Káosz és kilátástalanság a gyógyturizmusban: az ágazat képviselői már nem is reménykednek a gyors talpraállásban

Káosz és kilátástalanság a gyógyturizmusban: az ágazat képviselői már nem is reménykednek a gyors talpraállásban

Bizonytalan nyitás. A járványhelyzet egyelőre nem tesz lehetővé lazításokat

Fotó: Facebook/Ensana Health Spa Hotels

Miközben szeptember végén, október elején még a gyógyturisztikai ágazat képviselői és a csobbanni vágyó polgárok egyaránt abban reménykedtek, hogy talán október közepén megnyithatnak a benti medencék, wellnessközpontok, spák is, a járványhelyzet alakulása nemhogy ezt nem tette lehetővé, hanem újabb szigorítások léptek hatályba. Akadnak, akik megszegik a szabályt, de a nagyobb szolgáltatók eleget tesznek az előírásoknak, így csak minimális kapacitással tudnak dolgozni.

Bíró Blanka

2020. november 04., 16:072020. november 04., 16:07

Legalább egy évre van szükség a teljes lazításokat követően, hogy a járványhelyzet miatt padlóra került gyógyturisztikai ágazat visszatornázza magát a 2018–2019-es szintre, és ez a talpra állás csak akkor tud megtörténni, ha teljesen meg tud újulni az ágazat, új turisztikai termékekkel tud előrukkolni – osztotta meg nem túl optimista előrejelzését a Krónikával Godra Árpád, a szovátai Ensana Health Spa Hotels értékesítési igazgatója.

Mint a szakember megkeresésünkre felidézte, szeptember elején próbálkoztak, lobbiztak a benti medencék megnyitásáért, ám pusztán arra vonatkozóan kaptak ígéretet, hogy

amennyiben az esetszámok ezt lehetővé teszik, a döntéshozók elgondolkodnak a lazításon.

Ma már fel sem merül ez a lehetőség, hiszen ezek a feltételek nem teljesülnek – mutatott rá az igazgató.

Van, aki szembe megy a szabályozással

„Nem erősíti a szakma jó hírét, hogy sok szálloda valamilyen módon lehetővé tette a vendégei számára a beltéri medencék használatát, bár ez tulajdonképpen törvénytelen.

Idézet
Találtak kreatív megoldásokat, a medencehasználatot kezelés gyanánt határozták meg létszám és időkorlátozással, eleget téve a fizikai távolságtartás szabályainak. Most káosz van a piacon. A vendégek nem tudják, hol működik a spa”

– osztotta meg velünk tapasztalatait az igazgató. Hangsúlyozta, az ismert központok jobban ki vannak téve az ellenőrzésnek, ők nem is merték bevállalni a szabályszegést, ám a kisebb létesítményekben, ahol a tulajdonos jelen van az üzlet mindennapjaiban, és vállalja a felelősséget, ott meglépték a medencenyitást még akkor is, ha ezt nem így nevezik. Godra Árpád azt mondja, ezt nem tudja elítélni, hiszen a kisebbek vonatkozásában a túlélés a tét.

Súlyosbodó gondok

„Eltűnt a klasszikus wellness, a lezser vendégkör, amely a medencehasználatért járt a szállodákba” – ismertette a jelenlegi helyzetet az igazgató. A szovátai vállalatnál az egyéni kezelés megmaradt ugyan, de ez a rész nem viszi a vállalkozást, a legjobb időkben is 20 százalékot jelentett a teljes tevékenységből. Most erre próbálnak ráerősíteni, a Szováta márkás kezelésekkel csalogatják a vendégeket, ám a „termék” sokat veszített a vonzerejéből, hiszen a kezelések után is szeretnének a vendégek a medencékben lazítani.

Ilyen körülmények között a három szállodából egyet, a legkisebbet és a legmagasabb kategóriájút működtetik, valamint a kezelőbázist.

Az alkalmazottak mintegy 60 százalékát csökkentett munkaidős rendszerben foglalkoztatják, ami azt jelenti, hogy a havi munkaóra-kötelezettséget felére csökkentették,

a bérek 50 százalékát fedezi a vállalat, a különbség 75 százalékát kompenzációs rendszerrel megtéríti az állam.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Nem mernek előre tervezni

A jelenlegi járványhelyzetben nem is mernek előre tervezni, így például a klasszikusan nagy keresletet jelentő karácsonyi, illetve szilveszteri időszakra sem. „Megtapasztaltuk, hogy az esetleges lazításokat is csak utolsó percben jelentik be, ezért kénytelenek vagyunk piacra dobni az ajánlatunkat, két változattal is dolgozunk, de nincs nagy kereslet” – részletezte Godra Árpád. A szakértő a jövő év első felében sem számít a helyzet javulására, mint mondta, azok a vállalatok, melyeknek stabil pénzügyi hátterük van, áthidaló megoldásokkal átvészelhetnek, ám az egyéni, kisebb vállalkozások túlélése veszélybe került.

Át kell gondolni a lazítások utáni stratégiát

A tömegturizmus a szakember szerint valószínűleg a járványidőszakban tapasztaltak hatására a lazítások után is veszít majd a vonzerejéből. A szovátai létesítményben telt ház esetén 900 vendéget tudnak fogadni, ennyi turistának kellene a két medenceteret és a két wellnessközpontot használnia, ilyen körülmények között már nem lehet szavatolni a távolságtartást. Godra Árpád szerint ha a távolságtartást nem is szabályozzák, valószínűsíthető, hogy az emberekben nyomot hagy a járvány alatt elszenvedett trauma, és megfogalmazódik bennük az erre vonatkozó igény.

A lazítások után is a kisebb, szűkebb létszámú létesítmények lehetnek keresettebbek,

ezért a tömegturizmusra berendezkedett gyógy­kezelési központok, mint amilyenek Félixfürdőn vagy Szovátán is működnek, kénytelenek lesznek figyelembe venni ezt az igényt, olyan csomagokkal előrukkolni, melyekben az egyéni kezelésekre fektetik a hangsúlyt, vagy létszámban és időben korlátozzák a medencehasználatot. Minderre éppen azért lesz szükség, hogy a vendég maradéktalanul kényelmesen, jól érezze magát.

Godra Árpád felidézte, hogy a nyári tapasztalatok, elsősorban a tengerparton történtek nem ezt támasztják alá, feltételezhető lenne, hogy a romániai piac nem érzékeny ezekre a kérdésekre, ám ősszel tovább emelkedtek a fertőzésszámok, az élmények sokkal személyesebbé váltak. Ma már mindenkinek van közvetlen ismerőse, aki átesett a fertőzésen, ez pedig azt eredményezi, hogy körültekintőbbé válnak az emberek.

Idézet
A szolgáltatóknak át kell gondolniuk a stratégiájukat, új termékekre lesz szükség. A jövő már nem lesz a régi”

– összegezte az igazgató.

Zsákutca az állami kezelés

Kérdésünkre a szakember ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy már a „békeidőben” is zsákutcának bizonyultak az állam által finanszírozott nyugdíjas kezelési beutalók, amelyek esetében a kormány meghirdeti a csomagok értékét, a szolgáltatóknak pedig erre kell licitálniuk. Meglátása szerint ez az összeg csak arra elég, hogy a programban részt vevő szállodák, kezelési központok üzemben tartását biztosítsa, de nem tudnak annyi tőkét felhalmozni, hogy az fejlesztésre is elég legyen.

„Ezek a szállodák, kezelőközpontok már eleve nagyon rossz állapotban vannak, az állam éppen csak a fennmaradásukat finanszírozza, közben pedig tovább kopnak, a szolgáltatások minősége romlik. Ez nem egy előremutató stratégia. Tehát vagy növelni kell az erre szánt összeget, vagy csökkenteni kell a helyek számát, arra kényszerítve ezáltal a vállalkozókat, hogy a fennmaradó helyeket a szabadpiacon értékesítsék olyan áron, amiből beruházásra szánt tőkét tudnak felhalmozni. Jelenleg még csak nem is helyben toporognak, hanem visszafejlődnek” – részletezte a szakértő.

Példaként említette, hogy ebben a helyzetben van Kovászna, Herkulesfürdő vagy éppen Buziásfürdő.

Idézet
Visszatetsző, hogy a fejlesztések elodázása, figyelmen kívül hagyása állami stratégia mentén történik”

– mutatott rá a helyzet visszásságára Godra Árpád. Hangsúlyozta, nem arról van szó, hogy a veszélyeztetett korcsoportoknak, a nyugdíjasoknak ne biztosítsanak kedvezményes, államilag finanszírozott kezelési lehetőséget, hanem arról, hogy gondolják át a vendégkört. Egy hatemeletes szállodában például elképzelése szerint két emeleten lehetne márciustól októberig fogadni az állam által támogatott kezelési jegyekkel érkező vendégeket, de a maradék négy emeletet szabadpiacon kellene értékesíteni, növelve az átlagárakat, hogy tervezhető legyen a fejlesztés.

Galéria

Fotó: Facebook/Ensana Health Spa Hotels

A megelőzésre kell hangsúlyt fektetni

A nyugdíjasokra sem kell rásütni a bélyeget, hogy alacsony a vásárlóerejük, hiszen a következő években megjelennek a piacon azok az idősek, akik már a harmadik pilléren is gyűjtötték a nyugdíjalapot – vetítette előre Godra Árpád. Meglátása szerint az aktív korcsoport vonatkozásában arra kell ráerősíteni, hogy a megelőzésben gondolkodjanak. „Az üzenet az kellene hogy legyen, ne csak akkor menjenek gyógykezelésre, amikor baj van, hanem amikor a betegség kialakulása még megelőzhető. A termékmegújulásban benne kell lennie, hogy az ágazat ne a különböző betegségek kezelésére kínáljon megoldásokat, hanem a megelőzésre is, hiszen bizonyos betegségek kialakulásának kockázata már családi vagy szakmai vonalon is beazonosítható” – tanácsolta a gyógyturisztikai szakértő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány