Jobb, ha nálunk van. Csaknem félmillióan nem vették még át a munkakönyvüket
Sokaknak csak a nyugdíjazáskor jut eszükbe felkutatni a 2010 előtt ledolgozott éveket igazoló munkakönyveket, holott ezeket már tíz évvel ezelőtt elkezdték eljuttatni tulajdonosaikhoz. A munkaügyi felügyelőségeken még számos dokumentum „hányódik”, és várja, hogy tulajdonosuk jelentkezzék.
2021. február 06., 09:112021. február 06., 09:11
Országos szinten mintegy 450 ezer munkakönyvet tartogatnak a munkaügyi felügyelőségeken, arra várva, hogy a tulajdonosuk jelentkezzen ezekért. A területi felügyelőségek időszakosan próbálják felkutatni az érintetteket, tájékoztatnak, hogy a 2010. december 31. előtt ledolgozott éveket a munkakönyvvel lehet igazolni.
Az országos munkaügyi felügyelőség a külföldön dolgozókat is figyelmezteti, hogy ne hanyagolják el a munkakönyveiket, mert ezzel tudják igazolni a Romániában ledolgozott éveiket.
Mint ismeretes, a munkakönyvek intézményét felszámolták, amikor 2010 végén beindult az alkalmazottak elektronikus nyilvántartási rendszere (REVISAL). Akkor az volt a terv, hogy a papíralapú dokumentumokat megkapják az alkalmazottak, tehát mindenki hazaviszi a saját munkakönyvét, ám ez nem valósult meg maradéktalanul.
Az Avocatnet.ro jogi portál arra figyelmeztet, hogy
A 2010 után ledolgozott évek bizonyítása már egyszerűbb, ezt a munkaadó vagy a munkaügyi felügyelőség igazolja.
A jogi portál szerzője emlékezet ugyanakkor az egy évvel ezelőtt történt Konstanca megyei botrányra, amikor egy a nyugdíja újraszámolását kérő nő azzal szembesült, hogy a munkakönyveket egy csarnokban tárolták nem megfelelő körülmények között, kitéve a rongálódás, a megsemmisülés veszélyének.
– mutatott rá megkeresésünkre Ördög Lajos, a Kovászna megyei munkaügyi felügyelőség vezetője. Kifejtette, a kallódó dokumentumok előkerítése nem minden esetben egyszerű, hiszen ezek több helyen lehetnek, nincs mindegyik feltétlenül a munkaügyi felügyelőségen.
„Az emberek általában akkor ébrednek fel, ha a nyugdíjba vonuláskor vagy versenyvizsgán, ahol a tapasztalatot kell igazolni, szükség van a munkakönyvre. Ha a dokumentum nincs náluk, első lépésben a munkaadóhoz fordulnak, ahol 2010 előtt dolgoztak, ha ott sincs, a munkaügyi felügyelőséghez” – részletezte a főfelügyelő.
Ha a nevük nem szerepel a listán, még mindig kérhetik a felügyelőség segítségét, mert tudnak eligazítást adni, hogy esetleg hol keresse, például ha korábban munkanélküliségi segélyben részesült, a dokumentum akár ott is maradhatott a munkaerő-elhelyező ügynökségnél. Ha nem találják a dokumentumot, kezdődnek a gondok, de ilyenkor is van megoldás, mondta Ördög Lajos.
Ezekben az esetekben a 2010 előtti munkaadótól kell igazolást kérni, hogy a érintett hány évig, milyen munkakörben és mekkora fizetésért dolgozott náluk. Ha a céget azóta felszámolták, a felszámoló cég adhat ilyen igazolást. Ha már az sincs, az országban működő több archiválócég valamelyikétől lehet bizonylatot kérni, de ez már pénzbe kerül, néhány száz lejtől akár kétezer lejig is terjed az ára, mutatott rá a munkafelügyelőség vezetője.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!