Mihai Tudose szerint jó irányba halad a román gazdaság
Fotó: gov.ro
Ahányszor kormányon volt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) mindig jólétet és szilárd gazdaságot biztosított az országban – jelentette ki Mihai Tudose miniszterelnök hétfőn a parlament plénuma előtt.
2017. szeptember 04., 19:032017. szeptember 04., 19:03
2017. szeptember 04., 19:112017. szeptember 04., 19:11
„A kormányfő órája” alkalmából az ellenzéki liberálisok interpellációja nyomán felszólaló miniszterelnök emlékeztetett, hogy a Románia által elért 5,8 százalékos gazdasági növekedés a legnagyobb az Európai Unióban. Tudose szerint ez a gyarapodás „megbízhatóan mutatja, hogy jó irányba halad a gazdaság”.
A jövő évi költségvetésről a kormányfő elmondta, hogy novemberben a parlament elé kerül a büdzsé tervezete, hogy időben elfogadhassák azt.
„Hogy végre lezárjuk a második pillérről folyó vitát: nem, nem fogjuk államosítani. Az utolsó államosítást olyasvalaki végezte, akit Önök ismernek, miniszterelnök volt és ő államosította a valutát. (...) Nézzenek utána, hogy történt ez. Mi nem fogunk ilyet tenni. Romániában nem lesz több államosítás” – szögezte le Tudose a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőházi frakcióvezetőjének, Raluca Turcannak intézett válaszában.
A tankönyvek ügyével kapcsolatban a kormányfő az Agerpres hírügynökség szerint úgy fogalmazott: „a tavalyi évben döntés született minden őrültségről, vagy legalábbis az őrültségek egy részéről, amelyek gyakorlatba ültetésére most rákényszerítik a tanügyminisztériumot.” Hozzátette: a „híres” testnevelési tankönyvről is tavaly határoztak.
Az elvándorlásról Tudose kijelentette: a PNL által említett 200 ezer személynél többen hagyták el az országot, de ők az elmúlt esztendőben, a Cioloş-kormány idején vándoroltak el Romániából.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
szóljon hozzá!