Összejöhet a pénz a bér- és nyugdíjemelésekre
Fotó: Gecse Noémi
A Krónikának nyilatkozó szakemberek és érintettek szerint túlzottan optimista a költségvetésben rögzített 5,5 százalékos gazdasági növekedés, ám 3–4 százalékos gyarapodás mellett is tartható a tervbe vett fejlődés.
2019. február 19., 17:072019. február 19., 17:07
Több gazdaságfejlesztő vetülete van a 2019-es évi állami költségvetésnek, elsősorban a befektetéseknek köszönhetően: a sarokszámok optimisták, de nem túlzottan elrugaszkodottak – értékelt megkeresésünkre Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ugyanakkor hangsúlyozta, a költségvetési törvényben szereplő 5,5 százalékos gazdasági növekedés túlzottan optimista, meglátása szerint
„Kétségtelen, hogy idén választási év van, az európai parlamenti választásokra készülnek a pártok, ez a költségvetésre is rányomja a bélyegét, optimistább és adakozóbb is egyúttal” – fejtette ki a kamara elnöke. Meglátása szerint a 3000 lej körüli nettó átlagbér nem túl elrugaszkodott, bár ez a 2016-os 2046 lejes nettó átlagbérhez képest 50 százalékos növekedést jelent. Ennek oka, hogy a közszférában növekedtek a fizetések, ugyanakkor a versenyszférában a fokozott munkaerőhiány miatt érzékelhetően nőnek a bérek.
„Az állami befektetések élénkítően hatnak a gazdaságra, így ha a kormány pénzt különít el az építkezésekre – az egészségügyben, az oktatásban, a mezőgazdaságban is lesznek regionális fejlesztések –, az nemcsak a társadalom szintjén, hanem a gazdaságban is jótékonyan csapódik le” – fogalmazott a szakember. Hozzáfűzte:
ám az erre vonatkozó ígéreteket, terveket Édler András fenntartásokkal kezeli. „Az elmúlt évek tapasztalatára alapozva, ezen a téren pesszimista vagyok. Tavaly, a centenárium évében sem sikerült megépíteni a megígért száz kilométer autópályát, pedig annak szimbolikus jelentősége lett volna. Nem látom, hogy idén miként sikerül ezt szinte megkétszerezni, és átadni 180 kilométer sztrádát” – fogalmazott a kamara elnöke. Édler András ugyanakkor a Székelyföld gazdasági fejlődése szempontjából hatalmas előrelépésnek tekinti, hogy
„Ez egy tartható tétel, hiszen nem olyan hatalmas összeg, amit egy esetleges kiegészítés során elvághatnának. A repülőterek pedig kulcsfontosságúak a térség gazdasági fejlődésében” – szögezte le a kamaraelnök.
A szakszervezetnek nem tiszte, hogy gazdasági szempontból értékelje az ország költségvetését, de a sarokszámok jót mutatnak, az alkalmazottak fizetése, a jövedelmek valóban emelkedtek – jelentette ki lapunk kérdésére Bong Vilmos, az Alfa Kartell szakszervezet Kovászna megyei szervezetének elnöke. Kifejtette, a kormány optimista gazdasági növekedéssel számol, de
A szakszervezeti bizalmi szerint a vállalkozói szféra aggodalma érthető, hiszen a különböző kiadásokra a pénzeket nekik kell kitermelniük.
„Lesznek, akiknek ez nem okoz gondot, de elképzelhető, hogy a kisvállalkozók egy része belebukik, vagy alternatív megoldásokat kell keressen, például szűkítve a munkaprogramot. Nagy általánosságban nem lesznek gondok, ám egy-egy vállalkozásra lebontva idén is széles lehet a skála, a drámától a sikertörténetig bármi megtörténhet, mint ahogy a korábbi években is” – összegezte a szakszervezeti vezető.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!