Fotó: Jakab Mónika
A kormány 2025 márciusáig fenn kívánja tartani az energiaár-korlátozási rendszert – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter. A tárcavezető azt is hozzátette, hogy az energiaügyi minisztérium adóssága a beszállítókkal szemben mintegy 2 milliárd lej.
2024. január 25., 18:002024. január 25., 18:00
2024. január 25., 18:072024. január 25., 18:07
„Mindenképpen megtartjuk a kompenzációs rendszert, tehát a maximált árakat a romániai átlagemberek és a romániai cégek számára a gazdaságban. Ez a rendszer stabilitást biztosított a végfelhasználóknak, de a beszállítóknak is” – mondta a miniszter a Prima News-nak.
„Ráadásul 5 millió romániai háztartásról beszélünk, amelyek egy évben átlagosan havi 35 lejes villanyszámlát fizetnek, ami a mi vásárlóerőnkkel rendelkező országban ésszerű összeg” – mondta Burduja. A miniszter rámutatott, hogy a piaci liberalizáció egy „tökéletes vihar” része, az ukrajnai háborúval és a világjárványból való kilábalással együtt.
Az energiaárak emelkedését korlátozó és kompenzáló rendszert egy adott pillanatban ki kell vezetni, mert nem szorul az összes fogyasztó állami segítségre – jelentette ki Silvia Vlăsceanu, a Villamosenergia-termelők Szövetségének ügyvezető igazgatója.
„Fontos, hogy az EU minden államnak, nem csak Romániának, lehetővé tette, hogy a végfogyasztók, különösen a kiszolgáltatottak védelmét szolgáló intézkedéseket hozzon, és ezek az intézkedések legalább 2025 tavaszáig maradnak. A rendszert 2025 márciusáig szándékozunk fenntartani” – tette hozzá a miniszter. Arról, hogy mi fog történni a rendszer megszűnése után, Burduja jelezte,
„Ha hirtelen intézkedéshez folyamodnánk, az ismét áremelkedéshez vezetne, ezért a kilépés fokozatos lesz, nagyon jól átgondolt” – tette hozzá Sebastian Burduja. A miniszter azt is elmondta, hogy eddig az energiaügyi minisztérium adóssága a szállítók felé mintegy 2 milliárd lej. „Az egész rendszer sokkal kevesebbe kerül, ha a 2024. január-decemberi naptári évre vonatkoztatjuk, akkor valahol 3 milliárd lej körüli összegre számítunk, ez az ANRE becslése” – mondta a miniszter.
Az elmúlt időszakban számos elemzés látott napvilágot, amelyek értelmében az ársapkarendszer miatt Romániában már magasabbak az árak, mint a kontinens többi részén, mivel az energiahordozók tőzsdei ára jócskán lecsökkent az ukrajnai háború két évvel ezelőtti kirobbanásakor elért maximális értékekhez képest.
Ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy amennyiben a korlátozásokat hirtelen oldanák fel, az jókora anyagi terhet róna a felhasználókra, ezért szükséges lenne, hogy a kormány olyan intézkedéseket dolgozzon ki, amelyek nyomán az árplafon csupán fokozatosan szűnik meg.
Az energiahordozók ársapkájának fenntartása jövőre csak hárommilliárd lejbe kerül az állami költségvetésnek, szemben az idei 9-10 milliárd lejjel – közölte Sebastian Burduja energiaügyi miniszter péntek este.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
szóljon hozzá!