Nem kedvezett tavaly az időjárás a romániai borászatnak
Fotó: Makkay József
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban – derül ki az Országos Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) legfrissebb jelentéséből.
2025. április 18., 12:352025. április 18., 12:35
Az OIV adatai szerint Románia 187 ezer hektárnyi szőlőültetvényével a nyolcadik legnagyobb szőlőtermő területtel rendelkező ország a világon, olyan országokat utasítva maga mögé, mint Portugália, Chile vagy Ausztrália. Románia ugyanakkor azon kevés európai országok közé tartozik, amelyeknek tavaly nőtt a szőlőtermő területe 2023-hoz képest (Romániában 0,1 százalékkal) – ismertette az adatokat az Országos Szőlészeti és Borászati Hivatal (ONVPV).
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint
ami az ONVPV szerint a romániai piac viszonylagos ellenálló képességét jelzi a gazdasági és inflációs nyomás közepette.
A világ bortermelése 2024-ben 225,8 millió hektoliterre csökkent, a fogyasztást 214,2 millió hektoliterre becsüli a borászati szervezet, ami 3,3 százalékkal kevesebb 2023-hoz képest és a legalacsonyabb 1961 óta.
Az Európai Unióban 2024-ben 138,3 millió hektoliter bor készült (3,5 százalékkal kevesebb, mint 2023-ban). A világ vezető bortermelője továbbra is Olaszország (44,1 millió hl), amelyet Franciaország (36,1 millió hl, 23,5 százalékos csökkenés) és Spanyolország (31 millió hl) követ.
Románia bortermelése 2023-ban 4,4 millió hektoliter volt, ami 15 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, illetve 4 százalékkal több, mint az elmúlt 5 év átlaga.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!