Felgyorsította a fogyasztói szemléletváltást a járvány: egyre többen választják a helyi zöldséget

Felgyorsította a fogyasztói szemléletváltást a járvány: egyre többen választják a helyi zöldséget

Az esős időjárás ellenére is szépen terem a paradicsom

Fotó: Tímár Katalin

A Tímár házaspár előbb szenvedélyből kezdte, később állandó keresetkiegészítő foglalkozásként kötelezte el magát a zöldség- és virágtermesztés mellett. A kézdiszéki Lemhényben gazdálkodó család terményeit helyben értékesti: az emberek egymásnak adják a kilincset, amikor friss zöldség eladó.

Makkay József

2020. augusztus 05., 08:182020. augusztus 05., 08:18

2020. augusztus 05., 09:112020. augusztus 05., 09:11

Általános tapasztalat, hogy falvakon egyre kevesebben foglalkoznak mezőgazdasági termeléssel. Legtöbb helyen a pár évtizeddel ezelőtt még megszokott és szinte „kötelező” konyhakert a múlt ködébe vész. „Nem éri meg” – hallom számtalanszor, így a falun is városi életmódot kialakító családok többsége épp úgy piacokon és városi bevásárlóközpontokban vásárolja meg a napi zöldséget és gyümölcsöt, mint a tömbházlakók. A gyors életmódváltozásnak van azonban pozitív oldala is: ha a gazdálkodásról leszokott falvakban néhány család kitart a kertészkedés mellett, nekik nem csak a közeli piacokon, hanem helyben is akad vásárlóközönségük. Ahogyan a kézdiszéki Lemhényben élő Tímár családnak is, amely idestova húsz éve foglalkozik zöldség-és virágtermesztéssel.

Tímárék 2000-ben vásároltak egy 42 áras telket a Kézdivásárhelytől 11 km-re fekvő Lemhényben, de már korábban is gazdálkodtak.

Idézet
18 éve termesztek rendszeresen zöldségpalántákat. Előbb kedvtelésből, szenvedélyből, aztán öt évvel ezelőtt, amikor felmondtam a munkahelyem, jórészt a háztáji gazdaság töltötte ki a szabadidőm. Ezt egészíti ki kis virágüzletünk”

– meséli a gazdálkodás történetét Tímár Katalin. A bérelt földdel együtt közel egy hektáros összterületet bőven elegendőnek tartja a családi kertészkedéshez. Férje autóbádogosként dolgozik a faluban, de korábban külföldi kertészetekben is megfordult idénymunkásként, így az ott szerzett tapasztalatait itthon tudja kamatoztatni.

Két zöldségtermesztő gazdacsalád

Tímárék derűs, elégedett emberek, akik abban hisznek, hogy a mezőgazdaság nem csak keresetkiegészítő foglalkozás, hanem a család is meg tudna ebből élni, ha történetesen nem volna más bevétele.

A kis zöldséges- és virágfarmnak jó híre van a környéken, így minden zöldséget helyben adnak el.

A tavasszal fóliaházban termelt zöldhagymát, retket, salátát és spenótot folyamatosan vásárolták az emberek.

Többször előfordult, hogy nem volt áru, amikor újabb vevő érkezett. De igaz ez az uborkára és paradicsomra is, és amikor elkezdődik az őszi betevésre vásárolt paprika idénye, ismét tumultus alakul ki a portán. Katalin asszony szerint a mostani felhozatalnál több is elkelne, hiszen egy közel kétezres lélekszámú faluban mindössze két gazda foglalkozik piacra történő zöldségtermesztéssel.

Galéria

Kardvirágok. Tímárék fontos bevételi forrása a virágtermesztés

Fotó: Tímár Katalin

A lemhényi eset általános jelenség Erdélyben, ha nem kimondottan zöldségtermesztő vidékről van szó, de ilyen településeken is a régi gazdák töredéke tartott ki a földművelés mellett. Tímárék szerint a zöldségtermesztést azért nem szeretik az emberek, mert nagyon munkaigényes.

Kora tavasztól késő őszig mindig van mit matatni a konyhakertben is, egy közel egy hektáros gazdaságban pedig soha nem áll le a munka.

Inkább az jellemző, hogy aki megdolgozza termőföldjét, az csak teljesen gépesíthető szántóföldi növénytermesztést vállal, ahol gyomirtózással iktatja ki a kapát, és műtrágyával a természetes trágyát.

Ezzel szemben Tímárék környezetkímélő és fogyasztóbarát mezőgazdaságot művelnek. A zöldségesben műtrágyát nem használnak, a földeket a faluban beszerezhető istállótrágyával javítják fel. Amennyire lehet, kerülik a vegyszeres növényvédelmet. A biotermesztésben elterjedt csalánlével és nadállyal rendszerint sikeres a védekezés, de rá kell erősíteni réztartalmú szerekkel. Persze, így sem könnyű a növényvédelem. Tavaly komoly gondot okoztak a levéltetvek, idén ezt a periódust sikerült átvészelni, viszont kedvezőtlenül alakult az időjárás.

Tímár Katalin szerint a májusban és június elején tapasztalt rendellenesen hideg idő mintegy három hetet hátráltatta a kertészeti termények beérését.

A fólia a megoldás

A megbolydult időjárás miatt a szabadföldi zöldségtermesztés egyre kiszolgáltatottabbá válik. Lemhényben annyival szerencsésebb a zöldségtermesztő gazdák élete, hogy nem volt jégverés, mint a környező településeken, ahol komoly károkat okozott.

Idézet
Fóliasátor nélkül nem éri meg zöldségtermesztéssel foglalkozni. Nekünk egyelőre 500 négyzetméternyi fóliaházunk van, de ennek kiterjesztésébe szeretnénk fektetni. Ez a legbiztosabb módja, hogy kivédjük a szeszélyes időjárást és folyamatosan tudjunk minőséget termelni”

– magyarázza Katalin asszony. Azt is szóvá teszi, hogy a zöldség- és virágtermesztésből származó bevételek egy része mindig befektetésre megy, amit nem lehet kispórolni a gazdálkodásból, mert folyamatosan kell valamilyen gép, fólia, vetőmag, növényvédő szer és sok egyéb kellék. Ezért nehéz annak, aki nulláról kezdi a zöldségtermesztést, mert a sikeres munkához komoly befektetésre van szüksége. A területnagyságot mégsem szeretnék növelni: ez a felső határ, amit két ember külső munkaerő nélkül kisgépekkel meg tud dolgozni. Két gyerekük egyetemen tanul, ők vakációban tudnak segíteni.

Galéria

Fóliaházi csendélet. Az uborkasor tövében virágzik a paprika

Fotó: Tímár Katalin

A vevők minőséget keresnek

Vendéglátóim szerint van egy határ a kisgazdaság és a nagyobb üzemméret között, amit nem szerencsés átlépni, ha az ember nem akar agrárvállalkozó lenni és nagyüzemi módszerekkel termelni. „Nagyobb méretben nem tudnánk biominőséget előállítani, vevőink pedig ezzel a felhozatallal elégedettek. A jó áru miatt egyik vásárló hozza a másikat. Ki sem kell mozduljunk a portáról, minden zöldséget helyben adunk el, ahogyan leszedjük” – magyarázza Tímár Katalin. Szezonban virággal szokott hetente kétszer bejárni a berecki piacra, egy-két órára.

Virágtermesztésben a halottak napjára vásárolt cserepes vagy vágott krizantém a húzónövény, abból kel el a legtöbb, ezzel érdemes leginkább foglalkozni.

Kisméretű farmjukon nem érezték meg a koronavírus-járvány miatti visszaesést. Néhány ismerősnek szállítottak házhoz Kézdivásárhelyre portékát, de a legtöbb zöldségért portájukra jöttek el a lemhényi vásárlók még a karantén időszakában is.

A Tímár család úgy látja, szemléletváltás van a vásárlói szokások alakulásában. Míg jó pár évvel ezelőtt a legtöbb ember az olcsóbb nagyáruházi portékát kereste, és nem nézte a minőséget, ma egyre többen vásárolnak helyben termelt zöldséget és gyümölcsöt. Ha a vásárlóközönség megfizethető áron megtalálja településén azoknak a gazdáknak a termékeit, akik jó minőségű és ízletes zöldségféléket kínálnak, a kistermelőnek hamar kialakul az állandó értékesítési lehetőség. Számos visszajelzés szerint a korona-vírusjárvány sokat segít a gyorsabb vásárlói szemléletváltásban. Amihez nem csak elkötelezett vásárlókra, hanem lényegesen több kistermelőre is szükség van. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány