2012. március 12., 06:082012. március 12., 06:08
A legtöbben Németországból, Olaszországból, Franciaországból és Magyarországról érkeztek, az ide látogatók által elköltött pénzösszeg pedig 18,4 százalékkal emelkedett a megelőző évhez képest. A turisták száma 2011 mindegyik hónapjában nagyobb volt a 2010-es adatokat figyelembe véve, a legnagyobb emelkedést a nyári hónapokban jegyezték az illetékesek.
A szaktárca az elmúlt három évben lényeges befektetéseket eszközölt a turisztikai infrastruktúra, valamint a romániai célpontok népszerűsítése terén, a minisztérium 2009 és 2012 között közel 820 millió eurót utalt ki erre a célra európai alapokból, valamint állami költségvetésből, 2006 és 2008 között mindössze 20 millió eurót fordítottak a turizmus fejlesztésére.
A külföldi turisták számára egyébként a legnépszerűbb célpont a Duna-delta, az itt üdülők száma 2011-ben 62 százalékkal nőtt a megelőző évhez képest. A romániai lakosok ezzel szemben a fővárost részesítették előnyben, tavaly 24,3 százalékkal több belföldi látogató érkezett ide, mint 2010-ben. A tengerparti és hegyvidéki üdülőhelyek szempontjából szintén emelkedést jegyeztek az illetékesek, előbbi 20,3, míg utóbbi 12,4 százalékkal több külföldi turistát vonzott 2011-ben. Cristian Petrescu turisztikai miniszter úgy nyilatkozott: az elért eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy a romániai turizmus jó úton halad, a megkezdett fejlesztési projekteket pedig 2012-ben is folytatják az illetékesek, elsősorban a növekedést mutató turisztikai célpontok további népszerűsítésével.
A turisztikai szaktárca hatáskörébe tartozó kutatási-fejlesztési intézet egyébként az Országos Statisztikai Intézet (INS), a Román Nemzeti Bank (BNR), valamint nemzetközi turisztikai intézmény adatait felhasználva készíti el felméréseit.
Az elmúlt évben több mint 60 ezer külföldi látogatót vonzott a romániai egészségügyi turizmus, a legtöbben fogászati és szemészeti kezelésre, valamint plasztikai műtétre jelentkeztek – mutatott rá Emilian Imbri, a turisztikai szaktárca miniszteri tanácsadója a Berlinben szervezett nemzetközi turisztikai vásáron. „Ez év közepéig mindenképpen létre szeretnénk hozni olyan csomagokat, amelyek kifejezetten az egészségügyi turizmus iránt érdeklődő közönségnek szólnának. Több nemzetközi tanulmány is azt mutatja, hogy az említett iparág a GDP akár 2 százalékát is lefedheti, ha megfelelően van megszervezve” – magyarázta a tanácsadó. Románia képviselői egyébként március 7. és 11. között vettek részt a 46. alkalommal megrendezett berlini nemzetközi turisztikai vásáron, a világ legnagyobb ilyen jellegű rendezvényén, amelyre évente több mint 110 ezer szakember látogat el. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.