Faosztás. Sok helyen kelendő az önkormányzati tűzifa
Fotó: Erdély Bálint Előd
Sok helyen megtöbbszöröződött a kereslet az önkormányzatok erdeiből kitermelt, a helyiek számára felkínált tűzifa iránt, amióta a kormány – immár bevallottan elhibázott módon – korlátozta a termék árát. Hiszen hatósági úton olcsóbban lehet fához jutni, ami amúgy is szinte teljesen eltűnt a szabadpiacról. Ugyanakkor nem mindenhol tolonganak a felkínált tűzifáért, ez pedig a még mindig bonyolult beszerzési mód számlájára írható, bár az elmúlt időszakban egyszerűsítettek a folyamaton.
2022. november 05., 14:012022. november 05., 14:01
Felértékelődött az önkormányzatoktól igényelhető tűzifa, hiszen ahol a település erdővel is rendelkezik, a kormány által bevezetett ársapkához képest olcsóbban értékesítik a fát a lakóknak, másrészt pedig a szabadpiacon egyre nehezebb hozzájutni fűtőanyaghoz a vitatott árkorlátozás miatt. A lapunk által megszólaltatott önkormányzati vezetők arról számoltak be, megsokszorozódott az igény: azok is vásárolnak az önkormányzattól tűzifát, akik korábban földgázzal vagy villannyal fűtöttek.
A korábbi években nem volt túl nagy kereslet az önkormányzati erdőkből kitermelt tűzifa iránt, mert nem sokkal volt olcsóbb, mint amit a magáncégektől lehetett megvásárolni, viszont több volt az utánajárás. A tapasztalatok szerint eddig inkább valamivel többet fizettek az emberek a tűzifáért, de tudták, hogy csak annyi a tennivalójuk: megrendelik, majd amikor az udvarra lerakták, kifizetik.
Háromszorosára nőtt idén a tűzifaigénylések száma a Szatmár megyei Vetés községben. Ilyés Gyula polgármester a Krónikának elmondta, a község fás területeit kezelő erdészet munkatársai nem győzik elég gyorsan kitermelni, szállításra előkészíteni a fát.
A logisztikával vannak gondok, hiszen megnőtt a kérések száma” – részletezte a polgármester.
Hozzátette, Vetésen ugyan van földgázhálózat, de sokan megtartották a régi fás kazánokat, vagy a lehetőséget, hogy fával is tudjanak fűteni, így ők is vásárolnak az önkormányzati erdőből. A Szatmár megyei községben az a gyakorlat, hogy a lakóknak legtöbb 3 köbméter fát biztosítanak kedvezményes áron, azon felül az erdészet által megszabott árat kell kifizetni, vagyis jelenleg a kormány által szabályozott 400 lejt köbméterenként. A gyakorlat az, hogy minden év elején az önkormányzati testület elfogadja, hogy az üzemterv alapján mennyi fát lehet kitermelni a közösségi erdőből, jóváhagyják az árat, és a lakók elsőbbséget élveznek a vásárlásnál. A kéréssel be kell jelentkezni a polgármesteri hivatalnál, onnan továbbítják a listát az erdészethez.
A Kovászna megyei Szitabodzán, ahol az elmúlt években sorozatosan dőltek meg a hidegrekordok, szintén megnőtt az igénylők száma. Nicoale Stoica polgármester szerint több mint ezer kérést hagytak jóvá az év eleje óta, holott az elmúlt években győzködni kellett a lakókat, hogy vásároljanak az önkormányzattól. Ennek ellenére nincsenek fennakadások, mert az emberek időben gondoskodnak a téli tüzelőről, és benyújtották az igényléseket.
Sepsiszentgyörgyön viszont nem tolonganak a tűzifáért, a korábbi évek bürokráciája elbátortalanította az embereket, holott most már csak az erdésznek kell jelezni az igényt, és mennyiségi korlátozást sem szabnak. Czimbalmos-Kozma Csaba városmenedzser megkeresésünkre elmondta, készültek arra, hogy az energiaválság, a bizonytalan kilátások miatt megnő a kereslet, ám ez nem történt meg.
Az önkormányzati erdőből az üzemterv szerint kitermelt fával fűtik a szépmezői óvodát és a városi kertészet üvegházait, ugyanakkor a város és a hozzá tartozó két falu lakóinak igényét elégítik ki. Jelenleg be kell jelentkezni a város erdőit kezelő erdészeknél, és néhány nap múlva lehet menni a fáért. Mennyiségi korlátozást nem szabtak; jogi személyeknek eleve nem adnak el tűzifát, és arra még nem volt példa, hogy magánszemély olyan nagy mennyiséget kért volna, hogy felmerüljön a gyanú: üzérkedni akar – taglalta Czimbalmos-Kozma Csaba.
A háromszéki Sepsikőröspatak önkormányzatának mindössze 50 hektár erdője van, abból nem tudja a lakókat segíteni – mondta el eközben lapunknak Kisgyörgy Sándor polgármester. Sok családnak van magán- vagy közbirtokossági erdeje, onnan biztosítják a tűzifát. Másrészt azok vannak szerencsés helyzetben, akik időben gondoskodtak a téli tüzelőről, mert amióta bevezették az ársapkát, eltűnt a tűzifa a szabadpiacról.
Ha nagyon muszáj, megtalálják a kiskaput – az ársapka felett még felszámolják a szállítást, a kitermelést –, de veszteségesen nem értékesít senki, taglalta a polgármester.
A polgárok az önkormányzatoktól és az állami erdészettől is igényelhetnek tűzifát – idézte Ráduly István Kovászna megyei prefektus a 2017/715-ös kormányhatározatot. Korábban kifejtette, azok az önkormányzatok, melyeknek van erdőtulajdona, kötelesek megoldani a kéréseket a rendelkezésre álló, az üzemtervben szereplő mennyiség függvényében. Az állami erdészeteknél a keményfa köbmétere 231 lej, vagyis 220 lej plusz 5 százalék áfa. A fenyő köbméterenkénti hivatalos ára 110–120 lej plusz áfa. Ez az ár az erdő szélén, az átrakóhelyen értendő, a szállítást mindenkinek magának kell megoldania. A Kovászna megyei erdészeti igazgatóság közölte: van elegendő tűzifa.
Elismerte szerdán Nicolae Ciucă miniszterelnök, hogy kormánya hibát követett el, amikor úgy döntött, hogy köbméterenként 400 lejben korlátozza a tűzifa árát, és egyúttal bejelentette, korrekciós intézkedéseket foganatosítanak.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!