Fotó: Pixabay.com
Felfele módosította szerdán közzétett jelentésében a román gazdaság 2022-es és 2023-as növekedésére vonatkozó előrejelzését az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
2022. szeptember 28., 12:402022. szeptember 28., 12:40
A nemzetközi pénzintézet prognózisa szerint a román gazdaság idén 5,4 százalékkal, jövőre pedig 1,9 százalékkal bővül. Az EBRD májusban még 2,9 százalékos román GDP-gyarapodásra számított 2022-ben és 1,1 százalékos GDP-zsugorodásra 2023-ban.
de az év második felében már jelentős lassulás jelei mutatkoznak. Két számjegyűre nőtt az infláció, ami arra késztette a régió kormányait, hogy enyhítsék a drágulásoknak a cégekre és a háztartásokra gyakorolt hatását, de az energiaellátás következő hónapokra várható bizonytalansága csökkentette a befektetők bizalmát. A GDP növekedési üteme 2022-ben is erőteljes marad, különösen Görögország és Románia esetében, de 2023-ban várhatóan mindhárom délkelet-európai országban jelentősen lassulni fog – olvasható a jelentésben.
Az EBRD szakértői meglepőnek tartják, hogy a román gazdaság a tavalyi 5,9 százalékos növekedés után az idei első félévben is 5,8 százalékkal bővült – írja az Agerpres.
A nemzetközi pénzintézet szerint a román GDP idén 5,4 százalékkal nő. Jövőre azonban a háztartások jövedelmének csökkenése, a beruházások rovására történő energiaár-kompenzálás, valamint a gyenge külső kereslet a gazdaság szerény, 1,9 százalékos növekedéséhez vezet. A növekedés ugyanakkor ennél kisebb is lehet, ha az euróövezetben a vártnál súlyosabb recesszió következik be – állapítja meg az EBRD jelentése.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!