mint ezer kérést hagytak jóvá az év eleje óta, holott az elmúlt években győzködni kellett a lakókat, hogy vásároljanak az önkormányzattól. Ennek ellenére nincsenek fennakadások, mert az emberek időben gondoskodnak a téli tüzelőről, és benyújtották az igényléseket.
Sepsiszentgyörgyön viszont nem tolonganak a tűzifáért, a korábbi évek bürokráciája elbátortalanította az embereket, holott most már csak az erdésznek kell jelezni az igényt, és mennyiségi korlátozást sem szabnak. Czimbalmos-Kozma Csaba városmenedzser megkeresésünkre elmondta, készültek arra, hogy az energiaválság, a bizonytalan kilátások miatt megnő a kereslet, ám ez nem történt meg.
Az önkormányzati erdőből az üzemterv szerint kitermelt fával fűtik a szépmezői óvodát és a városi kertészet üvegházait, ugyanakkor a város és a hozzá tartozó két falu lakóinak igényét elégítik ki. Jelenleg be kell jelentkezni a város erdőit kezelő erdészeknél, és néhány nap múlva lehet menni a fáért. Mennyiségi korlátozást nem szabtak; jogi személyeknek eleve nem adnak el tűzifát, és arra még nem volt példa, hogy magánszemély olyan nagy mennyiséget kért volna, hogy felmerüljön a gyanú: üzérkedni akar – taglalta Czimbalmos-Kozma Csaba.
A háromszéki Sepsikőröspatak önkormányzatának mindössze 50 hektár erdője van, abból nem tudja a lakókat segíteni – mondta el eközben lapunknak Kisgyörgy Sándor polgármester. Sok családnak van magán- vagy közbirtokossági erdeje, onnan biztosítják a tűzifát. Másrészt azok vannak szerencsés helyzetben, akik időben gondoskodtak a téli tüzelőről, mert amióta bevezették az ársapkát, eltűnt a tűzifa a szabadpiacról.
Ha nagyon muszáj, megtalálják a kiskaput – az ársapka felett még felszámolják a szállítást, a kitermelést –, de veszteségesen nem értékesít senki, taglalta a polgármester.
A polgárok az önkormányzatoktól és az állami erdészettől is igényelhetnek tűzifát – idézte Ráduly István Kovászna megyei prefektus a 2017/715-ös kormányhatározatot. Korábban kifejtette, azok az önkormányzatok, melyeknek van erdőtulajdona, kötelesek megoldani a kéréseket a rendelkezésre álló, az üzemtervben szereplő mennyiség függvényében. Az állami erdészeteknél a keményfa köbmétere 231 lej, vagyis 220 lej plusz 5 százalék áfa. A fenyő köbméterenkénti hivatalos ára 110–120 lej plusz áfa. Ez az ár az erdő szélén, az átrakóhelyen értendő, a szállítást mindenkinek magának kell megoldania. A Kovászna megyei erdészeti igazgatóság közölte: van elegendő tűzifa.
Elismerte szerdán Nicolae Ciucă miniszterelnök, hogy kormánya hibát követett el, amikor úgy döntött, hogy köbméterenként 400 lejben korlátozza a tűzifa árát, és egyúttal bejelentette, korrekciós intézkedéseket foganatosítanak.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!